Stats tips μετά από δώδεκα αγωνιστικές

Στατιστικά ,

Η στατιστική αποτίμηση μετά τις δώδεκα αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Volleyleague Γυναικών.

1. Πρώτη νίκη για το Μαρκόπουλο στο ματς με τον Ηρακλή Κηφισιάς πραγματοποιώντας την καλύτερη επίδοση της στο πρωτάθλημα στην υποδοχή με 26/50 52% , στο μπλοκ με 12 και την δεύτερη καλύτερη στην επίθεση με 36/83 43,4%.

2. 27 λάθη είχε το Μαρκόπουλο στο παιχνίδι με τον Ηρακλή Κηφισιάς που ήταν τα περισσότερα της 12ης αγωνιστικής. Μάλιστα τα 14 έγιναν στο 3ο σετ. Οι υπόλοιποι πόντοι του Ηρακλή Κηφισιάς στο 3ο σετ  προήλθαν , 3 από επίθεση (3/18 16,67% που είναι το χειρότερο της 12ης αγωνιστικής σε επιμέρους σετ) και 2 από άσσους.

3. Την χειρότερη συγκομιδή πόντων σε ένα ματς είχε η Θήρα στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό με 45. Η δεύτερη χειρότερη ήταν στον πρώτο γύρο στην Σαντορίνη με 55 με τον Ολυμπιακό.

4. Η Ηλιούπολη είχε 1 μπλοκ στο παιχνίδι με τους Μακεδόνες και ισοφάρισε την χειρότερη επίδοση της στο πρωτάθλημα. Το άλλο ματς που είχε τον ίδιο αριθμό μπλοκ ήταν στον αντίστοιχο αγώνα του πρώτου γύρου στην Θεσσαλονίκη.

5. Με το 1-3 του Πορφύρα στο ματς με τον Άρη , η ομάδα του Πειραιά έχει παίξει 41 σετ που είναι τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα στο πρωτάθλημα.

6. Ρεκόρ πόντων σε ένα παιχνίδι όλου του πρωταθλήματος έκανε η Αλεξάκου με 28 στο παιχνίδι με τον Πορφύρα. Είχε 22/45 48,89% επιθέσεις , 3 άσσους , 3 μπλοκ. Τους περισσότερους πόντους πήρε στο 4ο σετ με 10 και 7/14 50% στην επίθεση , 2 άσσους και 1 μπλοκ

7. Δεύτερο σερί παιχνίδι που η Ηρώ Χούντα του Μαρκόπουλου είχε 16 πόντους. Σε σχέση με το παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής είχε καλύτερο ποσοστό στην επίθεση (56% με 48,3%) όπως και στην υποδοχή (50% με 34,3%).

8. Για 2η φορά η Χολστ των Μακεδόνων πετυχαίνει για διαδοχικές αγωνιστικές πάνω από 20 πόντους. 11η και 12η αγωνιστική είχε 25 και 24 πόντους αντίστοιχα όπως την 1η και 2η  με 20 και 27 πόντους.

9. Η Πολ του Ολυμπιακού στο παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής με την Θήρα είχε για 4η φορά διψήφιο αριθμό πόντων (18). Πέρα από αυτή ήταν την 2η (21) , την 7η (14) και 11η (18). Και τις 4 φορές ήταν και η πρώτη σκόρερ της ομάδας της.

10. Έξι άσσους είχε η Κούση του Αίαντα στο ματς με τον Πανναξιακό και ισοφάρισε το προσωπικό της ρεκόρ που ήταν από την 5η αγωνιστική στη νίκη επί των Μακεδόνων.

11. Η Κελεσίδου του Άρη πήρε τις περισσότερες υποδοχές στο πρωτάθλημα με 38 στο ματς με τον Πορφύρα. Ήταν και οι περισσότερες για την 12η αγωνιστική με δευτερη την Διώτη που υποδέχτηκε 36 μπάλες.