Κύπελλο γυναικών: Επιστροφή της ΑΕΚ σε final-4, 3-2 τον Παναθηναϊκό (stats-photos)

ΚΥΠΕΛΛΟ ,

Επιστροφή σε final-4 Κυπέλλου μετά το 2016 (Χίος) για την ΑΕΚ. Η Ένωση σε αγώνα θρίλερ διάρκειας 149 λεπτών επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού. Με τοπ σκόρερ τις Χρήστου (25π.), Τοτσίδου (21π.) και Γιοβάνη (22π.) πήρε τη νίκη-πρόκριση τέσσερις μέρες μετά την ήττα της στο πρωτάθλημα στο ίδιο γήπεδο από το «τριφύλλι». Η κλήρωση του final-4 θα πραγματοποιηθεί την  Πέμπτη 14 Μαρτίου και ώρα 12.00 το μεσημέρι στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ.

Ο αγώνας ήταν πολύ διαφορετικός από αυτόν του Σαββάτου και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του Αποστολογιωργάκη, ο οποίος θα βρεθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά σε φάιναλ φορ (πέρσι ήταν με τον Ηλυσιακό στη Σαντορίνη) προηγήθηκε 2-0 σετ και έδειχνε έτοιμη να φθάσει σε νίκη χωρίς απώλεια σετ. Ο Παναθηναϊκός όμως ανέβασε την απόδοσή του ισοφάρισε σε 2-2 και όλα κρίθηκαν σε μια φάση στο 5ο σετ.  Είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλες τις στατιστικές υπηρεσίες (10-10 άσσοι, 35%-36% επίθεση, 33%-31% υποδοχή, 12-15 μπλοκ, 29-28 λάθη) οι δύο ομάδες είχαν πολύ κοντινά νούμερα, δείγμα της ισορροπίας που είχε το ματς.

Προβάδισμα με 2-0 για την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 16-18 στο πρώτο σετ, όμως με την Σία Τοτσίδου να ανεβάζει την απόδοσή της, η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με 19-18. Οι «πράσινες» αντέδρασαν με επίθεση της Μαρίας Λαμπρινίδου και δύο μπλοκ και είχαν τέσσερα σετ μπολ για να πάρουν το πρώτο σετ (22-24, 23-25, 24-25, 25-26), αφήνοντάς τα ανεκμετάλλευτηκα. Η Ένωση με μπλοκ έκανε τ ο 28-27 και στην επόμενη φάση η Σία Τοτσίδου σταμάτησε την Σοφία Κοσμά για το 29-27. Στο δεύτερο σετ, το αρχικό 2-5 του Παναθηναϊκού έγινε γρήγορα 10-5 για την ΑΕΚ με την Εύη Χρήστου να δυσκολεύει την υποδοχή των «πρασίνων» από τη γραμμή των εννέα μέτρων. Οι γηπεδούχες βρέθηκαν να προηγούνται με 18-11, όμως οι φιλοξενούμενες σιγά σιγά ψαλίδιζαν την διαφορά, μέχρι την ισοφάριση σε 22-22 με επίθεση της Μαρίας Οικονομίδου. Η Εύη Χρήστου έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην ΑΕΚ (24-22), με την Μάρβη Γιοβάνη να σταματά πάνω στο φιλέ την Αποστολία Νούσια για το 25-22 και το 2-0 σετ.

Ισοφάριση σε 2-2 για τον Παναθηναϊκό

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με διπλή μπαλιά της Εύης Χρήστου ο Παναθηναϊκός έκανε το 20-22, η ΑΕΚ μείωσε σε 21-22 όμως με δύο επιθέσεις των Σοφία Κοσμά, Μαρία Οικονομίδου και ένα μπλοκ της Λαμπρινίδου, η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη μείωσε σε 2-1 σετ με 21-25. Ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο σετ προηγήθηκε με +6 (4-10, 10-16) όμως η ΑΕΚ μάζεψε την διαφορά γρήγορα για το 20-20. Με δύο πόντους της Μαρίας Λαμπρινίδου έγινε το 20-22, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε και πάλι. Η Έλενα Κουντουρά με λάθος διαμορφώνει το 23-23 και η Εύη Χρήστου δίνει το πρώτο ματς μπολ στην ομάδα της (24-23). Η ίδια είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς στην κόντρα επίθεση όμως δέχθηκε μπλοκ για το 24-24, ενώ το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε για το 24-25. Το σετ τελείωσε με επίθεση της Μαρίας Οικονομίδου για το 24-26.

Υπέρβαση και πρόκριση για την ΑΕΚ

Το πέμπτο σετ ήταν δραματικό. Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα με 3-0 και 12-9 και είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς με διπλό σετ ματς μπολ στο 14-12. Με παράβαση πάνω στο φιλέ της Καββαδία ο Παναθηναϊκός έσβησε το διπλό πλεονέκτημα της Ένωσης και οι δύο ομάδες έφθασαν μαζί και στο 16-16 με την Οικονομίδου να ισοφαρίζει. Η Τοτσίδου έδωσε προβάδισμα για το 17-16, η ίδια σέρβιρε, η Κοσμά στην υποδοχή δυσκόλεψε την Κουντουρά η οποία στην προσπάθειά της να φθάσει πάνω από το φιλέ τη μπάλα υπέστη σε παράβαση (υπέρβαση) με το σετ να ολοκληρώνεται με 18-16 υπέρ της ΑΕΚ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τα σετ: 2-3 (27-29, 22-25, 25-21, 26-24, 16-18)

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 22 (16/44 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ζίγκα 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρήστου 25 (21/61 επ., 4 άσσοι, 59% υπ. - 41% άριστες), Τοτσίδου 21 (17/55 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες), Καββαδία 11 (8/21 επ., 3 μπλοκ), Τέζα 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Σκυθιώτη (λ, 45% υπ. - 30% άριστες), Μπελιά (λ, 33% υπ. - 0% άριστες), Μπανίκα, Αντωνιάδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Κουντουρά 5 (1/2 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νούσια 13 (11/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 31% άριστες), Κοσμά 20 (17/50 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 33% άριστες), Οικονομίδου 22 (21/57 επ., 1 άσσος), Λαμπρινίδου 16 (11/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κελεσίδη 11 (2/4 επ., 1 άσσος, 8 μπλοκ) / Ρόγγα (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Βογιατζόγλου Ι., Λεωνίδου, Τσιάκουλα 1 (1 μπλοκ).