Volleyleague Ανδρών (Πρώτος ημιτελικός): ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου 3-1

Volleyleague Ανδρών ,

Ο ΠΑΟΚ με όπλο το μπλοκ που του απέφερε 16 πόντους νίκησε με 3-1 σετ τον Φοίνικα Σύρου στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος των πλέι οφ και έκανε το 1-0 στις νίκες. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο και πάλι στο PAOK Sports Arena την Παρασκευή 27 Απριλίου στις 19.00 (WebTV-ERT). Στο 4ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 17-13 αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή και με επίθεση του Κουμεντάκη και λάθος επίθεση του Πέτερλιν επικράτησε 27-25.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με τον “αέρα” του κυπελλούχου πήρε από την αρχή προβάδισμα. Ο Ουτσίκοφ με το σερβίς του έκανε το πρώτο σερ με 4-0 και έδωσε προβάδισμα 8-5. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Κουμεντάκη να πιέσει την υποδοχή των συριανών κι έτσι ο ΠΑΟΚ με μπλοκ του Τακουρίδη και επιθέσεις του Γκιόν έκανε νέο σερί 5-0 και ξέφυγε 17-9. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Τακουρίδης με πρώτο χρόνο τελείωσε το σετ 25-18.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας ισορρόπησε τον αγώνα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και μάλιστα οι συριανοί με μπλοκ του Στεφανίδη και επίθεση του Γιορντάνοφ προηγήθηκαν 10-8. Ο ΠΑΟΚ απάντησε και πάλι με το σερβίς του Κουμεντάκη και με σερί 4-0 προσπέρασε 12-10. Ακολούθησε το καλό σερβίς του Τακουρίδη που πήρε άσσο και έδωσε την ευκαιρία για δύο μπλοκ και το σκορ έγινε 15-11. Μεχρι το τέλος του σετ διατηρήθηκε το +4 και με την επίθεση του Γκιόν έγινε το 25-21 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Σακόγλου πήρε την θέση του κουρασμένου Ουτσίκοφ, ενώ στον Φοίνικα ο Λιντζ πήρε τη θέση του Στεφανίδη και επέστρεψε και ο Χήρας που στο 2ο σετ έδωσε τη θέση του στον Πεντίδη. Ο Φοίνικας έδειξε πιο φρέσκος και προηγήθηκε 7-4 κυρίως με λάθη των γηπεδούχων. Το σερβίς του Μαρούλη από το 9-11 έβαλε δύσκολα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ και με τρεις πόντους από νέα λάθη του ΠΑΟΚ ο Φοίνικας ξέφυγε 14-9. Η διαφορά διατηρήθηκε από τον Φοίνικα μέχρι τα τέλη του σετ. Ο Σακόγλου με τρεις επιθέσεις μείωσε 24-23 αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς και έγινε το 25-23 και το 2-1 σετ.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου ο Φοίνικας είχε πάρει τον αέρα του ΠΑΟΚ, πίεζε την υποδοχή του δικεφάλου αλλά δε μπορούσε να πάρει εύκολα τους πόντους. Παρόλα αυτά από την αρχή οι συριανοί είχαν προβάδισμα δύο πόντων που με την κόντρα επίθεση του Γάτση έγινε +3 (13-10) και με το μπλοκ του Χήρα +4 (17-13). Το χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ έφερε τον Τακουρίδη στη θέση του σερβίς για τον ΠΑΟΚ και ήταν ο παίκτης που έφερε τα πάνω κάτω για την ομάδα του γλιτώνοντας την από τις περιπέτειες του τάι μπρέικ. Με συνολικό σερί 7-0 μετά και τις δύο επιθέσεις του Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 20-17, ενώ με επίθεση του Πελεκούδα έφτασε και στο 24-20. Όλα ήταν παμνηγυρικά αλλά ο Φοίνικας απάντησε με δύο επιθέσεις και έναν άσσο από τον Πέτερλιν και μία επίθεση του Γιορντάνοφ και ισοφάρισε 24-24. Κουμεντάκης και Πέτερλιν έκαναν το 25-25 και ο αγώνας τελείωσε για τον ΠΑΟΚ με επίθεση του Κουμεντάκη και λάθος επίθεση του Πέτερλιν.

Διαιτητές: Θέμελης, Αβραμίδης

Διακύμανση
1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-18
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-21
3ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 23-25
4ο σετ: 6-8, 13-16, 21-18, 27-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 56 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 2 άσσοι, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-21, 23-25, 27-25) σε 123΄

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 18π. (15/31, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 62%υπ., 57%αρ.), Ουτσίκοφ 3 (2/14, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (9/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πελεκούδας 13 (8/12, 5 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκιον 9 (6/18, 3 μπλοκ, 62%υπ., 38%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 52%υπ., 48%αρ.), Τερζής, Σακόγλου 14 (13/26, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 5 (3/5, 2 μπλοκ, 70%υπ., 50%αρ.).

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 2 (1/4επ., 1 άσσος, 33%υπ., 11%αρ.), Χήρας 3 (2/7, 1 μπλοκ), Μαρούλης, Γιορντάνοφ 18 (17/38, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 21 (17/44, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γάτσης 6 (4/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 40%υπ., 30%αρ.), Ιλιτς 1 (1/2), Λιντς 5 (4/7, 1 μπλοκ, 60%υπ., 30%αρ.), Πεντίδης 1 (1/3), Σούρδι 1 (1/1), Ηλίας.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι δήλωσε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα της Σύρου για το παιχνίδι. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς και κυρίως προς το τέλος της σεζόν έχουμε πάρει πολλές βοήθειες από τον πάγκο μας.  Σήμερα , ειδικά ο Σακόγλου και ο Σαφράνοβιτς έδωσαν πολλά στην ομάδα, παρόλο που ο τελευταίος ήταν τραυματίας στα προηγούμενα ματς».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Θάνος Τερζής δήλωσε: «Παίξαμε καλά σήμερα εκτός από το τρίτο σετ που χάσαμε λίγο την συγκέντρωσή μας. Στο τέλος φανήκαμε σοβαροί και με τη βοήθεια των Σαφράνοβιτς και Σακόγλου πήραμε τη νίκη. Όλοι ξέρουμε ότι τα πιο σημαντικά παιχνίδια είναι στο τέλος της χρονιάς.  Μετά τον Ιανουάριο και έπειτα από κάποιες αλλαγές, η ομάδα ανέβηκε επίπεδο. Ο ΠΑΟΚ έχει μέταλλο νικητή και αυτό φαίνεται στα πιο σημαντικά παιχνίδια. Αυτό φάνηκε και στον αγώνα με τον Ολυμπιακό στη Ρόδο, που ήταν σχεδόν εκτός έδρας για εμάς. Η διοίκηση και με τον κύριο Κατσαρή και τον πρόεδρο του Τ.Α.Π.,  κ. Τσαλόπουλο, κάνει πολύ μεγάλη προσπάθεια ώστε να μπορεί ο ΠΑΟΚ να πρωταγωνιστεί. Αυτό κάνει τα τελευταία τρία χρόνια με τα ισάριθμα πρωταθλήματα. Οφείλουμε ένα ευχαριστώ σε αυτούς τους ανθρώπους που κάνανε την ομάδα του ΠΑΟΚ να γίνει γνωστή ακόμη και στο εξωτερικό . Ο ΠΑΟΚ ξέρουμε όλοι ότι είναι το πιο υγιές σωματείο σε όλη την Ελλάδα. Σκοπός της ομάδας είναι να πηγαίνει όλο και καλύτερα».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Όσκαρ Κάσμαρτσικ είπε: «Είμαστε στεναχωρημένοι από το αποτέλεσμα. Δεν είχαμε την αποφασιστικότητα που έπρεπε για να πάρουμε τη νίκη. Χρειάζονταν λίγο μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο που όμως είχε πολλά τρωτά σημεία. Δεν εκμεταλευτήκαμε τις ευκαιρίες που είχαμε. Ελπίζω να το κάνουμε στον δεύτερο αγώνα. Οι παίκτες μου είδαν σήμερα πως μπορούν να νικήσουν τον ΠΑΟΚ και πιστεύω πως την Παρασκευή θα είμαστε πιο έτοιμοι και πιο αποτελεσματικοί».

O πασαδόρος του Φοίνικα Σύρου Θάνος Μαρούλης δήλωσε: «Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία να σπάσουμε την έδρα του ΠΑΟΚ. Ο αντίπαλος μας προέρχονταν από την κατάκτηση του κυπέλλου, ήταν λίγο κουρασμένος, έκανε μέτρια εμφάνιση και εμείς είχαμε ευκαιρία. Δυσκολευόμασταν να τελειώσουμε τους κρίσιμους πόντους που θα μας οδηγούσαν στο 5ο σετ και από εκεί στη νίκη. Παίξαμε καλά αλλά και ο ΠΑΟΚ έδειξε πως έχει πολλές λύσεις. Θα είναι δύσκολη σειρά και για τους δύο. Στόχος μας είναι να παίξουμε δύο αγώνες στη Σύρο και να τους νικήσουμε. Σήμερα φάνηκε πως μπορούμε να νικήσουμε τον ΠΑΟΚ».