IOS OPEN ONE* STAR: Στα προημιτελικά και φουλ για μετάλλιο Μαναβή, Τσοπούλου

BEACH ,

Στις οκτώ καλύτερες ομάδες του IOS OPEN ONE* STAR στην παραλία Μυλοπότας προκρίθηκαν Δήμητρα Μαναβή, Κωνσταντίνα Τσοπούλου (Νο1). Η Εθνική ομάδα μπιτς βόλεϊ είναι η μοναδική εκπρόσωπος της Ελλάδας στα προημιτελικά της διοργάνωσης, μετά τους αποκλεισμούς των Μαρία Κλέπκου/Έλενα Μπάκα (Νο14), Λήδα Σαριδάκη/Έφη Μυρίλλα (Νο15) και Μαρία Αποστολάκη/Αλίκη Σπηλιωτοπούλου (Νο13).

Οι πρωταθλήτριες για το 2018, Μαναβή και Τσοπούλου πέτυχαν δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλο και έκλεισαν θέση για τους προημιτελικούς της Κυριακής (16/6). Αντίπαλός τους στον δρόμο για τα ημιτελικά οι Τσέχες Κοτλάσοβα, Ρέσοβα, νούμερο 2 στο ταμπλό.

Στον πρώτο τους αγώνα στον όμιλο, Δήμητρα και Κωνσταντίνα επικράτησαν στο τάι μπρέικ (21-11, 13-21, 15-08) των Νορβηγών Χέλαντ/Ζίλστρα (Νο16) και στη συνέχεια ξεπέρασαν το εμπόδιο των αδερφών Κλίνγκερ από την Αυστρία, Ντορίνα και Ρόνχα (Νο8) με 2-0 (22-20, 21-18) σετ.

Εντυπωσιακή είναι και η πορεία των Κυπρίων Μαριώτας Αγγελοπούλου/Ζωής Κωνσταντοπούλου, οι οποίες έκλεισαν θέση στην οκτάδα και θα διεκδικήσουν την Κυριακή την είσοδό τους στα μετάλλια.

Τα ζευγάρια των προημιτελικών

11.00: Βάιντα/Ορντεάν (Ρουμανία) - Χάνσεν/Ζίλστρα (Νορβηγία)
11.00: Όγκρεν/Νίλσον (Σουηδία) - Αγγελοπούλου/Κωνσταντοπούλου (Κύπρος)
11.00: Έβανς/Όστιν (Αγγλία) - Σκαμπόλι/Βαράσι (Ιταλία)
11.00: Κοτλάσοβα/Ρέσοβα (Τσεχία) - Μαναβή/Τσοπούλου (Ελλάδα)

No. Rnd. Ct. Date Team A Team B Result Dur.
1 PA 1 15 Jun Tsopoulou/Manavi GRE Helland-Hansen/Zylstra NOR 2-1 (21-11, 13-21, 15-8) 0:41
2 PA 3 15 Jun Klinger D./Klinger R. AUT Thurin, K./Thurin, S. SWE 2-0 (21-17, 21-16) 0:39
3 PB 1 15 Jun Kotlasova/Resova CZE Saridaki/Myrilla GRE 2-0 (21-8, 22-20) 0:37
4 PB 3 15 Jun Driessen/Meertens NED Vaida/Ordean ROU 0-2 (11-21, 16-21) 0:31
5 PC 1 15 Jun Olivova/Rehackova CZE Klepkou/Baka GRE 1-2 (15-21, 21-18, 5-15) 0:44
6 PC 3 15 Jun Angelopoulou/Konstantopoulou CYP Scampoli/Varrassi ITA 2-1 (21-18, 19-21, 15-13) 0:48
7 PD 1 15 Jun Ogren/Nilsson SWE Apostolaki/Spiliotopoulou GRE 2-0 (26-24, 21-17) 0:40
8 PD 3 15 Jun Tyndeskov/Trans DEN Evans/Austin ENG 0-2 (18-21, 10-21) 0:32
9 PA 1 15 Jun Tsopoulou/Manavi GRE Klinger D./Klinger R. AUT 2-0 (22-20, 21-18) 0:39
10 PA 3 15 Jun Helland-Hansen/Zylstra NOR Thurin, K./Thurin, S. SWE 2-0 (21-15, 21-17) 0:29
11 PB 3 15 Jun Kotlasova/Resova CZE Vaida/Ordean ROU 0-2 (16-21, 18-21) 0:35
12 PB 1 15 Jun Saridaki/Myrilla GRE Driessen/Meertens NED 1-2 (23-25, 21-14, 12-15) 0:55
13 PC 1 15 Jun Klepkou/Baka GRE Angelopoulou/Konstantopoulou CYP 0-2 (19-21, 14-21) 0:30
14 PC 3 15 Jun Olivova/Rehackova CZE Scampoli/Varrassi ITA 0-2 (12-21, 9-21) 0:33
15 PD 3 15 Jun Ogren/Nilsson SWE Evans/Austin ENG 0-2 (10-21, 19-21) 0:35
16 PD 1 15 Jun Apostolaki/Spiliotopoulou GRE Tyndeskov/Trans DEN 1-2 (21-18, 9-21, 9-15) 0:45
17 R12 1 15 Jun Helland-Hansen/Zylstra NOR Klepkou/Baka GRE 2-1 (17-21, 21-6, 15-11) 1:02
18 R12 3 15 Jun Driessen/Meertens NED Ogren/Nilsson SWE 0-2 (13-21, 16-21) 0:29
19 R12 1 15 Jun Scampoli/Varrassi ITA Klinger D./Klinger R. AUT 2-0 (21-15, 21-18) 0:36
20 R12 3 15 Jun Tyndeskov/Trans DEN Kotlasova/Resova CZE 1-2 (18-21, 21-17, 12-15) 0:49
21 QF 3 16 Jun Vaida/Ordean ROU Helland-Hansen/Zylstra NOR    
22 QF 2 16 Jun Ogren/Nilsson SWE Angelopoulou/Konstantopoulou CYP    
23 QF 4 16 Jun Evans/Austin ENG Scampoli/Varrassi ITA    
24 QF 1 16 Jun Kotlasova/Resova CZE Tsopoulou/Manavi GRE    
25 SF   16 Jun Winner of match 21  Winner of match 22     
26 SF   16 Jun Winner of match 23  Winner of match 24     
27 F3 1 16 Jun Loser of match 25  Loser of match 26     
28 F1 1 16 Jun Winner of match 25  Winner of match 26     

Σχετικά Άρθρα