Challenge Cup ανδρών, Παναθηναϊκός-Χάλκμπανκ 2-3: Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι

Cosmos ,

Ο Παναθηναϊκός έκανε υπερπροσπάθεια στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά, ωστόσο το εμπόδιο της Χάλκμπανκ αποδείχθηκε ανυπέρβλητο.

Οι «πράσινοι» έχασαν τα δύο πρώτα σετ από τους Τούρκους και μαζί και την πρόκριση, όμως δεν παράτησαν το παιχνίδι και παρά τον αποκλεισμό στα ημιτελικά του Challenge Cup, ισοφάρισαν και οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι το κατέκτησαν με 20-18 και πήραν τη νίκη με 3-2 σετ.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις με ψηλά το κεφάλι, κατάφερε παρά τον αποκλεισμό να διεκδικήσει τη νίκη απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στις εγχώριες διοργανώσεις, εκεί όπου διεκδικεί το πρωτάθλημα, το κύπελλο και το λιγκ καπ.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από το ξεκίνημά του, με τη Χάλκμπανκ να ξεκινάει με 4-0 σετ και τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί άμεσα τάιμ άουτ. Με μπλοκ του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 6-6, όμως και πάλι οι Τούρκοι πήραν κεφάλι στο σκορ (12-9). Η διαφορά έφτασε μέχρι το +7 (21-14), με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την αλλαγή με λάθος σερβίς της Χάλκμπανκ. Με σέρβερ τον Πρωτοψάλτη οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 5-0, μείωσαν στους δύο, όμως μετά το τάιμ άουτ των Τούρκων, ο διεθνής ακραίος σέρβιρε άουτ και στην επόμενη φάση ο Ράπτης δέχθηκε μπλοκ για το 23-19. Ο Ντε Ντρις κάρφωσε άουτ και με άσσο του Βίγκρας η Χάλκμπανκ έκανε το 1-0 σετ.

Ντέρμπι ήταν το δεύτερο σετ, με τον Παναθηναϊκό να γυρνάει το σκορ από το 7-5 και να προηγήθηκε με 13-10 μετά από άσσο του Ντε Ντρις. Το 14-12 υπέρ των πρασίνων έγινε 16-14 για τη Χάλκμπανκ και παρά το νέο προσπέρασμα του Παναθηναϊκού μετά από υπέρβαση του Κουβανού Ερνάντεζ, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πάντα τη λύση. Με το σκορ στο 21-20 υπέρ της Χάλκμπανκ ο Μπάσης που πέρασε στο παιχνίδι για το σερβις έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ και στην επόμενη φάση ο Ντε Ντρις έστειλε και πάλι τη διαφορά στον πόντο (22-21). Ο Μπρούνο διαμόρφωσε το 23-21, στην επόμενη φάση ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να περάσει τη μπάλα στο αντίπαλο τερέν και χρεώθηκε 4 μπαλιές και παρά τη μείωση του σκορ από τον Ντε Ντρις (24-22), το σετ τελείωσε με 25-22, με τη Χάλκμπανκ να παίρνει τη πρόκριση για τα ημιτελικά.

Ο Παναθηναϊκός παρά τη χαμένη πρόκριση δεν παράτησε το παιχνίδι, κράτησε την απόδοσή του σε υψηλά επίπεδα και σε συνδυασμό με τις αλλαγές που πραγματοποίησε η Χάλκμπανκ, οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 11-8, όμως η Χάλκμπανκ αντέδρασε και στο 4ο δικό της ματς μπολ τελείωσε το παιχνίδι με 20-18.