Challenge Cup: Ήττα του Ολυμπιακού από την Μπούρσα με 3-2

Cosmos ,

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στον πρώτο τελικό του Challenge Cup και γνώρισε την ήττα στο "Μελίνα Μερκούρη" με 3-2 σετ από την τουρκική Μπούρσα και κάτοχο του τίτλου. Για να κατακτήσουν το τρόπαιο οι "ερυθρόλευκες" χρειάζονται στον επαναληπτικό της 11ης Απριλίου στην Τουρκία νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, ενώ με νίκη 3-2 το παιχνίδι θα οδηγηθεί στο χρυσό σετ.

Με 24 πόντους η Σάσκια Χίπε ήταν η πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό, με την Στέφανι Νιέμερ να σταματάει στους 18 με 4 άσσους και την Φραντζίσκα Πολ να έχει 20 πόντους με 5 μπλοκ. MVP της αναμέτρησης ήταν η Βουλγάρα διαγώνια της Μπούρσα Εμιλία Ντιμίτροβα με 32 πόντους. Άτυχη της αναμέτρησης η κεντρική της τουρκικής ομάδας, Εργκούλ Αβτσί, η οποία έπεσε άτσαλα στο παρκέ στα μέσα του τρίτου σετ και αποχώρησε υποβασταζόμενη από τις συμπαίκτριές της.

Κάθε ομάδα είχε από δύο σετ και το παιχνίδι κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί, η Μπούρσα επέβαλε τον ρυθμό της και πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (5-9, 9-13). Ο Ολυμπιακός όμως πάλεψε με την Γιώτα στο σερβίς και την Πολ στην επίθεση μειώνοντας σε 12-13. Η Χίπε δέχθηκε το μπλοκ και έχασε την ευκαιρία ισοφάρισης (12-14), αλλά πήρε τον επόμενο πόντο (13-14). Το παιχνίδι τελείωσε με την Γιλντιρίμ να δίνει τη νίκη στην Μπούρσα με 13-15.

Διαιτητές: Κοβάτσεβιτς (Μαυροβούνιο), Γκέικς (Γερμανία)

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 14-16, 15-21, 17-25
2ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 23-25
3ο σετ: 8-2, 16-6, 21-6, 25-7
4ο σετ: 7-8, 14-16, 21-18, 25-18
5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Μπούρσα προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: (17-25, 23-25, 25-07, 25-18, 15-13) σε 113'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (5/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νιέμερ 18 (12/27 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 37% υπ. - 29% άριστες), Πολ 20 (15/35 επ., 5 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (3/8 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 2 (2/5 επ.), Χίπε 24 (18/55 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 53% υπ. - 47% άριστες), Κοκκινάκη (λ), Κωνσταντινίδου.

ΜΠΟΥΡΣΑ (Βερτσέσι): Αβτσί 4 (4/10 επ.), Λέις 9 (8/22 επ., 1 άσσος, 40% υπ. - 26% άριστες), Γιλντιρίμ 12 (10/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 26% άριστες), Μπέλιεν 10 (6/18 επ., 4 μπλοκ), Κάραγκατς 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Ντιμίτροβα 32 (28/63 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Σαριόγλου (λ, 47% υπ. - 27% άριστες), Μπιτσένκο 1 (1/2 επ.), Άλμπαρακ 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κανσού 1 (άσσος).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, όπως επίσης και στον κόσμο μας που γέμισε το γήπεδο. Με εξαίρεση το πρώτο σετ που δεν παίξαμε καλά, το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν εξαιρετικό και ο κόσμος απόλαυσε σπουδαίο βόλεϊ. Οι διαφορές των δύο ομάδων δεν είναι μεγάλες, όμως το πλεονέκτημα της Μπούρσα είναι ότι έχει μεγαλύτερη εμπειρία σε δύσκολα παιχνίδια και αυτό φάνηκε ότι στα δύο σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, τα κατέκτησε. Θα παλέψουμε στον επαναληπτικό και θα πρέπει να αρχίσουμε τον αγώνα με μεγαλύτερη άνεση απ'ότι σήμερα. Ακόμα και με την ήττα σήμερα έχουμε πιθανότητες να πάρουμε το κύπελλο».

Η αρχηγός του Ολυμπιακού Στέλλα Χριστοδούλου δήλωσε: Είχαμε πολλά κενά διαστήματα στο παιχνίδι μας. Έγινε ένα όμορφο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο μας που για ακόμη μία φορά μας στήριξε και ήταν η κινητήριος δύναμη για να ισοφαρίσουμε. Θα τα δώσουμε όλα στη Τουρκία και θα διεκδικήσουμε μέχρι τέλος το τρόπαιο. Εύχομαι περαστικά στην αθλήτρια της Μπούρσα για τον τραυματισμό της, ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό».