Κύπελλο γυναικών, ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 3-2: Ανατροπή στην ανατροπή και σπουδαία πρόκριση

ΚΥΠΕΛΛΟ ,

Όπως στο πρωτάθλημα έτσι και στο Κύπελλο, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έλυσαν τις διαφορές τους στο «Απόστολος Κόντος» στο τάι μπρέικ, με ΑΕΚ να κάνει το 3 στα 3 κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης σ' ένα πραγματικά απίθανο ματς!

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0, ο ΠΑΟΚ όχι απλά ισοφάρισε αλλά έφτασε στο 7-12 και 9-13 στο τάι μπρέικ το οποίο όμως έληξε με 18-16 για τις κιτρινόμαυρες

Το ματς

Στο πρώτο σετ έγινε φοβερή μάχη με τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά να αποκτά μια σημαντική διαφορά όταν το 13-13 έγινε 13-15 με άσο της Καλαντάτζε και 14017 με μπλοκ της Λι στην Κοσμά. Ο Αρσενιάδης πήρε τάιμ άουτ, η ΑΕΚ απάντησε με σερί 4-0 (με Γκουντιμένκο στο σερβίς) για το 18-17 και έφτασε στο 20-18 με δύο σερί μπλοκ. Η Γκουντιμένκο έφερε την ΑΕΚ για πρώτη φορά στο +3 (23-20), αλλά η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε με κακές υποδοχές της Βάντερ για το 23-23. Η Αμερικανίδα πήρε την αλλαγή και η κακή υποδοχή της Ξανθοπούλου έδωσε το σετ στην Ένωση.

Με καλή ψυχολογία η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 3-0 στο β' σετ και παρόλο που ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (6-6) ξέφυγε εκ νέου με 15-11 πιέζοντας και πάλι από το σερβίς. Ο ΠΑΟΚ (που έπαιζε από το β' σετ με Ηλιοπούλου, Κλέπκου) βρήκε γρήγορα όμως αντίδραση ισοφαρίζοντας σε 16-16 κι ακολούθησε ένα πραγματικό θρίλερ. Μετά το 19-19 ο ΠΑΟΚ έχασε συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις με το μπλοκ της ΑΕΚ να κάνει θραύση και στο 23-22 η Τερέλ με πετυχημένη κόντρα έκανε το 24-22. Ο ΠΑΟΚ μείωσε όμως η Κογιάρ έχασε το σερβίς και έτσι έγινε το 2-0!

Η ΑΕΚ πάλι ξεκίνησε καλύτερα το τρίτο σετ όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε μετά το 5-3 και στο 8-8 έτρεξε το πρώτο μεγάλο σερί ξεφεύγοντας με 8-14. Η ΑΕΚ σε μια απέλπιδα προσπάθεια να κλείσει το ματς μείωσε από 14-21 σε 18-21 και είχε νέα κόντρα επίθεση, αλλά η Φιντόν πήρε τον πόντο η Κογιάρ διαμόρφωσε το 18-23 και ήρθε η μείωση του σκορ.

Μάλιστα οι ασπρόμαυρες ξεκίνησαν εντυπωσιακά και το δ' σετ με το σκορ στο 0-4 που έγινε 3-11 με την ΑΕΚ να μειώνει σε 6-11 και 13-17, αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε πάλι με 13-23 και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί και πάλι ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-4 για να φτάσει στο 6-10 και 7-12. Η ΑΕΚ μείωσε σε 9-12 και 10-13 με τα σερβίς της Βάντερ να διαλύουν την αντίπαλη υποδοχή για το 14-13 και το κιτρινόμαυρο ματς μπολ. Ο ΠΑΟΚ έσβησε τα τρία πρώτα, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα με την Τερέλ να τελειώνει όλες τις επιθέσεις και στο 17-16 έβγαλε την άμυνα με την Βάντερ να κερδίζει το μπλοκ άουτ για το φινάλε και την πρόκριση.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Βαρατάσης, Κατσιάρας, Τσίτσικας, Σπίγγου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.