Οι 24 χώρες του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών

ΕΘΝΙΚΕΣ ,

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Τετάρτης 9/1 οι 7 προκριματικοί όμιλοι του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών και έγιναν γνωστές οι 24 χώρες που θα μπουν στην κληρωτίδα της 16ης Ιανουαρίου στις Βρυξέλλες. 

Ελλάδα, Ρουμανία, Εσθονία, Σλοβακία, Πορτογαλία, Λευκορωσία και Ουκρανία πέρασαν στο Euro ως πρώτες στους ομίλους τους και οι 5 καλύτερες δεύτερες που προκρίθηκαν είναι οι Ισπανία, Φινλανδία, Μαυροβούνιο, Αυστρία και Σκόπια.

Στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών 2019 έχουν προκριθεί απ΄ευθείας οι τέσσερις ομάδες που είναι οικοδέσποινες των τεσσάρων ομίλων και είναι η Γαλλία, η Σλοβενία, το Βέλγιο και η Ολλανδία.

Επίσης από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2017 έχουν προκριθεί απ΄ευθείας οκτώ ομάδες και είναι Ρωσία, Γερμανία, Σερβία, Ιταλία, Βουλγαρία, Τσεχία, Πολωνία και Τουρκία. H τελική φάση θα διεξαχθεί το διάστημα 12-29 Σεπτεμβρίου σε 4 χώρες (Γαλλία, Σλοβενία, Βέλγιο και Ολλανδία).



Δείτε όλα τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες των επτά προκριματικών ομίλων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών. Από τους επτά προκριματικούς ομίλους, στην τελική φάση προκρίθηκαν οι επτά πρώτοι και οι πέντε καλύτεροι δεύτεροι. 

Α' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ρουμανία - Δανία 3-2 (21-25, 25-20, 24-26, 25-22, 15-11)

2η αγωνιστική - 18 Αυγούστου 2018
Δανία - Φινλανδία 1-3 (19-25, 25-17, 21-25, 17-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Φινλανδία - Ρουμανία 2-3 (18-25, 25-21, 22-25, 25-18, 06-15)

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
Ρουμανία - Φινλανδία 3-1 (26-24, 25-21, 20-25, 25-21)

5η αγωνιστική - 6 Ιανουαρίου 2019
Φινλανδία - Δανία 3-0 (25-13, 25-13, 25-20)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Δανία - Ρουμανία 3-1 (22-25, 25-15, 25-21, 25-19)

Βαθμολογία

Ομάδες
Ν Η Β Σετ Πόντοι
Ρουμανία
3 1 7 10-8 390-389
Φινλανδία
2 2 7 9-7 355-328
Δανία
1 3 4 6-10 329-357


Β' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ισραήλ - Λετονία 3-0 (25-23, 29-27, 25-13)

2η αγωνιστική - 19 Αυγούστου 2018
Λετονία - Εσθονία 1-3 (22-25, 17-25, 25-22, 19-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Εσθονία - Ισραήλ 3-0 (25-19, 25-21, 25-15)

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
Ισραήλ - Εσθονία 1-3 (31-29, 15-25, 20-25, 18-25)

5η αγωνιστική - 6 Ιανουαρίου 2019
Εσθονία - Λετονία 3-0 (25-20, 25-11, 25-21)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Λετονία - Ισραήλ 3-1 (28-26, 24-26, 25-23, 25-23)

Βαθμολογία

Ομάδες
Ν Η Β Σετ Πόντοι
Εσθονία
4 0 12 12-2 351-274
Ισραήλ
1 3 3 5-9 316-344
Λετονία
1 3 3 4-10 300-349

Γ' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Σλοβακία - Ισλανδία 3-0 (25-07, 25-15, 25-17)
Μολδαβία - Μαυροβούνιο 3-2 (24-26, 19-25, 25-22, 25-19, 15-12)

2η αγωνιστική - 19 Αυγούστου 2018
Μαυροβούνιο - Σλοβακία 3-0 (26-24, 25-19, 28-26)
Ισλανδία - Μολδαβία 0-3 (12-25, 11-25, 22-25)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Σλοβακία - Μολδαβία 3-0 (25-15, 25-21, 25-16)
Μαυροβούνιο - Ισλανδία 3-0 (25-15, 25-20, 25-15)

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
Ισλανδία - Μαυροβούνιο 0-3 (20-25, 20-25, 21-25)
Μολδαβία - Σλοβακία 1-3 (14-25, 25-22, 20-25, 18-25)

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Σλοβακία - Μαυροβούνιο 3-0 (25-21, 25-22, 25-20)
Μολδαβία - Ισλανδία 3-0 (25-17, 25-18, 25-11)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου
Ισλανδία - Σλοβακία 0-3 (18-25, 18-25, 20-25)
Μαυροβούνιο - Μολδαβία 3-0 (25-18, 25-21, 25-13)

Βαθμολογία

Ομάδες
Ν Η Β Σετ Πόντοι
Σλοβακία
5 1 15 15-4 466-366
Μαυροβούνιο
4 2 13 14-6 471-415
Μολδαβία
3 3 8 10-11 439-442
Ισλανδία 0 6 0 0-18 297-450

Δ' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Πορτογαλία - Αλβανία 3-0 (25-21, 25-20, 25-15)
Αυστρία - Κροατία 3-1 (21-25, 25-21, 26-24, 25-22)

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018
Κροατία - Πορτογαλία 0-3 (18-25, 22-25, 18-25)
Αλβανία - Αυστρία 3-2 (27-29, 27-25, 25-13, 20-25, 15-08)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Πορτογαλία - Αυστρία 3-0 (25-20, 25-23, 25-17)
Κροατία - Αλβανία 3-1 (25-15, 25-21, 19-25, 25-14)

4η αγωνιστική 25 και 26 Αυγούστου 2018
Αυστρία - Πορτογαλία 3-1 (26-24, 21-25, 25-23, 26-24)
Αλβανία - Κροατία 3-1 (25-14, 25-20, 20-25, 25-20)

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Αυστρία - Αλβανία 3-0 (25-13, 25-21, 30-28)
Πορτογαλία - Κροατία 3-1 (25-15, 19-25, 26-24, 25-16)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Αλβανία - Πορτογαλία 1-3 (26-24, 19-25, 15-25, 15-25)
Κροατία - Αυστρία 1-3 (22-25, 25-18, 20-25, 20-25)

Βαθμολογία

Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Πορτογαλία 5 1 15 16-5 515-427
Αυστρία 4 2 13 14-9 528-526
Αλβανία 2 4 5 8-15 477-527
Κροατία 1 5 3 7-16 490-530

Ε' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ισπανία - Γεωργία 3-0 (25-09, 25-12, 25-06)
Λευκορωσία - Νορβηγία 3-1 (25-17, 28-26, 18-25, 28-26)

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018
Νορβηγία - Γεωργία 3-0 (25-20, 25-19, 25-13)
Λευκορωσία - Ισπανία 3-2 (25-14, 22-25, 25-20, 22-25, 15-11)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Ισπανία - Νορβηγία 3-1 (25-22, 19-25, 25-22, 25-19)
Λευκορωσία - Γεωργία 3-0 (25-13, 25-19, 25-12)

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018
Γεωργία - Λευκορωσία 0-3 (13-25, 13-25, 14-25)
Νορβηγία - Ισπανία 3-2 (29-27, 12-25, 25-21, 19-25, 15-12)

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Γεωργία - Νορβηγία 0-3 (10-25, 18-25, 18-25)
Ισπανία - Λευκορωσία 3-0 (26-24, 25-21, 26-24)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Γεωργία - Ισπανία 0-3 (10-25, 21-25, 18-25)
Νορβηγία - Λευκορωσία 0-3 (19-25, 18-25, 23-25)

Βαθμολογία

Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Λευκορωσία 5 1 14 15-6 502-410
Ισπανία 4 2 14 16-7 526-442
Νορβηγία 3 3 8 11-11 492-476
Γεωργία 0 6 0 0-18 258-450

Ζ' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Ουκρανία - Ελβετία 3-0 (25-16, 25-16, 25-20)
Ουγγαρία - Σκόπια 2-3 (23-25, 23-25, 25-23, 25-23, 14-16)

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018
Σκόπια - Ουκρανία 2-3 (27-25, 26-24, 20-25, 20-25, 12-15)
Ελβετία - Ουγγαρία 2-3 (23-25, 25-21, 19-25, 25-23, 13-15)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
Ουκρανία - Ουγγαρία 3-0 (25-15, 27-25, 25-19)
Σκόπια - Ελβετία 2-3 (25-21, 21-25, 23-25, 25-19, 12-15)

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018
Ελβετία - Σκόπια 2-3 (21-25, 19-25, 25-16, 25-23, 12-15)
Ουγγαρία - Ουκρανία 1-3 (26-28, 20-25, 25-19, 24-26)

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019
Ουκρανία - Σκόπια 3-1 (25-19, 28-26, 23-25, 25-23)
Ουγγαρία - Ελβετία 2-3 (25-22, 25-22, 20-25, 21-25, 08-15)

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Ελβετία - Ουκρανία 2-3 (20-25, 28-26, 21-25, 25-15, 14-16)
Σκόπια - Ουγγαρία 3-0 (25-21, 25-20, 25-21)

Βαθμολογία

Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Ουκρανία 6 0 16 18-6 572-512
Σκόπια 3 3 9 14-13 595-594
Ελβετία 2 4 7 12-16 581-600
Ουγγαρία 1 5 4 8-17 534-576

Η' όμιλος

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018 
Αζερμπαϊτζάν – Σουηδία 3-2 (23-25, 19-25, 26-24, 25-22, 15-10)
Ελλάδα - Λουξεμβούργο 3-0 (25-21, 25-21, 25-20)

2η αγωνιστική - 18 Αυγούστου 2018 
Σουηδία - Ελλάδα 0-3 (20-25, 20-25, 16-25)
Λουξεμβούργο - Αζερμπαϊτζάν 2-3 (27-25, 26-24, 20-25, 20-25, 12-15)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018 
Σουηδία - Λουξεμβούργο 3-1 (22-25, 25-14, 25-17, 25-14)
Ελλάδα - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-14, 25-18, 25-13)

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
Αζερμπαϊτζάν - Ελλάδα 2-3 (25-20, 25-22, 22-25, 18-25, 05-15)
Λουξεμβούργο - Σουηδία 3-2 (23-25, 19-25, 25-22, 25-20, 15-10)

5η αγωνιστική - 5 ή 6 Ιανουαρίου 2019 
Ελλάδα - Σουηδία 3-0 (25-18, 25-18, 25-22)
Αζερμπαϊτζάν - Λουξεμβούργο 3-1 (25-18, 27-25, 21-25, 25-20)


6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019 
Σουηδία - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-13, 25-19, 25-16)
Λουξεμβούργο - Ελλάδα 0-3 (20-25, 16-25, 21-25)

Βαθμολογία

Ομάδες Ν Η Β Σετ Πόντοι
Ελλάδα 6 0 17 18-2 482-373
Αζερμπαϊτζάν 3 3 8 11-14 507-563
Σουηδία 2 4 8 10-13 494-483
Λουξεμβούργο 1 5 3 7-14 496-560

Σχετικά Άρθρα