Silver European League: Τρίτη σερί νίκη για την Εθνική ανδρών, 3-1 στην Ουγγαρία

Πήρε το «Τρίποντο» στην Ουγγαρία με 3-1, παρά την απώλεια του πρώτου σετ

Σε… τροχιά τελικού στο Silver European League παρέμεινε η Εθνική Ανδρών που επιβλήθηκε με 3-1 (21-25, 25-23, 25-17, 25-15) της Ουγγαρίας στα εγκαίνια της νέας αρένας στο Κάποσβαρ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να έχασε το πρώτο σετ (κάτι που μπορεί να τις στοιχίσει στην πορεία του ομίλου) και να είχε μέτρια απόδοση και στο δεύτερο, αλλά έβγαλε χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει μια καθαρή νίκη και το τρίποντο που την διατηρεί στην κορυφή του γκρουπ με 9 πόντους.

Η Ελλάδα θα περιμένει το αυριανό ματς της Αυστρίας με την Βοσνία, ελπίζοντας σε στραβοπάτημα των γηπεδούχων ή έστω σε απώλεια σετ για να έχει περισσότερες ελπίδες για την πρωτιά που οδηγεί στον τελικό της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι δεν ήταν καθόλου εύκολο, αφού οι Ούγγροι που έχουν ταλέντο έπαιζαν στην έδρα τους και χωρίς άγχος.

Η Εθνική έχασε πολλά σερβίς (20) και είχε επίσης πολλά λάθη σε υποδοχή (10) και επίθεση (13) για αυτό και δεν κατάφερε να βρει καθόλου ρυθμό στα δύο πρώτα σετ.

Οι αλλαγές του Ανδρεόπουλου (Κοκκινάκης αντί Ράπτη, Τακουρίδης αντί Βουλκίδη και Στοιβαχτής αντί Φιλίποφ) στα τελευταία δύο σετ αποδείχθηκαν πετυχημένες και η Ελλάδα έφτασε στο πολύτιμο τρίποντο.

Ο Ζουπάνι ήταν πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα με 24 πόντους, πολύ καλό ματς έκανε ο Πετρέας (MVP του ματς σύμφωνα με τους διοργανωτές) όντας αλάνθαστος στην επίθεση (5/5), ενώ είχε 3 άσσους και 2 μπλοκ. Καθοριστικός ήταν και ο Κοκκινάκης με καλή υποδοχή και σημαντικούς πόντους στο 3ο σετ, το οποίο ουσιαστικά «καθάρισε» μόνος με τέσσερις συνεχόμενους (από το 16-19 στο 16-23)!

Το ματς

Η Εθνική ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 8-6 με τον Ζουπάνι και 9-6 με άσσο του Πετρέα. Ωστόσο με τον Ντέιβιντ στο σερβίς οι «Μαγυάροι» έκαναν την… ζημιά στην ελληνική υποδοχή. Με σερί 5-0 και άσσο του Ούγγρου ακραίου η Ουγγαρία πέρασε μπροστά 11-9. Με τον Ζουπάνι να παίρνει επίθεση και μπλοκ η Ελλάδα ισοφάρισε (11-11) και στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο. Στο 13-12 παρά το video check που έδειξε ότι υπήρχε επαφή στο μπλοκ η απόφαση της Ρωσίδας διαιτητή ήταν άουτ σε επίθεση του Φράγκου και έτσι έγινε το 13-13, ενώ στο 17-18 ο Ζουπάνι έχασε ευκαιρία στην κόντρα μπάλα και οι Ούγγροι όχι μόνο ισοφάρισαν ξανά, αλλά λίγο αργότερα έφτασαν στο 20-18, αναγκάζοντας τον Ανδρεόπουλο να καλέσει ταιμ- άουτ. Λάθη από την Εθνική μας σε επίθεση και σερβίς (6 χαμένα) έδωσαν την ευκαιρία στην Ουγγαρία να ξεφύγει με 23-20 και στην συνέχεια με 24-21 με τον Ντέιβιντ (5 πόντοι στο σετ). Η είσοδος του Κοκκινάκη αντί του Ράπτη δεν άλλαξε κάτι και το σετ τελείωσε (25-21) με άλλο ένα λάθος, άουτ επίθεση του Φράγκου.

Παρά τον άσσο του Κάλμαρ για το 3-2, η Ελλάδα ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα με άσσο του Ζουπάνι (3-4), ενώ με δύο συνεχόμενους πόντους του Ράπτη το σκορ έγινε 5-7. Ωστόσο οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 3-0 και πέρασαν μπροστά 8-7 και στην συνέχεια πήραν διαφορά δύο (10-8) και τρεις πόντους (12-9) με λάθος του Δαρίδη (διπλή μπαλιά). Κάπου εκεί ο Κοκκινάκης έκανε και πάλι την εμφάνιση του αντί του Ράπτη. Από το 13-10 η Εθνική με τον Ζουπάνι στο σερβίς επέστρεψε στην διεκδίκηση του σετ με σερί 4-0, μπλοκ του Φιλίποφ για το 13-13 και άσσο του Ζουπάνι για το 13-14 (μετά από video check που ζήτησε η Ελλάδα). Οι «Μαγυάροι» πήραν και πάλι… κεφάλι (15-14) για να έρθει ο Ζουπάνι να ισοφαρίσει σε 15-15. Με πόντο του Κοκκινάκη και άουτ επίθεση των Ούγγρων το σκορ έγινε 16-17. Εν τω μεταξύ ο Ανδρεόπουλος είχε ρήξη στο ματς και τον Τακουρίδη αντί του Βουλκίδη με τον Έλληνα κεντρικό να κάνει λάθος για το 18-17, αλλά στην επόμενη φάση να το διορθώνει (18-18). Ακολούθησαν και άλλα λάθη από την γραμμή του σερβίς που έδιναν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να έχουν ισχνό προβάδισμα (20-19 και 21-20) και την Εθνική να ισοφαρίζει με Ζουπάνι και επίθεση άουτ. Με άσσο από τον διαγώνιο της Εθνικής το σκορ έγινε 21-22 και στην συνέχεια 21-23 με λάθος από την Ουγγρική ομάδα, η οποία μείωσε σε 22-23, αλλά ο Πετρέας επανέφερε την διαφορά στους δύο πόντους (22-24). Η Εθνική έχασε το 1ο σετ μπολ με τον Ζουπάνι και οι Ούγγροι μείωσαν σε 23-24 για να τελειώσει το σετ 23-25 με παράβαση στο φιλέ από τους γηπεδούχους (με χρήση και του video check).

Η Εθνική ξεκίνησε όπως τελείωσε το 2ο σετ, δηλαδή με Κοκκινάκη και Τακουρίδη στο αρχικό σχήμα αντί τους Ράπτη και Βουλκίδη. Με άσσο του Τακουρίδη η Εθνική προηγήθηκε 2-1, ενώ ο Ζουπάνι στην συνέχεια έκανε το 3-5. Παρά την ισοφάριση από πλευράς Ούγγρων σε 5-5, η Ελλάδα έδειχνε να… πατάει καλύτερα στο γήπεδο και έφτασε στο 5-8 με άσσο του Πετρέα. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια μείωσαν σε 8-9, αλλά η Εθνική με σερί 5-0, έφτασε στο +6, με τον Ζουπάνι για το 8-10, 8-11 και 8-13 και τον Φράγκο για το 8-14. Στη συνέχεια του σετ η Εθνική επέτρεψε με τα λάθη της στους Ούγγρους να ξαναμπεί στο σετ (16-18) με άσσο πάνω στον Δαρίδη. Ο Στοιβαχτής πήρε τη θέση του Φιλίποφ στην πάσα και στην συνέχεια η αντίδραση ήταν άμεση με την Ελλάδα να «καθαρίζει» το σετ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Κοκκινάκη και συνολικό σερί 5-0, για το 16-23, ενώ το σετ τελείωσε ο ίδιος με χτύπημα παϊπ για το 17-25.

Με Στιβαχτή, Ζουπάνι, Κοκκινάκη, Φράγκο, Τακουρίδη, Πετρέα και Ζήση ξεκίνησε η Εθνική σε αυτό το σετ.  Η αρχή ήταν εξαιρετική (3-0) με τους Ζουπάνι, Τακουρίδη, αλλά και τον Φράγκο στην συνέχεια για το 1-4 και 2-5. Η Εθνική έφτασε και στο 3-6, αλλά με άσσο του Φλάχνερ το σκορ έγινε 5-6 για να έρθει ο Ζουπάνι να κάνει το 5-7, ο Πετρέας με άσσο το 5-8 και ο Ζουπάνι το 5-9 στην κόντρα μπάλα. Ο Κοκκινάκης με μπλοκ ανέβασε την διαφορά στο +5 (6-11) και η Εθνική έλεγχε ξεκάθαρα το σετ, κάτι που αποδείχθηκε και στην συνέχεια, αφού δεν έδωσε κανένα δικαίωμα, κερδίζοντας με το με ευκολία.