VL Γυναικών (1η αγωνιστική): Π.Α.Ο.Κ - Α.Ο. Θήρας 3-0

NEWS ,

Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στη Volley League βάφτηκε ασπρόμαυρο με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να επικρατεί του ΑΟΘ με 3-0 στο κλειστό της Μίκρας.

Ο Δικέφαλος παρόλο που αγωνίστηκε με δυο ξένες (οι αδελφές Λι δεν έχουν ενσωματωθεί ακόμη) ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς και κυρίως είχε τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία των σετ (κι ας έκαναν σχεδόν διπλάσια λάθη οι αθλήτριες του).

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 10-5 με τον ΑΟΘ να ροκανίζει τη διαφορά (10-8, 12-11), να ισοφαρίζει σε 15-15 και να προσπερνά με 17-19. Ο ΠΑΟΚ απάντησε για το 20-19 με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τις ασπρόμαυρες να χάνουν τρία σετ μπολ. Ο ΑΟΘ προσπέρασε με 26-27 και στην επόμενη φάση έχασε κόντρα μπάλα για να ακολουθήσει μπλοκ της Κυπαρρίση και λάθος της Άμποτ.

Στο β’ σετ ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 13-12 σε 17-12, με τον ΑΟΘ να μειώνει σε 21-20 αλλά στο 23-22 η επίθεση της Πολυνοπούλου και η κόντρα μπάλα της Κογιάρ έκαναν το 2-0.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα στο τρίτο σετ (1-3, 6-8), αλλά ο ΠΑΟΚ άρχισε να πιέζει από το σερβίς και με καλύτερη λειτουργία στο μπλοκ προσπέρασε 16-13 και το 16-15 έγινε 19-15. Η Σαντορίνη πλησίασε σε 21-19 χωρίς όμως συνέχεια καθώς ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-20 και μαζί την πρώτη νίκη της χρονιάς.

Η γνώμη του πάγκου

Τάκης Φλώρος (Π.Α.Ο.Κ.): «Πολύ μεγάλη νίκη. Ήταν πρώτο παιχνίδι απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα και ήταν πολύ καλό ξεκίνημα για εμάς. Το πρόγραμμά μας είναι πολύ δύσκολο αλλά μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ στους αντιπάλους μας. Όλες οι κοπέλες έπαιξαν καλά, με μία ή δύο αθλήτριες δεν μπορείς να νικήσεις».

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Ήταν ένα πολύ νευρικό ματς από τη μεριά μας, δεν διαχειριστήκαμε σωστά τα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού που είμασταν κοντά με τον ΠΑΟΚ και είχαμε τις ευκαιρίες μας. Γνωρίζαμε πως ούτως ή άλλως είχαμε ένα δύσκολο ξεκίνημα, αλλά έπρεπε να δείξουμε περισσότερη αποφασιστικότητα. Αφήνουμε πίσω μας αυτό το ματς και πάμε την επόμενη αγωνιστική για να πετύχουμε την πρώτη μας φετινή νίκη στο πρωτάθλημα».

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Βασδέκης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.