Ήττα της Εθνικής Κορασίδων στην πρεμιέρα των προκριματικών (photos)

Κορασίδων ,

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η Εθνική Κορασίδων από την γηπεδούχο Ουκρανία, στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Τσερκάζι.

Απώλεια για την ομάδα του Ανέστη Γιαννακόπουλου ο τραυματισμός της Νεφέλης Χατζηγρηγορίου. Η νεαρή πασαδόρος έπεσε άτσαλα στο παρκέ ενώ το σκορ ήταν 20-16 στο δεύτερο σετ και αποχώρησε υποβασταζόμενη, με την Αλεξάνδρα Βενέτη να παίρνει τη θέση της.

Η Εθνική Κορασίδων αν και βρέθηκε πίσω στα σετ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ αλλά στη συνέχεια έχασε την συγκέντρωσή της, χάνοντας εύκολα τα δύο επόμενα. Επόμενο και τελευταίο παιχνίδι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την Παρασκευή 5 Ιανουαρίου στις 15.00 με αντίπαλο την Λετονία.

«Κάναμε μία συντονισμένη προσπάθεια στα δύο πρώτα σετ. Μετά χάσαμε την συγκέντρωση μας και ειδικά σε δύο βασικά στοιχεία του παιχνιδιού μας, το σερβίς και την υποδοχή και δεν είχαμε καλή επίθεση» δήλωσε ο Ομοσπονδιακός προπονητής Ανέστης Γιαννακόπουλος.

Τα σετ: 1-3 (13-25, 25-22, 20-25, 17-25)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 9 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Ουκρανίας προήλθαν από 11 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Περεμπούνις): Ζόκοβα 8 (8/26 επ., 36% υπ. - 18% άριστες), Γιακούσεβα 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ), Βελικόκον 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέντικ 15 (6/13 επ., 4 άσσοι, 5 μπλοκ, 41% υπ. - 33% άριστες), Οκόρο 16 (11/24 επ., 5 άσσοι), Τκατσένκο 14 (12/18 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. - 25% άριστες) / Λουτσένκο (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Κχμιλ, Νούντα 1 (άσσος).

ΕΛΛΑΔΑ (Γιαννακόπουλος): Αντύπα 13 (10/34 επ., 3 άσσοι, 38% υπ. - 12% άριστες), Χατζηγρηγορίου 1 (άσσος), Κυπαρίσση 14 (10/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 8% άριστες), Απλαδά 2 (2/5 επ.), Αρμουτσή 6 (2/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπαλογιάννη 11 (9/33 επ., 2 μπλοκ) / Πετρινόλη (λ, 25% υπ. - 20% άριστες), Γκιούρδα, Κωστοπούλου, Βενέτη 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη, Μποκή.