Volleyleague Ανδρών (Θέσεις 1-8): Ολυμπιακός - Παμβοχαϊκός 3-0

Volleyleague Ανδρών ,

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παμβοχαϊκό 3-0 σετ στο Μελίνα Μερκούρη και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα.

Η ομάδα του Βραχατίου απείλησε μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του 1ου και του 2ου σετ αλλά ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Αλεξίεφ, τα σερβίς του Ανδρεάδη και πρώτο σκόρερ τον Ζουπάνη πήρε τον έλεγχο και τη νίκη. Οι δύο ομάδες θα πάρουν τον δρόμο για τη Σύρο όπου την Παρασκευή θα αγωνιστούν στους ημιτελικούς του φάιναλ-4 Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον οικοδεσπότη Φοίνικα Σύρου και ο Παμβοχαϊκός τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που από το Σάββατο βρίσκεται στο νησί των Κυκλάδων.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα με τον Παμβοχαϊκό να πιέζει από το σερβίς. Με το χαμένο σερβίς του Μοράλες και την επίθεση του Ζουπάνη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-7 αλλά ο Παμβοχαϊκός με δύο άσσους του Γκλαντσόουν προσπέρασε 14-13 και με νέο άσσο του Μοράλες έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Ο Ζουπάνης ισοφάρισε με επίθεση, ο Ανδρεάδης πήγε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού. Με συνολικό σερί 6-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 21-16 και το σετ έκλεισε 25-19 με την επίθεση του Ζουπάνη.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Παμβοχαϊκό να πιέζει και πάλι στο ξεκίνημα. Το 3-2 για τον Ολυμπιακό έγινε 6-3 για τον Παμβοχαϊκό με σερί 4-0 από το σερβίς του Μουνίθ και δύο ωραίες κόντρα επιθέσεις του Γκλαντσόουν. Κάπου έκει άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς ο Αλεξίεφ ο οποίος με προσωπικές του ενέργειες έβαλε πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά 12-10 και 15-13. Ο Παμβοχαϊκός απάντησε με νέο σερί 3-0 από τους Ρόκα και Μουνίθ και έφτασε πάλι πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Δαλακούρας με επίθεση έκανε το 17-15 και εκεί έγινε η τελική αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Πάλι με αιχμή το σερβίς του Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός άνοιξε διαδρόμους, ο Οϊβάνεν και ο Ράουβερντινκ έκαναν κόντρα επιθέσεις και με σερί 5-0 πήρε προβάδισμα 20-17. Με την επίθεση των Ζουπάνη, Πετρέα τελείωσε το σετ 25-20 για το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Αλεξίεφ πήρε τον Ολυμπιακό πάνω του και με προσωπικές του ενέργειες έδωσε προβάδισμα 4-1. Πάλι με το σερβίς του Ανδρεάδη έγινε νέο σερί 3-0 για το 15-8. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς κανείς από τον Παμβοχαϊκό δεν είχε διάθεση και ενέργεια για θαύματα και το σετ τελείωσε 25-14 με επίθεση του νεαρού Τσέλιου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-16, 25-19
2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-14

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 27 επιθέσεις, 4 μπλοκ 17 λάθη αντιπάλων.

Tα σετ: 3-0 (25-19, 25-20, 25-14) σε 65΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 12 (10/18, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (3/5 επ, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (4/9 επ, 1 άσσος), Ντρίζγκα 1 (μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (8/9 επ,  2 μπλοκ, 67% υπ -42% άριστες), Ραουβέρντινκ 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ -50% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ -53% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης, Οϊβάνεν 1 (0/2 επ, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Πετρέας 1 1 (1/1 επ), Τσέλιος 1 (1/2επ)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 7 (6/14 επ, 1 μπλοκ), Μοράλες 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκλάντστοουν 8 (5/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ολιβέιρα 7 (4/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ -33% άριστες), Παλέντζας 8 (8/27 επ), Δαλακούρας 2 (2/9 επ, 50% υπ -36% άριστες) / Γκαράς (λ, 71% υπ -57% άριστες), Γεωργίου, Σαρικεΐσογλου 1 (1/2 επ)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε: «Η προηγούμενη εβδομάδα ήταν πολύ σημαντική για εμάς με την πρόκριση στον ευρωπαϊκό τελικό και την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό. Σήμερα ξεκίνησαν τα play-off και ξέρουμε ότι έχουμε πολύ δύσκολο πρόγραμμα με συνεχόμενους αγώνες. Ήταν σημαντικό να κερδίσουμε το παιχνίδι σήμερα και τώρα συγκεντρωνόμαστε στον ημιτελικό του League Cup αρχικά και στη συνέχεια στους τελικούς του Challenge Cup. Δουλεύουμε όλη τη σεζόν για να είμαστε στην καλύτερη κατάσταση μας τώρα που κρίνονται οι τίτλοι. Συγκεντρωνόμαστε σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και συνεχίζουμε δυνατά».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση μας στα δύο πρώτα σετ. Και στα δύο προηγηθήκαμε στα δεύτερα τεχνικά τάιμ άουτ αλλά σε δύο περιστροφές κάναμε όλα τα λάθη μαζεμένα και ο Ολυμπιακός δεν συγχωρεί. Στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στο φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ. Θέλουμε να κάνουμε καλή εμφάνιση και σαν πρώτο βήμα να περάσουμε στον τελικό και φυσικά σε έναν αγώνα να διεκδικήσουμε τον τίτλο. Δυστυχώς μετά το Λιγκ Καπ πρέπει να περιμένουμε 15 ημέρες για να παίξουμε τον επαναληπτικό με τον Ολυμπιακό λόγω του Πάσχα και των τελικών του Τσάλεντζ Καπ που συμμετέχει ο Ολυμπιακός».