Challenge Cup: Ήττα με 3-1 σετ από την Ραβένα ο Ολυμπιακός

Cosmos ,

Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Ραβένα στην Ιταλία, στον πρώτο τελικό του Challenge Cup. Οι «ερυθρόλευκοι» θα προσπαθήσουν στις 11 Απριλίου στο Σ.Ε.Φ. να πάρουν νίκη με καθαρό σκορ (3-0 ή 3-1) για να έχουν ελπίδες στο χρυσό σετ να κατακτήσουν το τρόπαιο. Δύο σετ μακριά από τον τίτλο βρίσκεται η Ραβένα και θα προσπαθήσει να τα πάρει στο ίδιο γήπεδο που είχε σηκώσει το 1992 το Κύπελλο Πρωταθλητριών Ευρώπης.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Καθοριστικό ήταν το τέταρτο σετ, όπου ο Ολυμπιακός βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 22-20. Σε εκείνο το σημείο, οι "ερυθρόλευκοι" υπέπεσαν σε δύο συνεχόμενα λάθη και αμέσως μετά ο Ντιαμαντίνι με άσσο έδωσε προβάδισμα στην Ραβένα με 23-22. Ο Ολυμπιακός με λάθος της Ραβένα μείωσε σε 24-23, όμως στην επόμενη φάση ο Μπούσεγκερ κάρφωσε μέσα για το τελικό 3-1 με 25-23.

Με 14 πόντους ο Οϊβάνεν ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ, με τους ακραίους Αλεξίεφ και Ραούβερντινκ να έχουν από 13. Ο Μπούσεγκερ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ Μαρεσάλ και Πόγκλαγιαν είχαν από 13.

Διαιτητές: Σκούντνικ - Μακόφσκι