Volley League γυναικών (1η αγωνιστική): Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil - Α.Ο. Αιγάλεω 3-1

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ ,

Με το δεξί μπήκε στην 23η σεζόν του στη Volley League Γυναικών το Μαρκόπουλο, καθώς επικράτησε στη πρεμιέρα με 3-1 σετ του νεοφώτιστου Αιγάλεω.

Με 32 πόντους της Αμερικανίδας διαγώνιας Αντριάνα Φιτζμόρις, ο Α.Ο.Μ. πήρε το πρώτο του τρίποντο στη σεζόν, ξεπερνώντας το εμπόδιο του σκληροτράχηλου Αιγάλεω, που είχε σε μεγάλη μέρα τις Ουγγαρέζες Πάνι Πετοβάρι, Μπερναντέτ Ντεκανί με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς
Οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Διώτη και μία της Πετοβάρι, προηγήθηκαν με 11-14. Με μπλοκ της Σμιθ και άσσο της Αλλαγιάννη το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 16-16 και πέρασε και μπροστά με κόντρα επίθεση της Φιτζμορις (17-16). Το Μαρκόπουλο αντέδρασε και με την Αλλαγιάννη στο σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή του Αιγάλεω και η ομάδα των Μεσογείων «έτρεξε» σερί 10-0 και το 12-16 έγινε 22-16. Το σετ τελείωσε με μπλοκ της Φίτερερ για το 25-19.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με το Αιγάλεω να προηγείται με 11-16 με κορυφαίες τις Ντεκανί και Πετοβάρι, με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει σε 20-20 με μπλοκ της Φίτερερ. Η Φιτζμόρις έφερε ξανά το σετ στα ίσια (23-23), όμως ένα άουτ σερβίς της Σμιθ και μία άουτ επίθεση της Ευαγγελίου έφεραν την ισοφάριση στα σετ με 23-25.

Με σωστές επιλογές στην επίθεση από τη πασαδόρο του Α.Ο.Μ. Λάρα Νάγκελς, ήρθε απο νωρίς το προβάδισμα το σκορ για τις γηπεδούχες (10-5, 14-7) στο τρίτο σετ. Το Αιγάλεω κατάφερε να μειώσει στους τρεις (19-16), αλλά το τέλος το Μαρκόπουλο το με μπλοκ της Αλλαγιάννη είχε πέντε ευκαιρίες να κάνει το 2-1 και στη δεύτερη τα κατάφερε για το 2-1 σετ (25-20).

Στο τέταρτο σετ το Μαρκόπουλο μετά το 3-3 ξέφυγε στο σκορ, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο και έφτασε εύκολα στο 25-15 και στο 3-1 σετ,

Η γνώμη του πάγκου
Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου):
«Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη, γιατί πάντα στο πρώτο παιχνίδι δεν ξέρεις τι να περιμένεις. Δεν ξέραμε τόσα για τον αντίπαλό μας και δεν μπορούσαμε να ξέρουμε ακριβώς τι τακτική να ακολουθήσουμε. Οι αθλήτριες έπαιξαν καλά και προσαρμοστήκαμε αμέσως στο παιχνίδι. Πολλά μπράβο στα κορίτσια μου, όλες όσες έπαιξαν ακόμα και για ένα σερβίς ανταποκρίθηκαν. Ήταν όμως μόνο το πρώτο παιχνίδι, πρέπει να έχουμε συνέπεια στην απόδοσή μας».

Αγγελική Αντωνιάδη (Προπονήτρια Αιγάλεω): «Συγχαρητήρια στο Μαρκόπουλο, ήταν ανώτερο σε πολλά σημεία του αγώνα. Εμείς είχαμε το άγχος της κατηγορίας και του πρώτου αγώνα. Πιστεύω στην ομάδα μας, φτιάξαμε ένα ανταγωνιστικό ρόστερ και σε κάθε παιχνίδι θα εμφανιζόμαστε και καλύτεροι».

Διαιτητές: Βουδούρης, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Μαλλιάρα, Παυλάκης, Γραμματεία: Οικονόμου Δ.