Volleyleague Ανδρών (Δεύτερος ημιτελικός): Ολυμπιακός - Κηφισιά 3-0

Volleyleague Ανδρών ,

Ο Ολυμπιακός νίκησε και δεύτερη φορά τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-0 σετ στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα και έκανε το 2-0 στις νίκες. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται μία ακόμα νίκη. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων θα είναι την Δευτέρα 30 Απριλίου (18.00, ΕΡΤ2) στο γυμναστήριο της Ηλιούπολης που ειδικά για αυτή τη σειρά θα χρησιμοποιήσει ως έδρα ο ΑΟΠ Κηφισιάς.

Ο Ολυμπιακός είχε πρωταγωνιστές τους Αλεξίεφ, Ράουβερντινκ και είχε την ουσία απέναντι στη μαχητική Κηφισιά που έπαιξε σαφώς καλύτερα από τον πρώτο αγώνα και είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του 2ου και του 3ου σετ.

Με το σερβίς του Ντρίζγκα και του Ράουβερντινκ ο Ολυμπιακός έκανε εντυπωσιακό μπάσιμο στον αγώνα με προβάδισμα 6-1. Στο 9-4 ήταν σειρά του Αλεξίεφ να πιέσει από τα εννιά μέτρα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +9 (13-4) ενώ με την επίθεση του Ράουβερντινκ έφτασε στη μέγιστη τιμή της (20-10). Η Κηφισιά ισορρόπησε και με σερί 5-0 από επιθέσεις του Χαντ μείωσε σε 23-19 και «γέμισε» το σετ το οποίο τελείωσε με χαμένο σερβίς από τον Καναδό διαγώνιο της Κηφισιάς.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά με την άνοδο του Ντε Σόουζα ισορρόπησε τον αγώνα και πέρασε και μπροστά με 6-4 και 13-12. Το σερβίς του Αλεξίεφ και η κυριαρχία του Μπέμε έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 15-13. Η Κηφισιά με τον πολύ καλό Σοάρες ισοφάρισε 17-17, αλλά ο Ολυμπιακός στο 20-19 που έγινε μετά από μπλοκ του Παπαγγελόπουλου καταφέρε να κάνει σερί 4-0 από το σερβίς του Ανδρέα Ανδρεάδη οποίος για άλλη μία φορά με την είσοδο του έδωσε λύσεις. Ο Οϊβάνεν, ο Πετρέας και ο Αλεξίεφ με κόντρα επιθέσεις και ο Ανδρεάδης με άσσο έκαναν το 24-19 και το σετ έκλεισε 25-20 με την επίθεση του Αλεξίεφ.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά πίεσε ακόμα περισσότερο. Παρότι βρέθηκε να χάνει 8-4 η Κηφισιά με Χάντ, Βόιτσικ και Σονάρι έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 10-9. Ο Χαντ με επιθέσεις και ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ έκαναν το 14-11. Η Κηφισιά κράτησε τα ηνία του αγώνα σετ μέχρι το 18-16. Η είσοδος του Ζουπάνι φρεσκάρισε τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε 19-19. Ο Χαντ έβαλε για τελευταία φορά την Κηφισιά μπροστά με 20-19. Οι Οϊβάνεν, Πετρέας και Αλεξίεφ έκαναν σερί 3-0, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 22-20 και κράτησε μέχρι το τέλος το πολύτιμο προβάδισμα. Τους καθοριστικούς πόντους πήραν Αλεξίεφ και Ράουβερντινκ.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Ονόπας

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-2, 16-7, 21-12, 25-20
2ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-20
3ο σετ: 8-4, 13-16, 21-20, 25-23

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 0 άσσοι, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπαλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-20, 25-23) σε 82'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 11 (9/19επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/8, 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (4/5, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/1), Αλεξίεφ 12 (10/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 32%αρ.), Ράουβερντινκ 11 (10/21, 1 μπλοκ, 69%υπ., 38%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 55%υπ., 27%αρ.), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 3 (3/4), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης 4 (2/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 19 (19/30επ.), Ντε Σόουζα 11 (10/15επ., 1 μπλοκ, 67%υπ., 67%αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (2/6, 3 μπλοκ), Βόιτσικ 6 (5/10, 1 μπλοκ), Σονάρι 2 (1/6, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης / Κάπελας (λ. - 52%υπ., 30%αρ.), Πολυχρονιάδης (λ), Παπαδόπουλος, Μανίκας, Μελλές, Γκαβρίλ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο osfp.gr: «Το πιο σημαντικό πράγμα σήμερα είναι ότι ξεκινήσαμε με μεγάλη συγκέντρωση και προσήλωση στον αγώνα και σε αρκετά τακτικά κομμάτια. Στη συνέχεια ωστόσο χαλαρώσαμε και δώσαμε την ευκαιρία στην Κηφισιά να μπει στο παιχνίδι, το οποίο άλλαξε εικόνα και έπρεπε να σπαταλήσουμε περισσότερη ενέργεια για να επανέλθουμε και να φτάσουμε στην τελική επικράτηση».

Ο λίμπερο του Ολυμπιακπύ Γιώργος Στεφάνου δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Έχουμε άλλο ένα παιχνίδι τη Δευτέρα, το προσεγγίζουμε ξεχωριστά. Στόχος αυτή την περίοδο είναι να κάνουμε μια ανασύνταξη δυνάμεων και πνεύματος γιατί έχουν προηγηθεί τρεις εβδομάδες μεγάλης πίεσης και σωματικής και πνευματικής, οπότε εύχομαι τη Δευτέρα με το καλό να καταφέρουμε να κλείσουμε τη σειρά των ημιτελικών. Στη συνέχεια θα στρέψουμε την προσοχή μας στη σειρά των τελικών όπου θέλουμε να παρουσιαστούμε όσο το δυνατό πιο έτοιμοι».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Σήμερα ήμασταν καλύτεροι σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα και θα μπορούσαμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα. Μας χρειάζονται τέτοιοι αγώνες σε αυτό το επίπεδο. Τελικά η απραξία των προηγούμενων ημερών μας έκανε κακό. Τώρα με τον Ολυμπιακό σε κάθε σετ παίζουμε όλο και καλύτερα αλλά για να φτάσουμε να διεκδικήσουμε νίκη υπάρχει ακόμα απόσταση. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ ποιοτική ομάδα, με πολλές λύσεις όταν πιέζεται. Είναι δύσκολο να παρακολουθείς τον Ολυμπιακό αλλά το κάναμε για δύο σετ και ίσως εάν κερδίζαμε ένα σετ να είχαμε καλύτερη τύχη. Επίσης ο τρόπος που έχουμε παίξει τον Ολυμπιακό σε αυτά τα ματς δεν είναι το στιλ μας. Δεν είναι το στιλ μας να παίζουμε με άγχος αλλά το κάνουμε και αυτό φέρνει λάθη. Ελπίζω να παίξουμε καλύτερα στον τρίτο αγώνα».

Ο Αρσενιάδης αναφέρθηκε και στην επιλογή της Ηλιούπολης ως έδρα του τρίτου τελικού: «Ολο αυτό που συμβαίνει με την έδρα της Κηφισιάς στα ημιτελικά των πλέι οφ είναι οξύμορο. Κακώς ξεσπιτωνόμαστε και αυτό στην παρούσα φάση γίνεται για τους τύπους και όχι για την ουσία διότι η εικόνα του βόλεϊ θα ήταν καλύτερη εάν παίζαμε στο Ζηρίνειο με τον Ολυμπιακό. Δεν είχαμε αντίρρηση να παίξουμε στο Ρεντη τον τρίτο αγώνα αλλά την Δευτέρα υπάρχει η φιέστα της γυναικείας ομάδας του Ολυμπιακού. Ψάξαμε στο Μετς, στο Μαρκόπουλο, στη Νέα Σμύρνη και βρήκαμε μόνο διαθέσιμο το γυμναστήριο της Ηλιούπολης».