Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα ημιτελικά του Challenge Cup

Cosmos ,

Στις 4 καλύτερες ομάδες του Challenge Cup επέστρεψε ο Ολυμπιακός μετά από απουσία ενός χρόνου. Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το καθήκον τους στον επαναληπτικό με την Ουγγρική Μπεκέσκαμπα στο «Μελίνα Μερκούρη» και παρά την ήττα με 3-2 σετ, τα δύο σετ που κατέκτησαν τους ήταν αρκετά και πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον δρόμο για τον τρίτο του τελικό στο Challenge Cup θα προκύψει από τον νικητή του ζευγαριού Άαχεν (Γερμανία) - Μπεζιέ (Γαλλία). Στο πρώτο παιχνίδι στην Γερμανία η Μπεζιέ πήρε τη νίκη με 3-0 σετ και θέλει δύο σετ στην έδρα της (04/03) για να περάσει στα ημιτελικά. Ο πρώτος ημιτελικός θα γίνει στο κλειστό του Ρέντη στις 18 Μαρτίου και ο επαναληπτικός σε Γερμανία η Γαλλία μία εβδομάδα αργότερα (25/03).

Μετά το 2-0 σετ, ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πέρασε στον πάγκο τις Ζιβογίνοβιτς, Χριστοδούλου, Χουντ και πέρασε διαγώνια την Ζακχαίου στη θέση της Χίπε. Σκοτ και Χίπε είχαν 14 πόντους στα τρία σετ που αγωνίστηκαν, ενώ η Τοτσίδου σταμάτησε στους 13 ως αλλαγή. Η Μπεκέσκαμπα δεν είχε τίποτα να χάσει, έπαιξε ελεύθερα μετά τον αποκλεισμό της και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 25-17, 20-25, 21-25, 09-15) σε 108'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Μπεκέσκαμπα προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς):
Ζιβογίνοβιτς 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 40% άριστες), Σκοτ 14 (9/27 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 56% υπ. - 33% άριστες), Λαμπρούση 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/4 επ.), Χίπε 14 (12/29 επ., 2 άσσοι), Ζακχαίου 9 (4/16 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 60% υπ. - 35% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου 1 (1/3 επ.), Μιλεντίγιεβιτς, Καλανταρίδου 6 (6/18 επ., 26% υπ. - 11% άριστες), ξανθοπούλου, Τοτσίδου 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες).

ΜΠΕΚΕΣΚΑΜΠΑ (Σάμετς): Γιέρκοφ 15 (15/47 επ., 44% υπ. - 25% άριστες), Κόλαρ 21 (18/48 επ., 3 άσσοι), Πέκαρικ 12 (6/14 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γκρίμπιτς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπόντοβιτς 6 (3/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλάριτς 18 (14/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. - 38% άριστες) / Μολσκάνι (λ, 31% υπ. - 14% άριστες), Φαμπιάν, Σζέντμακ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά την πρόκριση στο olympiacossfp.gr: «Θα ήθελα να απολογηθώ για την ήττα. Φυσικά και θέλαμε τη νίκη για εμάς όμως είναι πολύ πιο σημαντικό να προστατέψουμε κάποιες αθλήτριες από κάποια μικροπροβλήματα και να δώσουμε ευκαιρίες στις αθλήτριες που έρχονται από τον πάγκο, σε ένα πολύ δυνατό ευρωπαϊκό παιχνίδι. Στο τέλος πετύχουμε όλους στόχους μας για αυτό το παιχνίδι. Στα δυο πρώτα σετ, κάναμε το καλύτερο παιχνίδι μας για τη φετινή σεζόν και αυτό μας δείχνει ότι η ομάδα είναι σε πολύ καλή φόρμα αυτή τη χρονική περίοδο. Στη συνέχεια για τις αθλήτριες του που ήρθαν από τον πάγκο δεν ήταν καθόλου εύκολο αλλά και αυτές έδειξαν χαρακτήρα  και είμαι ευχαριστημένος από την απόδοσή τους».