VL γυναικών (16η αγωνιστική): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Σ.Π. Θέτις 3-0

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ ,

Μία ακόμη νίκη για τον Παναθηναϊκό που έχοντας σε εκπληκτική μέρα την Μάρετ Γκρόθες (14/17 επιθέσεις) διατήρησε τη διαφορά από τους διώκτες του.

Παρά το τελικό σκορ η Θέτις προσπάθησε και ειδικά στο 2ο σετ είχε τις ευκαιρίες της αλλά η ασταμάτητη Γκρόθες «έσβησε» τα δύο ματς μπολ και έγραψε το τελικό 27-25...

Στο πρώτο σετ μέχρι το 7-8 υπήρχε απόλυτη ισορροπία, αλλά ο ΠΑΟ πήρε την αλλαγή, η Γκρόθες πήγε στο σερβίς και ο ΠΑΟ ξέφυγε με 11-8 και 13-9. Η Θέτις μείωσε σε 13-11, αλλά  όλα τελείωσαν στο 16-13 που έγινε 21-13 με τις πράσινες να φτάνουν εύκολα στο 1-0.

Η ομάδα της Βούλας ξεκίνησε εντυπωσιακά το 2ο σετ ξεφεύγοντας με 1-4 και 2-6, ωστόσο το 5-8 έγινε 10-8 με την Κρός να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων που κατάφεραν όμως να μείνουν στο ματς με καλό μπλοκ και τις επιθέσεις της Ανθούλη (17-18 με άσσο της τελευταίας). Η Θέτις έχασε την ευκαιρία να φτάσει στο +2 όταν στο 18-19 η Άκτας κάρφωσε άουτ, αλλά έφτασε σε σετ μπολ το (23-24) το οποίο έσβησε η Γκρόθες, όπως έκανε και στο δεύτερο σετ μπολ (25-25) για να ακολουθήσει άουτ της Δραγουμάνου και νέα επίθεση της Γκρόθες για το τελικό 27-25.

Η Θέτις προσπάθησε να επιστρέψει ξεκινώντας και στο τρίτο σετ καλύτερα (7-10, 9-13), όμως δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη διαφορά καθώς ο ΠΑΟ πλησίασε σε 12-13 και μετέτρεψε το 13-14 σε 17-14. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 17-16 και 20-18, χωρίς όμως να μπορέσουν να πετύχουν κάτι παραπάνω καθώς και πάλι η Γκρόθες «καθάρισε» όλες τις κρίσιμες φάσεις.

Η γνώμη του πάγκου

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού):
«Ήταν το δεύτερο μας παιχνίδι μετά τις γιορτές και είχαμε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας. Παίξαμε καλά στο πρώτο σετ, αλλά στο δεύτερο δεν ήμασταν αυτοί που πρέπει με αποτέλεσμα η Θέτιδα να βρεθεί κοντά στο να το κατακτήσει. Νομίζω το πήραμε γιατί ήμασταν πιο ψύχραιμοι και ίσως λίγο πιο τυχεροί. Πρέπει να μάθουμε να παίζουμε στον ρυθμό μας, ανεξάρτητα από τον ρυθμό του αντιπάλου. Να πούμε όμως ότι η Θέτιδα είναι καλή ομάδα και δεν είναι τυχαίο που κόντρα σε όλες τις ομάδες που κάνουν πρωταθληματισμό έχει πάρει σετ ή έχει κερδίσει, όπως με την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ. Εμείς πρέπει να μειώσουμε τα ups and downs και να είμαστε μόνο up».

Τσέιντα Άκτας (Ακραία Θέτιδας): «Δεν θέλαμε αυτό το αποτέλεσμα, όμως είμαι περήφανη για την ομάδα μου γιατί παλέψαμε μέχρι το τέλος. Μπορούμε όμως να παίξουμε καλύτερα. Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας και πρέπει να συνεχίσουμε την δουλειά».

Διαιτητές: Πρέντζας, Ράντσιου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τσίτσικας, Σπίγγου, Γραμματεία: Πεσίνογλου.