CEV Cup ανδρών, Μονπελιέ-Ολυμπιακός 3-0: Με την πλάτη στον τοίχο

Cosmos ,

Την ήττα με 3-0 σετ στην Γαλλία από την Μονπελιέ γνώρισε ο Ολυμπιακός, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους 32 του CEV Cup ανδρών. Οι ερυθρόλευκοι έχουν δύσκολο έργο για να προκριθούν, καθώς χρειάζονται στον επαναληπτικό στο Μελίνα Μερκούρη την προσεχή Τρίτη (7/12, 20.00)  «καθαρή» νίκη (3-0 ή 3-1) και στη συνέχεια, την κατάκτηση του «χρυσού» σετ, για να ανατρέψουν την κατάσταση και να συνεχίσουν το ταξίδι τους στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ο Δημήτρης Καζάζης για άλλη μία αναμέτρηση δεν είχε στη διάθεσή του τον Σέρβο ακραίο Νίκολα Μιγιαήλοβιτς.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και ήταν πίσω στο σκορ από την Μονπελιέ από το ξεκίνημα (8-6, 16-14) του πρώτου σετ έως το φινάλε (25-20). Στο πρώτο σετ απέναντι στη γαλλική ομάδα, ο Θρύλος πήρε πέντε πόντους από τον Έγκλεσκαλνς και τέσσερις από τον Παγένκ, όμως γενικότερα, έμεινε... χαμηλά στην επίθεση με μόλις 30% αποτελεσματικότητα (12/40 επ.) και μόλις έναν άσσο. Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα, προηγήθηκαν με 8-7 των Γάλλων, ωστόσο υπέπεσαν σε κάποια λάθη και βρέθηκαν πίσω με πέντε πόντους (16-11, 21-17). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά και έτσι, έχασαν και το δεύτερο σετ από τους γηπεδούχους με 25-22 (2-0). Σε ένα σετ, στο οποίο η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν είχε καλή υποδοχή (40%, 25% άριστες) και δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Μονπελιέ. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 8-3 και 16-9 και έτσι, με 25-14, ηττήθηκε (3-0) από την Μονπελιέ στην Γαλλία.