VL Γυναικών (17η αγωνιστική): Ντέρμπι σε Μίκρα και Άγιο Θωμά

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ ,

Οι αναμετρήσεις του Π.Α.Ο.Κ. με τον Α.Ο. Θήρας στη Μίκρα και του Παναθηναϊκού με τον Άρη στον Άγιο Θωμά στο Μαρούσι ξεχωρίζουν στο πρόγραμμα των αγώνων της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών. Ντέρμπι αναμένεται και ο αγώνας του Ηλυσιακού με τον Αίαντα, καθώς οι δύο ομάδες αναμένεται να συναντηθούν και πάλι στα πλέι άουτ.

Volleyleague Γυναικών - 17η αγωνιστική

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου

Μ. Μερκούρη 17.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Γ.Σ. Ηλιούπολης

-Ο Ολυμπιακός παραμένει η μοναδική  αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα μετά από 16 αγωνιστικές.
-Οι «ερυθρόλευκες» μεσοβδόμαδα νίκησαν εκτός έδρας την Ουγγρική Μπεκεσκαμπά με 3-1 σετ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Challenge Cup.
-Πριν την έναρξη του αγώνα θα βραβευτεί η MVP της 14ης αγωνιστικής Κατερίνα Ζακχαίου.

-Η Ηλιούπολη παραμένει χωρίς νίκη αλλά και σετ στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Κυργιαλάνη, Μαύρος, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Μαυρολαμπάδου, Μπαμπαλής, Γραμματεία: Παπανικολάου Γ..

Αγίου Θωμά 17.30: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Σ. Άρης

-Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Θεσσαλονίκη ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει με 3-1 σετ.
-Το "τριφύλλι" την προηγούμενη εβδομάδα ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη.
-Ο αγώνας θα μεταδοθεί διαδικτυακά από το επίσημο κανάλι του Παναθηναϊκού στο youtube (Panathinaikos AC).

-Ο Άρης προέρχεται από τη νίκη με 3-1 σετ επί του Πανναξιακού και παρέμεινε στο κυνήγι της τετράδας, όμως έχει δύσκολο πρόγραμμα μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου.
-Την Τετάρτη 26/02 ο Άρης θα αντιμετωπίσει τον Αίαντα για τα προημιτελικά του κυπέλλου γυναικών.

Διαιτητές: Πρέντζας, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Ρηγόπουλος, Σπίγγου, Γραμματεία: Αμερικάνου.

Μίκρας 18.00: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο. Θήρας

-Ο ΠΑΟΚ με 33 βαθμούς είναι στην 4η θέση της βαθμολογίας, στο -1 από τον 3ο Παναθηναϊκό.
-Ο Δικέφαλος του Βορρά θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη 26/02 τη Θέτιδα με στόχο την παρθενική του πρόκριση στο φάιναλ-4 του κυπέλλου γυναικών.
-Ο αγώνας θα είναι διαθέσιμος σε live streaming από το κανάλι του ΠΑΟΚ στο youtube (AC PAOK TV).

-Ο ΑΟ Θήρας την Τετάρτη 19/02 πανηγύρισε ιστορική νίκη επί της κυπελλούχου Γερμανίας Δρέσδη και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Challenge Cup.
-Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Σαντορίνη, η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς νίκησε με 3-0 σετ.
-Για τα προημιτελικά του κύπελλου γυναικών, ο ΑΟΘ θα αντιμετωπίσει στη Σαντορίνη τον Πανναξιακό (26/02).

Διαιτητές: Αβραμίδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Παπαδοπούλου Χρ., Σταυρίδης, Γραμματεία: Πασπαλά Αικ..

Δ.Α.Κ. Νάξου 19.00: Πανναξιακός Α.Ο.Ν. - Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil

-Ο Πανναξιακός μετά την ήττα του από τον Άρη την προηγούμενη εβδομάδα απομακρύνθηκε από την 4η θέση της βαθμολογίας, όμως παρέμεινε στο κυνήγι των πλέι οφ.
-Η ομάδα της Νάξου την Τετάρτη 26/02 θα αντιμετωπίσει τον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη για τα προημιτελικά του κυπέλλου γυναικών.
-Στο ματς του Α' γύρου ο Πανναξιακός είχε νικήσει στην έδρα του Μαρκόπουλου με 3-1 σετ.
-Ο αγώνας θα είναι σε live streaming από το κανάλι του Πανναξιακού στο youtube (ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ).

-Το Μαρκόπουλο προέρχεται από την ήττα με 3-0 σετ από τον Πορφύρα.
-Με 16 βαθμούς, ο ΑΟΜ είναι στο +1 από τον 9ο Πορφύρα.

Διαιτητές: Σταρίδας, Μαριδάκης, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Ιωάννου Δ., Μουστάκη, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.

Ιλισίων 19.00: Ηλυσιακός Α.Ο. - Α.Π.Σ. Αίας

-Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Ηλυσιακός είχε νικήσει στον Εύοσμο με 3-2 σετ.
-Οι δύο ομάδες αναμένεται να παλέψουν  για την παραμονή τους στα πλέι άουτ.

-Ο Αίας με 9 βαθμούς είναι 10ος στη βαθμολογία και στο +1 από τον αυριανό του αντίπαλο.
-Η ομάδα του Ηλία Ζωλασταθιάδη θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Άρη για τα προημιτελικά του κυπέλλου γυναικών.

Διαιτητές: Ονόπας, Μιχαήλογλου, Παραητηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Σταυράτη, Παπαχατζής Ν., Γραμματεία: Πεσίνογλου.

Π. Σαλπέας 20.00: Α.Ο.Φ. Πορφύρας - Α.Σ.Π. Θέτις

-Ο Πορφύρας την προηγούμενη εβδομάδα πήρε μεγάλη νίκη με 3-0 σετ στην έδρα του Μαρκόπουλου.

-Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η Θέτιδα είχε νικήσει με 3-1 σετ.
-Η ομάδα της Βούλας είναι στην 5η θέση με 31 βαθμούς, 2 λιγότερους από την 4η θέση και τα πλέι οφ.
-Την Τετάρτη 26/02 η Θέτιδα θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ για τα προημιτελικά του κυπέλλου γυναικών.

Διαιτητές: Μενεσλής, Πικραμένος, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Μούζουλας, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Μαλκοπούλου.