VL γυναικών (12η αγωνιστική): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο. Θήρας 2-3

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ ,

Τεράστια νίκη, την πρώτη στην ιστορία του στο Ρέντη πανηγύρισε ο Α.Ο. Θήρας, ο οποίος έκανε μεγάλη ανατροπή επί του Ολυμπιακού από το 2-0 σετ, φεύγοντας από τον Πειραιά με το δίποντο (3-2).

Μετά από δύο εβδομάδες με απουσίες λόγω κορονοϊού και τραυματισμών, η ομάδα της Σαντορίνης ταξίδεψε ελλιπής και στον Πειραιά (με 9 αθλήτριες), αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να φέρει τούμπα το ματς από το 2-0 σετ και με καλό σερβίς, επίθεση ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Ο Α.Ο.Θ. από το τρίτο σετ και μετά μείωσε τα λάθη (14 στα δύο πρώτα σετ, 11 στα τρία επόμενα), πίεσε στο σερβίς με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει λύση στην υποδοχή, παρά τις αλλαγές του Κάρλο Παρίζι στα άκρα και στο λίμπερο.

Στο τάι μπρέικ, το 5-3 του Ολυμπιακού έγινε 6-5 για τη Σαντορίνη και παρά την ισοφάριση των γηπεδούχων σε 10-10, οι φιλοξενούμενες δεν το έβαλαν κάτω και πήραν τη μεγάλη νίκη με 15-12 στο πέμπτο σετ.

Απονομή στην KYANA MVP Βίλμα Σάλας

Πριν την έναρξη του αγώνα, η Βίλμα Σάλας βραβεύτηκε για την ανάδειξή της ως KYANA MVP της 10ης αγωνιστικής. Την απονομή στην Κουβανή ακραία του Ολυμπιακού έκανε ο Αναπληρωτής Ταμίας του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού Αλέξανδρος Αδαμόπουλος.

Η γνώμη του πάγκου

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Μετά το δεύτερο σετ, σταματήσαμε να παίζουμε και χάσαμε τελείως την πορεία μας σε αυτό το ματς, κάναμε πολλά λάθη, δεν παίξαμε βόλεϊ, χωρίς τακτική, δεν είχαμε πάθος και έτσι, όλα άλλαξαν μετά το 2-0. Συγχαρητήρια στην Σαντορίνη, έπαιξαν ελεύθερα και πολύ καλά. Ζητώ συγγνώμη για την ήττα».

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Για να είμαι ειλικρινής εμείς μετά την περιπέτεια που περάσαμε, θέλαμε από σήμερα να εντάξουμε σταδιακά τις αθλήτριες που γύρισαν από Covid-19 σε αγωνιστικούς ρυθμούς. Είχαμε να ξεπεράσουμε ζητήματα αναπνοών, ζητήματα δυνάμεων και θέλαμε να είναι ένα ματς από το οποίο ξεκινάμε να «χτίζουμε» την ομάδα. Το παράδοξο σήμερα είναι πως αντέξαμε σε ένα ματς 5 σετ και όσο πέρναγε ο χρόνος παίζαμε και καλύτερα. Προφανώς και είναι μία σημαντική νίκη, η πρώτη μας επί του Ολυμπιακού μέσα στο Ρέντη, αλλά για μας αυτό που κρατάμε είναι η απόδειξη στους εαυτούς μας, ότι ακόμη και μετά την περιπέτεια που περάσαμε μπορούμε να κάνουμε πράγματα».

Διαιτητές: Ονόπας, Ράντσιου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Καλούδας, Τσίτσικας Ν., Γραμματεία: Καστάνη.