Πανελλήνιο πρωτάθλημα αγοριών Κ18 (1η αγωνιστική): ΑΟ Ιωνικός - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3

Πανελλήνια ,

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μπήκε με το δεξί στο Final 4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος αγοριών Κ18 που διεξάγεται στη Νέα Ερυθραία.

Οι Θρακιώτες έκαναν την ανατροπή κόντρα στον Ιωνικό στο εναρκτήριο ματς του τουρνουά, που ήταν μια μάχη από την αρχή ως το τέλος.

Ο Εθνικός στο πρώτο σετ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 9-10, αλλά έφτασε γρήγορα στο +5 (11-16) και μέχρι το 18-21 είχε μια σημαντική διαφορά. Οι παίκτες του Ιωνικού όμως με εξαιρετικές άμυνες και πετυχημένες κόντρα μπάλες πλησίασαν σε 20-21, ισοφάρισαν 23-23 κι αφού έσβησαν δύο σετ μπολ (23-24, 24-25) πήραν το σετ με 27-25.

Στο δεύτερο ο Εθνικός ξέφυγε από νωρίς (1-4, 4-8, 5-10) με τον Ιωνικό να μετατρέπει το 12-18 σε 18-20 και να πλησιάζει στον πόντο (21-22), όμως οι Θρακιώτες στο 22-23 πήραν δύο σερί πόντους και ισοφάρισαν σε 1-1.

Οι παίκτες του Ανδραβίζου ξεκίνησαν εντυπωσιακά και στο γ' σετ (5-10), με τον Ιωνικό να πλησιάζει μέχρι τους τρεις πόντους (8-11, 16-19), αλλά το 1-2 να έρχεται εύκολα με 17-25.

Ο Εθνικός έχοντας την ψυχολογία με το μέρος πήρε το προβάδισμα και στο δ' σετ (3-6, 6-10) φτάνοντας στο 14-20. Εκεί ο Ιωνικός έκανε την τελευταία προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας σε 19-21, χωρίς όμως να μπορέσει να πλησιάσει περισσότερο για να τελειώσει το ματς στο 22-25.

Διαιτητές: Βελώνης, Παπαχατζής Π., Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Τα σετ: 27-25, 22-25, 17-25, 22-25
Ιωνικός (Μαρούλης): Νανόπουλος, Μακρής, Καραμαρούδης, Ντρέκης, Καλλιμάνης, Βεζύρης / Δοροβάτας (λ), Τσοκάνης, Παπαδόπουλος Ελ., Παπαδόπουλος Β., Κοζομπόλης.

Εθνικός Αλεξ. (Ανδραβίζος): Σουσουρίδης, Κεσκίνης, Παπάζογλου, Σαλαμπάσης, Κοντοστάθης, Μιχαηλίδης / Γκοτσίδης (λ)

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο 11 Ιουνίου 2022
ΑΟ Ιωνικός - ΜΓΣ Εθνικός 1-3 (27-25, 22-25, 17-25, 22-25)

19.00: Πήγασος Πολίχνης - ΑΣ Πανερυθραϊκός, Διαιτητές: Πρέντζας, Αντωνόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Κυριακή 12 Ιουνίου 2022
17.00: ΑΟ Ιωνικός - Πήγασος Πολίχνης, Διαιτητές: Μαρκάτης, Πρέντζας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

19.00: ΜΓΣ Εθνικός - ΑΣ Πανερυθραϊκός, Διαιτητές: Ράντσιου, Βελώνης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Δευτέρα 13 Ιουνίου 2022
12.00: Πήγασος Πολίχνης - ΜΓΣ Εθνικός, Διαιτητές: Νικάκης, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

14.00: ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΟ Ιωνικός, Διαιτητές: Πρέντζας, Βελώνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου