10 Γκούζντα Κόνραντ Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 13 26 50,0 %

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΣ Ηρακλής 2015 132 75 159 47,2 % 17 5 21 64 123 52,0 % 31
Παναθηναϊκός ΑΟ 133 70 155 45,2 % 11 5 13 73 113 64,6 % 45
Με ηγέτη και πρώτο σκόρερ τον Τόλη Αρμενάκη με 39 πόντους, ο Ηρακλής υπέγραψε με εντυπωσιακή ανατροπή την πρόκριση του στον τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά το 2012. Ο «γηραιός» αν και βρέθηκε να χάνει στον συγκλονιστικό δεύτερο ημιτελικό 2-0 σετ από τον Παναθηναϊκό νίκησε με 3-2 σετ με τους «πράσινους» να έχουν συνολικά 11 χαμένα ματς μπολ στο δεύτερο και τέταρτο σετ. Το Σάββατο (17.00 Tv ERT2) ο Ηρακλής θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στον τελικό των ομάδων της Θεσσαλονίκης.

1ο σετ: Ανατροπή και «πράσινο» προβάδισμα

Το πρώτο σετ μέχρι το 16-14 το είχε υπό τον έλεγχό του ο Ηρακλής. Η ομάδα του Ορφανού προηγήθηκε με 16-10 και 16-14 αλλά οι «πράσινοι» με άσσο του Πανταλέοντα και δύο άουτ επιθέσεις του Εφραιμίδη μπήκαν μπροστά στο σκορ με 18-16. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου είχε στην διάθεσή της 3 σετ μπολ (24-21), αλλά ο Ηρακλής τα «έσβησε» και έφθασε στην ισοφάριση με λάθος του Παναθηναϊκού στο φιλέ. Στο 26-25 του Παναθηναϊκού οι διαιτητές έδειξαν παράβαση τριών μέτρων στον Αρμενάκη, ο Ηρακλής ζήτησε video ρέφερι το οποίο τον δικαίωσε. Από εκεί και ύστερα άρχισε το γαιτάνακι των σετ μπολ. Η μπίλια έκατσε τελικά στο «πράσινο» με τον Εφραιμίδη να καρφώνει άουτ για το 34-32 του Παναθηναϊκού.

2ο σετ: Με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο σετ με το …γκάζι πατημένο από το πρώτο. Προηγήθηκε με 5-0 και 8-3 στο τεχνικό time out απέναντι σε έναν Ηρακλή που είχε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και έψαχνε να βρει ποιοτική υποδοχή.  Ήταν το πιο εύκολο κερδισμένο σετ για τον Παναθηναϊκό που είχε σε υψηλά ποσοστά και τους δύο «πύργους» του, Πανταλέων και Σίλμπερνεϊτζελ.

3ο σετ: Μείωση γκραν γκινιόλ από τον Ηρακλή

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει τα λάθη του (κυρίως στην υποδοχή). Προηγήθηκε 15-11 και 17-14 αλλά ο Παναθηναϊκός τον έφθασε στον πόντο με επίθεση του Καρντόσο (19-18) και τον ισοφάρισε με τον Μπατατζίμ (19-19). Το μπλοκ του Τζιουμάκα στον Μπέλο έδωσε αέρα 2 πόντων (21-19) στον «γηραιό» αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (22-22) με λάθος επίθεση. Το 23-22, στην καλύτερη φάση του ματς με διαδοχικές άμυνες (Μπαμπαλιούτας, Δρογκάρης), έγραψε ο Τζιουμάκας με τον Μούχλια να χάνει την κόντρα μπάλα (23-23). Η συνέχεια ήταν βγαλμένη από σενάριο του Χίτσκοκ με τις δύο ομάδες να αγγίζουν το σετ και τον Παναθηναϊκό να χάνει 5 ματς μπολ. Τελικά στην ρουλέτα των δύο κερδισμένων πόντων βγήκε ο Ηρακλής με 36-34.

4ο σετ: Απίστευτο σετ με ισοφάριση για τον Ηρακλή

Με την ψυχολογία στα ύψη από το κερδισμένο τρίτο σετ ο Ηρακλής μπήκε αποφασισμένος να στείλει το ματς σε πέμπτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-7 αλλά με σέρβερ τον Μούχλια που ταλαιπώρησε την «πράσινη» υποδοχή, ο «γηραιός» έγραψε σερί 8-0 και έβαλε τις βάσεις για την ισοφάριση. Το 15-8 έδινε μαξιλαράκι ασφαλείας για την ομάδα του Ορφανού αλλά ο Παναθηναϊκός, με τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο να δίνει με την είσοδό του ψυχολογία, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Από το 23-18 του Ηρακλή, ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός έφθασε με σερί 6-0 στο ματς μπολ (23-24). Νέο γαϊτανάκι πόντων στον απίστευτο δεύτερο ημιτελικό με τον Σμαραγδή να δίνει με άσσο το φιλί της ζωής στον Ηρακλή (32-30) και ο Παναθηναϊκός να χάνει 6 ματς μπολ και συνολικά 11 για να προκριθεί στον τελικό.

5ο σετ: Αρμενάκης και 3-2 ο Ηρακλής

Στο ψυχοφθόρο τάι μπρέικ με μπλοκ του Σμαραγδή ο Ηρακλής προηγήθηκε 6-4 και με νέο μπλοκ (Αρμενακης-Σμαραγδής) πήγε την διαφορά στους 3 (8-5). Ο Αρμενάκης στο 10-9 πήρε πόντο με επίθεση, πήρε νέο πόντο με άσσο και πήγε και πάλι τον Ηρακλή στο +3, 12-9 και 13-10. Ο Μούχλιας έγραψε το 14-10 και το σετ με μπλοκ του Τζιουμάκα πήγε στους «μπλε» με 15-10 που προκρίθηκαν με ανατροπή στον τελικό.

Κύπελλο story

Ο Ηρακλής κατέκτησε τελευταία φορά το τρόπαιο το 2012 στη Σύρο νικώντας με 3-0 την Λαμία. Τελευταία παρουσία σε final-4 ήταν το 2013 στο Ρέθυμνο, σε τελικό το 2012 στη Σύρο όπου κατέκτησε τον τίτλο νικώντας με 3-0 σετ την Λαμία του Ανδρεόπουλου. Ο Ηρακλής κυριαρχούσε στο θεσμό του Κυπέλλου από το 2000. Από το 2000 μέχρι το 2006 έχει παίξει σε 6 τελικούς και έχει 5 κατακτήσεις με μοναδική απουσία από τελικό το 2003 στην Καλαμάτα, όταν η Νίκαια νίκησε με 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό του Ρίτσι και του Πανταλέοντα. Μοναδικός χαμένος τελικός για τον Ηρακλή, στην Ξάνθη το 2001 με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό του Ρίτσι, του Χριστοφιδέλη και του Τερζή. Όλες οι κατακτήσεις του Ηρακλή έγιναν με προπονητή τον Αλέκο Λεώνη. Το 2012 που ο Ηρακλής κατέκτησε το τρόπαιο είχε στο ρόστερ του τους Κώστα Προύσαλη, Νίκο Σμαραγδή όπως και τώρα.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Θεμελής.