Κύπελλο ανδρών: Στο έκτο του φάιναλ-4 ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ, 3-1 τον Παναθηναϊκό (stats-photos)

ΚΥΠΕΛΛΟ ,

Στο έκτο του φάιναλ-4 κυπέλλου Ελλάδας και δεύτερο συνεχόμενο προκρίθηκε ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ, ο οποίος επικράτησε στο «Δ. Βικέλας» της Ερμούπολης για τη φάση των «8» με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Ράτκο Παβλίτσεβιτς που πήρε και «άτυπη» ρεβάνς για την ήττα πριν τέσσερις ημέρες για τη Volley League, θα περιμένει την κλήρωση της Τετάρτης (12/02) για ποιον εκ των Ολυμπιακού, ΠΑΟΚ και Κηφισιά θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό.

Όπως και στο παιχνίδι του πρωταθλήματος, έτσι και στον προημιτελικό ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Φοίνικας με καλή τακτική στο σερβίς του δυσκόλεψε την υποδοχή του Παναθηναϊκού, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πέρασε στο παιχνίδι τον Βόγιν Τσάτσιτς αντί του Αλέξανδρου Ράπτη για να βελτιωθεί η υποδοχή, όμως οι παίκτες της Σύρου έκαναν το 2-0 σετ με 25-23 και 25-22. Οι «συριανοί» μάλιστα στο δεύτερο σετ ανέτρεψαν διαφορά έξι πόντων (13-7) που απέκτησε νωρίς ο αντίπαλός του.

Στο τρίτο σετ Φοίνικας και Παναθηναϊκός πήγαιναν πόντο πόντο, με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν το 19-17 με επίθεση του Πέπε Γκονζάλες. Ο Σωτήρης Πανταλέων σε εκείνο το σημείο πέρασε στο παιχνίδι, το μπλοκ του Παναθηναϊκού δούλεψε και πέρασε μπροστά με 22-19. Οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν δύο σετ μπολ, όμως στη τρίτη τους προσπάθεια μείωσαν με τον Ράπτη σε 2-1 σετ με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, Παναθηναϊκός και Φοίνικας συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 19-19. Με πρωταγωνιστή τον Πέπε οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 23-21, ο Λινάρδος έδωσε το πρώτο ματς μπολ στην ομάδα του με μπλοκ στον Ράπτη και λίγο αργότερα ο Στερν τελείωσε με επίθεση το ματς για το 25-22.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.