Πανελλήνιο πρωτάθλημα κοριτσιών Κ18 (2η αγωνιστική): Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - ΠΑΟΚ 1-3

Πανελλήνια ,

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ18, λυγίζοντας την αντίσταση του μαχητικού Φιλαθλητικού / Λαρισαϊκού στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής.

Στο ντέρμπι των δύο ηττημένων της πρεμιέρας ο Δικέφαλος αν και έπαιξε με τη φωτιά (έχασε το πρώτο σετ από 22-24 και στο δεύτερο είδε το 19-24 να γίνεται 24-24) μπόρεσε να πάρει το τρίποντο με τον Φιλαθλητικό μετά τα μισά του τρίτου σετ να πληρώνει και την κόπωση από τα χθεσινά πέντε σετ.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ με πίεση από το σερβίς μετέτρεψε το 6-4 σε 6-10 ,αλλά με τον ίδιο τρόπο ο Φιλαθλητικός πλησίασε στον πόντο (11-12) με τις ασπρόμαυρες να ξεφεύγουν εκ νέου καθώς το 15-16 έγινε 15-20.
Από εκείνο το σημείο και μετά όμως ο Φιλαθλητικός ήταν σχεδόν αλάνθαστος, ενώ ο ΠΑΟΚ αντιθέτως άρχισε να τα κάνει μαζεμένε με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στον πόντο (20-21). Παρόλα αυτά ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε σε διπλό σετ μπολ (22-24). Εκεί όμως έχασε διπλή ευκαιρία (άουτ επίθεση, κακή υποδοχή) για το 24-24 και η Νταφοπούλου με ατομικό μπλοκ και κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το 26-24.

Το δεύτερο σετ φάνηκε ότι θα είναι εύκολη υπόθεση για τον ΠΑΟΚ που ξεκίνησε εντυπωσιακά (1-8, 3-11) και μέχρι το 13-21 είχε τον απόλυτο έλεγχο.  Σε εκείνο το σημείο ο Φιλαθλητικός άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά πλησιάζοντας σε 17-21, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 19-24, αλλά το σετ όπως αποδείχθηκε είχε πολύ δρόμο ακόμη. Με την Γεράση στο σερβίς ο Φιλαθλητικός έτρεξε σερί 5-0 ισοφαρίζοντας 24-24, χάνοντας μάλιστα κόντρα επίθεση για το προβάδισμα, με την Μιχοπούλου να τελειώνει το σετ με δύο επίθεση για το 1-1.

Στο τρίτο σετ η καλή εκκίνηση του Φιλαθλητικού δεν είχε την ανάλογη συνέχεια καθώς το 6-4, έγινε 6-8 με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει τη διαφορά (10-14) και ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στο 13-16. Ο ΠΑΟΚ σε εκείνο το σημείο έτρεξε σερί 7-1 (14-23) και πήρε εύκολα το προβάδισμα με 2-1...

Πλέον ο ΠΑΟΚ έπαιζε με άλλο αέρα, ενώ ο Φιλαθλητικός έχοντας και την κόπωση από το τάι μπρέικ που είχε προηγηθεί το βράδυ του Σαββάτου (ο αγώνας με τη Δεξαμενή ολοκληρώθηκε μετά τις 23:00) έχασε γρήγορα την επαφή με το σκορ (4-9, 6-14). Με τα σερβίς της Γεράση (τρεις σερί άσσοι) η ομάδα της Θεσσαλίας έκανε μία νέα ανατροπή φτάνοντας στο 13-15, αλλά η Μιχοπούλου ξεκόλλησε και πάλι τον ΠΑΟΚ που ξέφυγε 14-21 (άσος Λόλα) και έφτασε στη νίκη χωρίς άλλα απρόοπτα.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Γεωργάκη, Γραμματεία: Μιτσιάκα.

Τα σετ: 26-24, 24-26, 15-25, 14-25
*Οι πόντοι του Φιλαθλητικού προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Φιλαθλητικός (Πνάκας): Καρακίτσιου 4 (0/2 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γεράση 7 (1/4 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Νταφοπούλου 21 (18/65 επ., 3 μπλοκ, 23% υπ.-04% άριστες), Τσιλινίκου 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Τσουλούφη 7 (4/11 επ., 3 άσσοι), Ζιώγα 15 (14/61 επ., 1 άσσος, 26% υπ.-13% άριστες) / Ευθυμιοπούλου (λ., 33% υπ.-22% άριστες), Βούλγαρη, Μαργιανού.

ΠΑΟΚ (Μηλοβιάνου): Λόλα 10 (5/9 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπακή 16 (16/44 επ., 60% υπ.-20% άριστες), Μεροδουλάκη 14 (12/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανατολάκη 7 (3/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζέλια 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Μιχοπούλου 25 (23/52 επ., 2 άσσοι, 42% υπ.-17% άριστες) / Μπιτσακτσή (λ., 44% υπ.-24% άριστες), Μαντούδη (λ), Κωνσταντινίδου, Ματανάκη.

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων:
Σάββατο 11 Ιουνίου 2022
ΑΟ Ιωνικός - ΠΑΟΚ 3-1 (25-18, 25-17, 23-25, 25-21)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-2 (25-23, 25-22, 20-25, 21-25, 15-5)

Κυριακή 12 Ιουνίου 2022
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - ΠΑΟΚ  1-3 (26-24, 24-26, 15-25, 14-25)

18.00: ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΟ Ιωνικός, Διαιτητές: Παπαχατζής Π., Γεωργιάδης, Γραμματεία: Μιτσιάκα.

Δευτέρα 13 Ιουνίου 2022
12.00: ΑΟ Ιωνικός - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός, Διαιτητές: Λιδωρικιώτη, Μάλφας, Γραμματεία: Τρίκκα.

14.00: ΠΑΟΚ - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης, Διαιτητές: Γεωργάκη, Παπαχατζής Π., Γραμματεία: Τρίκκα.