Challenge Cup, Αζόρες-ΠΑΟΚ 3-1: Αποκλεισμός για τον Δικέφαλο

Cosmos ,

O ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ και στον δεύτερο αγώνα για τη φάση των «16» του CEV Challenge Cupμε αντίπαλο τη Μπαστάρντο στις μακρινές Αζόρες της Πορτογαλίας και ολοκλήρωσε την πορεία του στα Ευρωπαϊκά κύπελλα 2021-22.

Υπενθυμίζεται πως ο ΠΑΟΚ χρειάζονταν νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να οδηγήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ των 15 πόντων. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε καλά και πήρε το 1ο σετ αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων ειδικά στο σερβίς.

Η Μπαστάρντο πήρε 14 άσσους σημαδεύοντας Κουμεντάκη, Κουκλίνσκι, ενώ παρά την είσοδο των Τζιουμάκα, Σωτηρίου δεν ισορρόπησε η υποδοχή της ελληνικής ομάδας και μοιραία ήρθε η ήττα.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Ουόλς, Πετρέα, Κουμεντάκη, Μπράουν, Ούντρις, Κουκλίνσκι και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι, με την βοήθεια του σερβίς, ήταν εκείνοι που πήραν ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή, 8-4. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος μάζεψε την υποδοχή του, και βρήκε πόντους από τον Ούντρις αλλά και από το κέντρο του, στοιχεία τα οποία ανέτρεψαν το σκορ, 13-16. Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους μέχρι και τους τελευταίους πόντους, 18-21, παίρνοντας στο τέλος το σετ με 22-25, 0-1.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στην αρχή, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, 8-7. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι ρίσκαραν στο σερβίς και πίεσαν την υποδοχή των παικτών του Δικεφάλου, με αυτό να έχει ως αποτέλεσμα να αυξήσουν το προβάδισμα τους, 21-13. Σ' εκείνο το σημείο, ο Γιάννης Καλμαζίδης προχώρησε σε αλλαγές προκειμένου να δώσει «ανάσες», με το σετ να καταλήγει στους Πορτογάλους με 25-15, 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ρισκάρουν από την γραμμή του σερβίς, δημιουργώντας πρόβλημα στην υποδοχή των «ασπρόμαυρων». Αυτό ήταν και το κύριο «αγκάθι» στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ, με τους Πορτογάλους να παίρνουν προβάδισμα στα μέσα του σετ, 16-10, το οποίο διατήρησαν μέχρι και τους τελευταίους πόντους, 21-14. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του, ωστόσο έχασε το σετ με 25-18, 2-1, μένοντας εκτός συνέχειας του θεσμού.

Στο τέταρτο σετ, ο Γιάννης Καλμαζίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους αθλητές του, παρατάσσοντας εξάδα με «αλλαγές». Ο Ελληνοσουηδός τεχνικός έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα, με το σκορ να περνάει σε δεύτερη μοίρα, μίας και εκείνο το σημείο του παιχνιδιού δεν κρινόταν κάτι. Το τελικό 25-19, έδωσε τη νίκη στους Πορτογάλους με 3-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, το Σάββατο 22 Ιανουαρίου και ώρα 19:00, απέναντι στον Μίλωνα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών.

Διαιτητές: Κορέα Μπενίτεθ, Μίρκο Τιλ.

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 13-16, 18-21, 22-25
2o σετ: 8-7, 16-11, 21-13, 25-15
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-18
4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-19

*Οι πόντοι της Μπαστάρντο προήλθαν: 14 άσσοι, 6 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 23 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 7 μπλοκ, 44 επιθέσεις, 24 λάθη αντιπάλων.

Tα σετ: 3-1 (22-25, 25-15, 25-18, 25-19)

ΑΖΟΡΕΣ ΜΠΑΣΤΑΡΝΤΟ (Ζοάο Κοέλιο): Μπερμπούδεζ Ναρβάεζ 25π. (20/32, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Νέβες, Καρντόσο 11 (7/19επ., 4 άσσοι, 55%υπ., 45%αρ.), Γκονζάλβες 15 (14/24/επ., 36%υπ΄., 14%αρ.), Γκούνθορ 12 (4/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Ντελ Βάλε Βιλαλόμπος λ. (84%υπ., 48%αρ.), Βελάσκες Εσκαλάντε 1 (1 άσσος), Γκόμεζ 3 (3/3επ.), Κούνχα 1 (1/2π.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 5 (4/7επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (4/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 1 (1/2επ.), Κουμεντάκης 2 (2/18επ., 59%υπ., 37%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (8/15επ., 43%υπ., 29%αρ.), Ούντρις 15 (14/22επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 88%υπ., 63%αρ.), Τζιουμάκας 3 (2/3επ., 1 μπλοκ, 42%υπ., 42%αρ.), Τερζής, Σωτηρίου 2 (1/4επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 25%αρ.), Γάτσης 2 (2/4επ.), Τακουρίδης 3 (2/3επ., 1 μπλοκ), Μπουράκης (λ), Μπούτος 5 (4/10επ., 1 μπλοκ).

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Ήρθαμε στην Πορτογαλία με την ελπίδα ότι θα προκριθούμε, και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στην δυναμική τους, και αυτό φάνηκε και από το πρώτο παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη, όπου όλα τα σετ ήταν γεμάτα. Η Φόντε Μπαστάρδο είναι μία καλή ομάδα, και για αυτό τα κατάφερε. Μας πίεσαν πολύ με τα σερβίς τους, ειδικά στο τρίτο σετ, στο οποίο είχαν 6-7 άσσους. Εύχομαι καλή συνέχεια στην πορεία τους».