7 Κακουράτου Ξένια Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 14 29 48,3 %
12 Λάβδα Ευανθία Αλλαγή 2 0 0 - 1 2 0 0 0 -

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΟΦ Πορφύρας 87 40 142 28,2 % 13 9 11 42 89 47,2 % 27
ΑΟΝ Πανναξιακός 99 42 130 32,3 % 8 10 16 35 72 48,6 % 31
Με την Κένεντι Μπράιαν να έχει 19 πόντους ο Πανναξιακός νίκησε 3-1 σετ (25-22, 25-21, 24-26, 25-18) τον Πορφύρα στον Πειραιά πετυχαίνοντας την 8η νίκη μακριά από τη Νάξο, 17η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι διήρκησε 104 λεπτά και κρίθηκε κυρίως πάνω στο φιλέ (16-11 οι πόντοι από μπλοκ του Πανναξιακού) αλλά και στην αποφασιστικότητα και την εμπειρία της φιλοξενούμενης ομάδας. Αμφότερες οι ομάδες είχαν πρόβλημα στην αποτελεσματικότητα στην επίθεση (28%-32%), είχαν ισορροπία στο σερβίς (9-10 οι άσσοι) με τον Πορφύρα να μετράει 4 παραπάνω λάθη από τον αντίπαλό του (27-31).

Λιάγκη με 15 και Χατζηευστρατιάδου με 11 συμπλήρωσαν στο σκοράρισμα την Μπράιαν για τον Πανναξιακό, με τον Κωστακόπουλο να αφήνει εκτός την Ριντ για να ξεκουραστεί. Ο Πορφύρας, παρά το καλό μοίρασμα της Άντερσον με τέσσερις παίκτριες (Δραγουμάνου 15, Θαλλασινού 12, Σιδεράτου 10, Κωνσταντέλου 10) να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων το ματς, δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω από σετ. Το τρίποντο της νίκης διατήρησε τον Πανναξιακό στην τρίτη θέση εκεί όπου θα παραμείνει ανεξαρτήτων αποτελεσμάτων και την τελευταία αγωνιστική.

Η ομάδα της Νάξου ως τρίτη της κανονικής περιόδου θα κληθεί να αντιμετωπίσει στα ημιτελικά με μειονέκτημα έδρας τον ΑΟ Θήρας, ζευγάρι που θα δούμε και στα ημιτελικά του Κυπέλλου στις Σέρρες αρχές Απρίλη. Ο Πορφύρας υπέστη την ένατη ήττα σε 21 ματς και παραμένει με 26 βαθμούς στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 21-25, 26-24, 18-25)

*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 9 άσσους, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 10 άσσους, 42 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Κωνσταντέλλου 10 (5/20 επ., 5 μπλοκ), Θαλασσινού 12 (9/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ. - 25% άριστες), Σιδράτου 10 (8/31 επ., 2 άσσοι), Άντερσον 6 (2/6 επ., 4 άσσοι), Φωτεινού 7 (3/14 επ., 4 μπλοκ), Δραγουμάνου 15 (13/43 επ., 2 άσσοι, 57% υπ. - 26% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 38% υπ. - 14% άριστες), Λιάρου (λ), Γκούρα, Ποντικάκη.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Μπράιαν 19 (16/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 24% άριστες), Βεργίδου 9 (2/3 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 11 (6/14 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λοάγκη 15 (10/34 επ., 5 μπλοκ), Τσομπανίδου 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Στεντίλ 7 (7/30 επ., 56% υπ. - 22% άριστες) / Κακουράτου (λ, 48% υπ. - 17% άριστες), Καραβοκύρη (λ), Λάβδα 2 (2 άσσοι).