Πανελλήνιο Κορασίδων: ΓΣΚ Ηρακλής – ΑΣ Άρης 3-2

Κορασίδων ,

Μετά από μία απίστευτη μάχη που διήρκησε σχεδόν 2.5 ώρες, ο Ηρακλής Κηφισιάς επικράτησε με 3-2 του στο δεύτερο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής στο Final 4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στο Ζηρίνειο.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό θρίλερ που κορυφώθηκε στο τάι μπρέικ με τον Ηρακλή να παίρνει τη νίκη αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ!

Στο πρώτο σετ υπήρχε η απόλυτη ισορροπία μέχρι το 8-9 που έγινε 8-12 χάρις στο καλό σερβίς του Άρη και παρόλο που ο Ηρακλής μείωσε σε 10-12 οι κιτρινόμαυρες ξέφυγαν με 13-19 και 20-21. Εκεί όμως χαλάρωσαν κι έτσι η ομάδα της Κηφισιάς μπόρεσε να πλησιάσει στον πόντο (20-21) και να έχει μάλιστα και κόντρα επίθεση ισοφάρισης, αλλά ο Άρης πήρε τελικά το σετ με 22-25.

Ίδιο το σκηνικό στο β’ σετ με αντίθετους πρωταγωνιστές όμως καθώς μετά το 9-9 ο Ηρακλής Κηφισιάς ήταν αυτός που πιέζοντας από το σερβίς κι έχοντας καλύτερη σε μπλοκ και επίθεση ξέφυγε με 17-11 και 20-14. Ο Άρης μείωσε προσωρινά σε 20-17, αλλά η προσπάθεια του δεν είχε συνέχεια.

Στο τρίτο σετ το ξεκίνημα ήταν και πάλι αρκετά ισορροπημένο (5-7, 7-7, 7-9, 11-12) με τον Άρη να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα και στο 16-18 να τρέχει ένα σερί 0-5 για το 16-23 που το έδωσε και το σετ.

Ο Ηρακλής μπήκε αποφασισμένος να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ και το κατάφερε σχετικά εύκολα, καθώς μετά το 8-8 έτρεξε ένα σερί 8-1 για το 16-9, χωρίς ο Άρης να μπορέσει να επιστρέψει στον αγώνα.

Στο ται μπρέικ η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα ξεφεύγοντας με ένα γρήγορο 2-0 και το 3-2 έγινε 6-2 με πολύ καλή δουλειά στο μπλοκ, αλλά η Αλεξάκου με μπλοκ και άσο μείωσε σε 6-4 με τον Ηρακλή να κρατά το +2 μέχρι το 9-7 που έγινε 9-9, αλλά στο 10-10 τρεις σερί επιθέσεις της Τσελέπη (η οποία δεν είχε προπονηθεί τις τρεις τελευταίες ημέρες λόγω αμυγδαλίτιδας) κι ο άσος της Μερκουριάδη έφεραν τον Ηρακλή σε ματς μπολ. Το πρώτο έσπασε με διπλή μπαλιά, το δεύτερο με μπλοκ (14-12) και τελικά στο τρίτο η Χούντα με επίθεση έδωσε τη νίκη στον Ηρακλή.

Τα σετ: 22-25, 25-19, 19-25, 25-17, 15-12

Ηρακλής Κηφισιάς (Πολύζος) Βογιατζόγλου Α., Μερκουριάδη, Χούντα, Τσελέπη, Βογιατζόγλου Σ., Περγαντή, Κόττα –λ / Καμπυλαύκα-λ, Κοντούδη, Κυριακού, Γεωργίου, Αρμάου
Άρης (Τσαϊρέλης) Μπάκα, Αλεξάκου, Καθάριου, Γουγούση, Ζωΐδου, Βασιλείου, Πετρινόλη –λ / Σανιώτη –λ, Σιδοπούλου, Μπουσνάκη, Κωνσταντίνου, Λημνιώτη.