Πανελλήνιο Κορασίδων: ΓΣΚ Ηρακλής – ΣΦΑΜ Φοίβος 3-1

Κορασίδων ,

Ο Ηρακλής Κηφισιάς έκανε το 2χ2 και ίσως το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κορασίδων επικρατώντας με 3-1 του Φοίβου Μελισσίων.

Ο αγώνας είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα, καθώς αρχικά ο Ηρακλής πιέζοντας στο σερβίς κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ 6-6, 9-6, 11-7, 25-16) κι ακόμη πιο εύκολα το β’ σετ όπου μετά το 8-6 έτρεξε ένα σερί 17-3 για το τελικό 25-9!

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως ο Φοίβος μπήκε στο παιχνίδι και είχαμε ντέρμπι (ανάλογο με τον τελικό της ΕΣΠΑΑΑ που είχε κριθεί στο τάι μπρέικ υπέρ της ομάδας των Μελισσίων) με τον Φοίβο να παίρνει στο τρίτο σετ από νωρίς το προβάδισμα (3-7) και να το διατηρεί με άνεση μέχρι το τέλος (14-19, 21-25).

Η ομάδα των Μελισσίων ξεκίνησε το ίδιο καλά και στο δ’ σετ έχοντας σταθερά το προβάδισμα μέχρι και το 13-17, αλλά κάπου εκεί ο Ηρακλής ροκάνισε τη διαφορά, ισοφάρισε 22-22 και τελικά όπως και χθες κόντρα στον Άρη με επίθεση της Χούντα η ομάδα της Κηφισιάς πήρε το σετ με 30-28 και μαζί την πολύτιμη νίκη που τη φέρνει μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ: 25-16, 25-09, 21-25, 30-28

Ηρακλής Κηφισιάς (Πολύζος) Βογιατζόγλου Α., Μερκουριάδη, Χούντα, Τσελέπη, Βογιατζόγλου Σ., Περγαντή, Κόττα –λ / Καμπυλαύκα-λ, Κοντούδη, Σωτηροπούλου, Κυριακού
Φοίβος (Μονδέλος) Μέγγου, Τσήμα, Γεωργακοπούλου, Καρατζίκου, Τατούλη, Καραντάνη, Νταλ, Μολδοβανίδη-λ / Καρατζίκου, Σκανδάλη Κ., Σκανδάλη Π., Μοσχονά.