CEV Cup: Ήττα στο τάι μπρέικ του Ολυμπιακού από τη Μόντενα

Cosmos ,

Στη καλύτερή του φετινή εμφάνιση ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια το μεγαθήριο που ακούει στο όνομα Μόντενα και λύγισε στο φινάλε με 3-2 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν κατάθεση ψυχής στο «Μελίνα Μερκούρη», προηγήθηκαν δύο φορές στα σετ με τα εντυπωσιακά σκορ 34-32 και 38-36, όμως η ομάδα του Ιταλού θρύλου Αντρέα Τζιάνι έφυγε νικήτρια από τον Πειραιά και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του CEV Cup.

Για να προκριθεί ο Ολυμπιακός στους «16» της διοργάνωσης θα χρειαστεί νίκη στην Ιταλία (19/12, 21.30) με 3-0 ή 3-1 σετ. Αν νικήσει με 3-2 σετ τότε το παιχνίδι θα οδηγηθεί στο χρυσό σετ. Με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα αποκλειστεί.

Ο Αντρέα Τζιάνι ξεκίνησε το παιχνίδι χωρίς τον Ιβάν Ζάιτσεφ, τον Ματ Άντερσον και τον Μάξγουελ Χολτ και τη θέση τους στο αρχικό σχήμα πήραν ο Τζούλιο Πινάλι, ο Μπάρτος Μπέντνορτζ και ο Ελία Μπόσι. Ο Ολυμπιακός από την αρχή του αγώνα προσπάθησε να πιέσει από τη γραμμή των εννέα μέτρων και το κατάφερε με επιτυχία με τους Γκασμέντ Χουσάι και Μίχαλ Φίνγκερ οι οποίοι δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Μόντενα. Με μπλοκ του Θοδωρή Βουλκίδη στον Ντένις Καλιμπέρντα οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 23-23 και η συνέχεια του πρώτου σετ ήταν συγκλονιστική. Η Μόντενα είχε τέσσερα χαμένα σετ μπολ, αλλά ο Ολυμπιακός με τη βοήθεια και του κόσμου του κατάφερε να το κατακτήσει με την έκτη του ευκαιρία για το 34-32.

Στο δεύτερο σετ με άσσο του Γιώργου Πετρέα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-5. Με το ίδιο «νόμισμα» απάντησε και η Μόντενα με τον Ελία Μπόσι που μείωσε σε 9-8 και στην επόμενη φάση ο Ντανιέλε Ματζόνε μπλόκαρε τον Γκαζμέντ Χουσάι για την ισοφάριση. Με άσσο του Τζούλιο Πινάλι οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά 11-10 και έκτοτε δεν κοίταξαν ξανά πίσω για το 1-1 σετ με 25-17.

Πόντο πόντο πήγαιναν στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες από την αρχή ως το τέλος, με τον Αντρέα Τζιάνι να επσιτρατεύει στο 13-13 τον Ματ Άντερσον. Η Μόντενα προηγήθηκε με 24-22, όμως ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Μίχαλ Φίνγκερ και στη συνέχεια η Μόντενα έκανε λάθος επίθεση για το 24-24. Από εκείνο το σημείο και μετά, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να κλείσει το σετ, με τον Φίνγκερ να... σηκώνει το «Μελίνα Μερκούρη» στο πόδι μετά τον πόντο του που διαμόρφωσε το 38-36 για τον Ολυμπιακό.

Παρόμοιο με το δεύτερο σετ ήταν και το τέταρτο. Η Μόντενα από το ξεκίνημα πήρε διαφορά ασφαλείας από τον Ολυμπιακό και παρόλο που οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στους δύο (16-14) οι παίκτες του Αντρέα Τζιάνι έκαναν το 25-19 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Το πέμπτο σετ ήταν και αυτό εντυπωσιακό, με την Μόντενα να κάνει στο φινάλε τα εύκολα-δύσκολα. Προηγήθηκε με 14-12 και ενώ όλα έδειχναν ότι θα πάρει τη νίκη στο 15, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 14-14 και χρειάστηκε μία επίθεση του Ματ Άντερσον για να λήξει το ματς υπέρ της Μόντενα με 17-15.

Διαιτητές: Γκρίντερ (Ελβετία), Βαρμπάνοφ (Βουλγαρία).