17 Μπούκουρα Θεοδώρα Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 9 21 42,9 %

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil 87 39 116 33,6 % 13 14 8 43 85 50,6 % 26
ΑΣΠ Κόρινθος 96 42 115 36,5 % 10 10 6 27 75 36,0 % 38
Την πρώτη ιστορική νίκη στην Volleyleague μετά από 4 αγωνιστικές πανηγύρισε στα Μεσόγεια η Κόρινθος.

Η ομάδα του Μπούκουρα, παρά το γεγονός ότι έχασε το πρώτο σετ, αντέδρασε και νίκησε 3-1 σετ (21-25, 25-21, 25-21, 25-20) με τοπ σκόρερ την Αμερικανίδα Γέιζελ που σταμάτησε στους 24 πόντους (19/37 επ., 5 άσσοι). Ήταν η 4η ήττα για το Μαρκόπουλο που παρά το γεγονός ότι πήρε το πρώτο σετ και είχε καλύτερο σερβίς (14-10 άσσοι), μπλοκ (8-6 οι πόντοι) και υποδοχή (50%-36%), είχε 12 περισσότερα λάθη από τον αντίπαλό της (38-26).

Η Κόρινθος πήρε το τρίποντο γιατί δεν έκανε λάθη στα κρίσιμα σημεία των σετ σε αντίθεση με το Μαρκόπουλο που δεν μπόρεσε, λόγω εμπειρίας, να τα αποφύγει. Ο Μπούκουρας, χρησιμοποίησε ως λίμπερο στο βασικό σχήμα την κόρη του, Θοδώρα, η οποία κράτησε την υποδοχή. Το κλειστό στα Μεσόγεια ήταν είχε αρκετό κόσμο με 20 εκδρομείς από την Κόρινθο να κάνουν φασαρία με τα τύμπανά τους.

Διαιτητές: Σταρίδας, Οικονόμου Μ.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 21-25, 21-25, 20-25)

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Πάουν): Παπαστεργίου 5 (1/5 επ., 4 άσσοι), Τσιάκουλα 8 (2/5 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Διάλλα 9 (4/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 13 (12/33 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 21 (16/41 επ., 5 άσσοι, 51% υπ.), Γεωργαντζή / Τουλγαρίδου (λ, 68% υπ.), Δικαιούλια 2 (2/6 επ.), Σούλη, Λεπενιώτη 2 (1/4 επ., 1 άσσος, 27% υπ.).

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Παναγοπούλου 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπούκουρα Μ. 6 (6/26 επ., 26% υπ.), Γέιζελ 24 (19/37 επ., 5 άσσοι), Μπάτακ 2 (2/4 επ.), Ροντρίγκεζ 15 (11/33 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 28% υπ.), Τομαρά 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ) / Μπούκουρα Θ. (λ, 43% υπ.) , Χατζησοφρωνίου, Αλατζάκη 2 (2 άσσοι).

Είπαν για το ματς...

Τόμο Πάουν (Μαρκόπουλο): «Είχαμε την ευκαιρία να διεκδικήσουμε κάτι περισσότερο από το παιχνίδι αλλά δεν την εκμεταλλευτήκαμε. Δεν μπορείς να περιμένεις από τον αντίπαλο να σου δίνει τους πόντους. Εσύ πρέπει να τους παίρνεις. Μετά τον 20ο πόντο για έναν ακόμη αγώνα κολλήσαμε. Δυστυχώς για μια ακόνη φορά δείξαμε ότι είμαστε άπειρη ομάδα που θα χρειαστεί χρόνο. Δεν είναι εύκολο αλλά σε κάθε προπόνηση, σε κάθε αγώνα το προσπαθούμε».

Γιώργος Μπούκουρας (Κόρινθος): «Όταν κερδίζεις όλα είναι καλά. Μας έφυγε πολύ άγχος, αυτή είναι η αλήθεια. Δυστυχώς όσο δεν κερδίζαμε, νιώθαμε το άγχος. Θέλαμε τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο με την δική μας. Δείξαμε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και φθάσαμε στην πρώτη ιστορική νίκη».