Ευρωπαϊκό Παίδων: Ξεκίνημα με το αριστερό για την Εθνική (photos)

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Αποστολή ΠΣΑΤ: Παναγιώτης Χαραλάμπους

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 18 η Εθνική μας ομάδα των Παίδων, καθώς ηττήθηκε στην πρεμιέρα από την οικοδέσποινα Τσεχία με 3-0 σετ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε πολύ αγχωμένο στο γήπεδο του Ζλιν, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην πάει τίποτα καλά, τόσο στην επίθεση όσο και στην υποδοχή.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι Τσέχοι είχαν 8 άσσους στον αγώνα και η Ελλάδα μόλις έναν, ενώ μόνο στο πρώτο σετ οι Έλληνες διεθνείς είχαν πέντε λάθη (φιλέ). Ειδικά στο δεύτερο σετ η Ελληνική ομάδα είχε μόλις 6% άριστη υποδοχή, ενώ οι Τσέχοι 27%.

Άρχισε καλά, αλλά…αγχώθηκε

Στο πρώτο σετ η Εθνική ομάδα μπήκε καλά και έκανε ένα σερί 3-0, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το άγχο της πρεμιέρας έπαιξε τον ρόλο του και η οικοδέσποινα Τσεχία με την βοήθεια και του κοινού της, ανέβασε την απόδοσή της κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-21 σε 25 λεπτά.

Το δεύτερο σετ ήταν ίσως το πιο κακό που έχει κάνει η Εθνική μας ομάδα σε όλη την μέχρι τώρα πορεία της με την άριστη υποδοχή στο 6% και τους Τσέχους να έχουν 3 άσσους με το σκορ να ολοκληρώνεται 25-17 για τους γηπεδούχους σε 23 λεπτά.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Στέφανου Νανά προσπάθησε να μπει και πάλι στο παιχνίδι, αλλά οι Τσέχοι με την ψυχολογία υπέρ τους και με τέσσερις άσσους και τέσσερα μπλοκ κατάφεραν να πάρουν και το τρίτο σετ με 25-19 σε 23 λεπτά.

Πλέον η Εθνική μας ομάδα στρέφει το βλέμμα της στην αναμέτρηση της Κυριακής του Πάσχα (8/4) με αντίπαλο την Τουρκία (16.00, ώρα Ελλάδος).

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-21
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-17
3ο σετ: 7-8, 16-11, 21-16, 25-19

*Οι πόντοι της Τσεχίας προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 1 άσσο, 30 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-17, 25-19) σε 71'

ΤΣΕΧΙΑ (Ζακ): Ντζαβόρονοκ 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σπούλακ 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντραχονόβσκι 15 (12/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες), Μπάλαζ 11 (8/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μέντεκ 12 (9/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 22% υπ. - 11% άριστες) / Κούμπρουχτ (λ, 38% υπ. - 19% άριστες).

ΕΛΛΑΔΑ (Νανάς): Χανδρινός Σ. 6 (6/13 επ., 39% υπ. - 30% άριστες), Δορδοκίδης 2 (2 μπλοκ), Μποζίδης, Κεσεσίδης 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Μούχλιας 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (10/19 επ., 1 μπλοκ, 22% υπ. - 6% άριστες) / Σωνάκης (λ, 20% υπ. - 7% άριστες), Χανδρινός Α. (λ), Κουτσόγιαννος, Χάκκας, Στράτος, Γιαμακίδης.

Νανάς: «Δεν βγάλαμε αντίδραση»

Όχι τόσο η ήττα, αλλά το γεγονός πως οι έλληνες παίκτες δεν έβγαλαν αντίδραση στον αγώνα, ήταν αυτό που προβλημάτισε τον Στέφανο Νανά.

Συγκεκριμένα, ο Ομοσπονδιακός μας τεχνικός ανέφερε: «Οι πρεμιέρες είναι πάντα δύσκολες. Μπορεί να λειτουργήσουν υπέρ, μπορεί να λειτουργήσουν και κατά. Αν θα το πάρουμε από τεχνικής άποψης, δεν ήμασταν πολύ μακριά από αυτά που είπαμε και συζητήσαμε. Αυτό που πραγματικά μας πόνεσε είναι δύο πράγματα. Πρώτον τα εύκολα λάθη που κάναμε και ειδικά στο πρώτο σετ που έγιναν πέντε φιλέ με το σκορ να καταλήγει 25-21, που αν ήμασταν πιο προσεκτικοι τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά και ίσως και η συνέχεια να ήταν διαφορετική. Επίσης αυτό που με προβλημάτισε περισσότερο από όλα ήταν το γεγονός ότι δεν αντιδράσαμε και αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το συζητήσω με τους παίκες. Ενώ βλέπαμε ότι είχαμε καινούργια προβλήματα όσον αφορά την ομάδα της Τσεχίας που παρουσιάστηκε πολύ πιο βελτιωμένη σε σχέση με το προηγούμενο καλοκαίρι και με αυτό που βλέπαμε στο βίντεο, εμείς στα νέα αυτά προβλήματα, όπως το πιεστικό τους σέρβις και το καλοστημένο τους μπλοκ δεν βγάλαμε αντίδραση ώστε να μπορέσουμε να αλλάξουμε την ροή του παιχνίδου. Ελπίζω αυτό βα γίνει αύριο στο κομβικό για εμάς πιαχνίδι με τους τούρκους, που δεν είναι απαραίτητο να κερδίσεις, αλλά για μένα είναι απαραίτητο να βγάλεις αντίδραση και να προυσιάστείς πολύ καλύτερος από την πρεμιέρα με τους Tσέχους. Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλους».

Μποζίδης: «Εμείς χάσαμε το ματς»

Μετά το τέλος του αγώνα ο Παναγιώτης Μποζίδης, τόνισε: «Κάναμε ένα πολύ κακό παιχνίδι, δεν ήμασταν αρκετά έτοιμοι όσο θα έπρεπε. Ήταν πρώτος αγώνας κόντρα στους γηπεδούχους, είχαμε πολύ άγχος και αυτοί το αβαντάζ, γιατί είχαν και την βοήθεια από την εξέδρα. Πιστεύω θα μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα, αλλά κάναμε πολλά αχρείαστα λάθη με αποτέλεσμα οι Τσέχοι να πάρουν τα σετ. Η τύχη ήταν με το μέρος τους. Στην ουσία δεν κέρδισαν αυτοί το ματς, εμείς το χάσαμε. Ξεχνάμε αυτό το ματς και πλέον κοιτάμε μπροστά το ματς με την Τουρκία».