1 Λιάρου Μαριάννα Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 0 1 0,0 %
10 Μουστάκη Στέλλα Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 4 25 16,0 %

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΠΣ Αίας 75 44 96 45,8 % 11 8 3 16 52 30,8 % 20
ΑΟΦ Πορφύρας 57 29 78 37,2 % 7 1 4 15 62 24,2 % 23
Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, δεύτερη εντός έδρας πανηγύρισε ο Αίας Ευόσμου. Η ομάδα του Ζωλοσταθιάδη, με όπλο το σερβίς από το οποίο πήρε 8 άσσους, επικράτησε 3-0 σετ (25-20, 25-16, 25-21) του Πορφύρα. Με αυτό το τρίποντο ο Αίας έφθασε τους 11 βαθμούς ενώ ο Πορφύρας έμεινε στους 5.

Ο κόουτς της Πειραϊκής ομάδας, Βασίλης Πανδής, ξεκίνησε τον αγώνα χρησιμοποιώντας στα άκρα την Θαλασσινού αντί της Δραγουμάνου, η οποία λόγω προσωπικού προβλήματος, μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-16, 25-21)

Οι πόντοι του Αίαντα προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 1 άσσο, 29 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 12 (10/24 επ., 2 άσσοι, 26% υπ.), Τζούριτς 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλάχου 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Κούση 8 (4/9 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλέπκου 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 50% υπ.) / Γεωργιάδου (λ, 43% υπ.), Σωτήρογλου (λ,), Μάτιου, Αργυρίου, Τζιαρλή 2 (2/5 επ.), Καλαγασίδου.

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 8 (8/21 επ., 35% υπ.), Κομλένοβιτς 3 (3/18 επ.), Φωτεινού 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 1 (1/1 επ.), Κελεσίδη 3 (3/4 επ.), Δραγουμάνου 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.) / Μουστάκη (λ, 16% υπ.), Λιάρου (λ), Κωνσταντέλου 3 (3/5 επ.), Θαλασσινού 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ.), Χατζηπέτρου, Σιδεράτου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

Είπαν μετά το ματς…

Ηλίας Ζωλοσταθιάδης (Αίας Ευόσμου): «Πετύχαμε μια επαγγελματική νίκη χωρίς να είμαστε τόσο καλοί απέναντι σε μια από τις πιο μαχητικές και καλές ομάδες του πρωταθλήματος. Είμαι ευχαριστημένος μόνο από το αποτέλεσμα. Τώρα προετοιμαζόμαστε για το ματς με τον Ολυμπιακό που θα κρίνει τον …τίτλο»

Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Δυστυχώς όταν πιεστήκαμε στο τέλος του πρώτου σετ δεν είχαμε αντίδραση. Εκεί η ομάδα έδειξε επηρεασμένη από ένα προσωπικό πρόβλημα που είχε η Δραγουμάνου και το οποίο έγινε γνωστό πριν την έναρξη του αγώνα. Στο δύσκολο κομμάτι του αγώνα αποσυντονιστήκαμε με αποτέλεσμα να μην ξαναμπούμε στο ματς στο υπόλοιπο. Τώρα κοιτάζουμε το επόμενο ματς με τον Ηρακλή Κηφισιάς που είναι ίσως το πιο σημαντικό παιχνίδι του πρώτου γύρου».

Πριν από την έναρξη του αγώνα η παλαίμαχος αθλήτρια Ντίνα Λαμπράκη βράβευσε την διαγώνια του Αίαντα, Σάνια Τζούριτς, MVP της 6ης αγωνιστικής της Volleyleague. Ο αγώνας μεταδόθηκε live streaming από τον λογαριασμό του Αίαντα Ευόσμου στο youtube.