5 Κανέλλου Μαρία Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 9 17 52,9 %
20 Πασσιά Κωνσταντίνα Βασική 1 0 0 - 1 0 1 0 0 -

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil 75 37 71 52,1 % 9 8 3 17 42 40,5 % 27
ΓΣ Ηλιούπολης 53 21 75 28,0 % 9 8 3 21 62 33,9 % 21
Μία εβδομάδα μετά το σπουδαίο διπλό στην έδρα του Άρη, το Μαρκόπουλο πραγματοποίησε άλλη μία καλή εμφάνιση και πήρε το τρίποντο επί της Ηλιούπολης με 3-0 σετ στο κατάμεστο κλειστό των Μεσογείων.

Κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ, με το σκορ να είναι 17-17 και το Μαρκόπουλο να βρίσκει ρυθμό και να διαμορφώνει το 25-18 με επιμέρους σκορ 8-1. Στο δεύτερο σετ, το 3-7 της Ηλιούπολης έγινε 9-7 για το Μαρκόπουλο με τα σερβίς της Βιργινίας Δικαιούλια, διαφορά που μεγάλωσαν οι γηπεδούχες για το 25-14 και το 2-0 σετ. Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 12-12. Σε εκείνο το σημείο η MVP της 2ης αγωνιστικής Έλενα Τσβίγιοβιτς πήγε στο σερβίς και με σερί 10-0 διαμορφώθηκε το 22-12. Το σετ τελείωσε με 25-21.

Στα μισά του τρίτου σετ χτύπησε το γόνατό της η πασαδόρος του ΓΣΗ Κωνσταντίνα Πασσιά, η οποία παρόλο που συνέχισε την αναμέτρηση, στο φινάλε δυσκολευόταν να πατήσει το πόδι της.

Η διοίκηση του ΑΟΜ με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του καρκίνου του μαστού στις 25 Οκτωβρίου, τίμησε τον Διδάκτωρα της Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών, πρόεδρο της επιστημονικής εταιρείας Ε.Μ.Ε.Ι.Σ. και κορυφαίο στην αντιμετώπιση καρκίνου του μαστού Γρηγόρη Ξεπαπαδάκη. Την απονομή έκαναν ο Δήμαρχος Μαρκόπουλου Κώστας Αλλαγιάννης και ο Πρόεδρος του ΑΟ Μαρκοπούλου Πάρης Ευαγγελίου.

Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε και η MVP της 2ης αγωνιστικής Έλενα Τσβίγιοβιτς. Την απονομή έκανε η πρώην διεθνής αθλήτρια Νίκη Γκαραγκούνη.

Διαιτητές: Πικραμένος, Μιχαήλογλου.

Τα σετ 3-0 (25-18, 25-14, 25-21)

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 8 άσσους, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Ηλιούπολης προήλθαν από 8 άσσους, 21 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Νικολογιάννη 16 (13/19 επ., 3 άσσοι, 39% υπ. - 11% άριστες), Κνέζεβιτς, Τσβίγιοβιτς 15 (11/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 20% υπ. - 10% άριστες), Τσιτσιγιάννη 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ), Μαρινάκη / Κόττα (λ, 62% υπ. - 15% άριστες), Καλαϊτζάκη.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μεμετζή): Εικοσπεντίδου, Λέγκρος 15 (10/25 επ., 5 άσσοι, 5% υπ. - 5% άριστες), Μαρκάκη 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πασσιά 1 (1 μπλοκ), Φωκιανού 5 (3/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 28% άριστες), Γεωργακοπούλου 5 (5/18 επ.) / Κανέλλου (λ, 53% υπ. - 29% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Καλαφατάκη 3 (2/7 επ., 1 άσσος).

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil):
«Στο πρώτο και δεύτερο σετ παίξαμε το βόλεϊ που θέλουμε. Με ενέργεια και ταχύτητα. Δυσκολευτήκαμε λίγο από το σερβίς τους, όμως αφού βρήκαμε ρυθμό παίξαμε καλά στην άμυνα και στην κόντρα μπάλα. Είναι σημαντικό που πήραμε άλλους 3 βαθμούς για τη δύσκολη συνέχεια που έχουμε».