VL γυναικών (13η αγωνιστική): Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil - Πανναξιακός Α.Ο.Ν. 3-2

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ ,

Πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε ο ΑΟ Μαρκοπούλου στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία του 1ου γύρου της Volley League γυναικών.

Με το δίποντο που κατέκτησε ο ΑΟΜ έπιασε στην 9η θέση τις Αμαζόνες και είναι στο -1 από την 8η θέση που κατέχει η Λαμία.

Ο αγώνας ήταν γεμάτος ανατροπές με το Μαρκόπουλο να παίρνει το πρώτο σετ με 5 άσους και τον Πανναξιακό να απαντά στα δύο επόμενα (είχε 8 από 12 μπλοκ του), αλλά το καθοριστικό σετ ήταν το 4ο όπου έγινε μεγάλη μάχη.

Το 21-19 του ΑΟΜ έγινε 21-21 με δύο μπλοκ, αλλά η επίθεση της Κούλερκαν και το μπλοκ της Γράβαρη στην Λιάγκη διαμόρφωσαν το 23-21, με την Σάντος να κλείνει το σετ στο 25-23.

Στο τάι μπρέικ με μπλοκ της Βλάσιτς το σκορ έγινε 6-6, ωστόσο η Κούλερκαν πήρε την αλλαγή, η Αλλαγιάννη πήγε στο σερβίς και το σκορ έγινε 10-6 με τη γηπεδούχο ομάδα να κρατά τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Η γνώμη του πάγκου

Έλενα Κανελλοπούλου (Προπονήτρια Μαρκοπούλου):
«Σε κάποια σημεία του αγώνα πιάσαμε καλή απόδοση και είμαι αρκετά ικανοποιημένη από τα κορίτσια. Αντεπεξήλθαν παρά τις δυσκολίες που είχαν να αντιμετωπίσουν. Εκτιμώ το γεγονός ότι αθλήτριες των αναπτυξιακών κατηγοριών ήταν στο γήπεδο και στήριξαν την προσπάθειά μας. Ελπίζω σε μία καλή συνέχεια και στο μέλλον».

Γιώργος Δερμάτης (Προπονητής Πανναξιακού): «Ήμασταν ανταγωνιστικοί. Είναι σχεδόν ισοδύναμες οι δύο ομάδες. Το παιχνίδι χάθηκε στα λάθη που κάναμε στα κρίσιμα σημεία. Στο πρώτο σετ κάναμε 12 λάθη, στο δεύτερο τα μειώσαμε και μετά πήγαινε πόντο-πόντο το παιχνίδι. Κάναμε όμως περισσότερα λάθη και εκεί χάθηκε ο αγώνας».

Διαιτητές: Βελώνης, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Σταθοπούλου, Τσίτσικας, Γραμματεία: Πεσίνογλου.