10 Κονόμη Αρέτα Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 19 30 63,3 %
18 Ξανθοπούλου Παναγιώτα Αλλαγή 0 0 0 - 1 0 0 0 0 -
20 Τοτσίδου Σία Αλλαγή 0 0 0 - 1 0 0 0 3 0,0 %

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
Παναθηναϊκός ΑΟ 102 48 152 31,6 % 11 6 14 57 99 57,6 % 34
Ολυμπιακός ΣΦΠ 109 54 159 34,0 % 10 9 12 45 91 49,5 % 34
Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τα είχε όλα, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από τον Άγιο Θωμά με τη νίκη του με 3-2 σετ επί του Παναθηναϊκού. Οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες στο παιχνίδι, με τις «ερυθρόλευκες» να κρατούν την συγκέντρωση και την ψυχραιμία τους στο φινάλε του πέμπτου σετ.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου έγιναν πολλές ανατροπές. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-2, τα σερβίς όμως της Χριστοδούλου έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά με 6-4. Με άσσο της Φακοπουλίδου ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (11-11), με την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να φθάσει στο πρώτο ματς μπολ με επίεθση της Χίπε μετά από φάση διαρκείας. Οι «πράσινες» προσπάθησαν να φέρουν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια, όμως η Ζακχαίου με μονό μπλοκ στη Καλαντάτζε διαμόρφωσε το τελικό 15-13 και το 3-2 σετ του Ολυμπιακού.

Ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση και έγιναν δύο διακοπές στο 23-23 του πρώτου σετ και στο 3-4 του τρίτου σετ.

Πριν την έναρξη του αγώνα, βραβεύθηκε η MVP της 1ης αγωνιστικής Σοφία Κοσμά. Την απονομή έκανε ο αντιπρόεδρος του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού Στέφανος Αυγουλέας.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου.

Tα σετ: 2-3 (24-26, 25-23, 15-25, 25-20, 13-15)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 11 (8/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 44% άριστες), Καλαντάτζε 13 (9/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 20 (16/46 επ., 4 μπλοκ), Πότοκαρ 14 (12/37 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 33% άριστες), Κελεσίδη 4 (1/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 51% υπ. - 29% άριστες), Διώτη, Βογιατζόγλου, Κωνσταντέλλου 1 (1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς):
Ζιβογίνοβιτς 14 (12/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Χουντ 7 (6/39 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 34% άριστες), Λαμπρούση 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 10 (4/8 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 25 (24/60 επ., 1 άσσος), Ζακχαίου 10 (3/11 επ., 7 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 63% υπ. - 43% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα, Κωνσταντινίδου, Ξανθοπούλου, Τοτσίδου.

Κυριάκος Καμπερίδης (Παναθηναϊκός ΑΟ): «Δυστυχώς κάποιες λεπτομέρειες κάνανε την διαφορά σήμερα. Μας στοιχήσανε κάποια αβίαστα λάθη που γίνανε αλλά από την σημερινή αναμέτρηση μένει μόνο κέρδος. Κοιτάξαμε στα μάτια ένα πολύ μεγάλο αντίπαλο. Η όλη προσπάθεια πιστώνεται στις παίχτριες μου. Το πιο σημαντικό απ’ όλα είναι το κέρδος που έχει το ελληνικό βόλεϊ από την αναβίωση του «αιώνιου» ντέρμπι».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τη νίκη. Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι άλλο για το παιχνίδι».