Πανελλήνιο παίδων: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Μίλωνας για δεύτερη φορά στην ιστορία του (photos)

Πανελλήνια ,

Το δεύτερο πρωτάθλημα Ελλάδας σε επίπεδο παίδων πανηγύρισε στο κλειστό γυμναστήριο «Στ. Καλαϊτζής» ο Μίλωνας. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, στον «τελικό» κόντρα στον γηπεδούχο Πανερυθραϊκό, επικράτησε με 3-0 σετ και με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στη τελική φάση της διοργάνωσης, κατέκτησε την κορυφή μετά από 5 χρόνια. MVP και καλύτερος επιθετικός ο Σπύρος Χάκας του Μίλωνα.

MVP: Σπύρος Χάκας (ΑΟΝΣ Μίλων)
Καλύτερος επιθετικός: Σπύρος Χάκας (ΑΟΝΣ Μίλων)
Καλύτεροι πασαδόροι: Σωκράτης Ζαρωτιάδης (ΑΣ Πανερυθραϊκός), Χρήστος Γιαμακίδης (ΑΣ Ελπίς)
Καλύτερος σέρβερ: Αντώνης Κωνσταντακόπουλος (ΑΟΝΣ Μίλων)
Καλύτερος μπλοκέρ: Αντώνης Σταφυλοπάτης (ΑΣ Πανερυθραϊκός)
Καλύτερο λίμπερο: Λευτέρης Φώλιας (ΑΣ Πανερυθραϊκός)

Photo credits: Μαριλένα Φιλαΐτη

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1η αγωνιστική - Κυριακή 16 Ιουνίου

ΑΣ Ελπίς - ΑΟΝΣ Μίλων 1-3 (25-22, 20-25, 21-25, 21-25)
ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΟ Ορεστιάδας 3-1 (25-22, 25-22, 21-25, 25-19)

2η αγωνιστική - Δευτέρα 17 Ιουνίου

ΑΟ Ορεστιάδας - ΑΟΝΣ Μίλων 0-3 (15-25, 16-25, 09-25)
ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΣ Ελπίς 3-2 (25-20, 26-24, 21-25, 23-25, 15-13)

3η αγωνιστική - Τρίτη 18 Ιουνίου

ΑΣ Ελπίς - ΑΟ Ορεστιάδας 3-0 (26-24, 25-18, 25-19)

ΑΣ ΕΛΠΙΣ (Μάμαης): Κουρτίδης 2, Γιαμακίδης 6, Γιαμούκογλου 8, Σαλταφερίδης 23, Ζλατίντσης 17, Τακματζίδης 3, Αντωνιάδης -λ 25% υπ. / Σείρας, Σδραυκάκης, Αδάμος 7, Ακριτίδης.
ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (-): Σκαρλατίδης 1, Μποζίδης 8, Τσιρούδης 6, Αντωνιάδης 5, Παπαναστασίου 13, Παχλιβανίδης 4, Φιλιππίδης -λ (21% υπ.) / Δαρίδης-λ (27%), Πάλλας 1.

ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-0 (25-14, 25-15, 25-22)

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Γεωργούντζος) Καφούρος 9, Χάκας 18, Κωφίδης 4, Αναγνωστόπουλος 3, Παπαδάκης 12, Κωνσταντακόπουλος 4, Αναγνωστόπουλος ΙΙ.-λ (42% υπ.) / Σεμιτέκολος -λ Καραμπάγιας.
ΑΣ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Ρουσσάκης) Στόγιας 12, Ζαρωτιάδης 1, Σταφυλοπάτης 9, Σουσούνης 9, Ρεστέμης 4, Παπαδόπουλος 3, Φώλιας -λ (60%) / Μερκουράκης,Ρέππας.

Βαθμολογία

1. ΑΟΝΣ Μίλων 9β. (9-1)
2. ΑΣ Πανερυθραϊκός 5β. (6-6)
3. ΑΣ Ελπίς 4β. (6-6)
4. ΑΟ Ορεστιάδας 0β. (1-9)

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ

1984: Άρης Νικαίας
1985: Πανελλήνιος
1986: Μ. Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης
1987: Φιλία Ηλιούπολης
1988: Άρης
1989: ΑΟ Ορεστιάδας
1990: ΓΑΣ Έδεσσας
1991: ΑΟ Ορεστιάδας
1992: ΑΟ Ορεστιάδας
1993: ΑΟ Ορεστιάδας
1994; Φιλία Ηλιούπολης
1995: ΑΟ Κηφισιάς
1996: Άρης Νικαίας
1997: Άρης Νικαίας
1998: Άρης Νικαίας
1999: Ορφέας Ηλιούπολης
2000: ΑΟ Ορεστιάδας
2001: Ηρακλής
2002: Ηρακλής
2003: Ηρακλής
2004: Ηρακλής
2005: Ηρακλής
2006: Ηρακλής
2007: Ηρακλής
2008: Εθνικός Αλεξανδρούπολης
2009: Ολυμπιακός
2010: Ηρακλής
2011: Εθνικός Αλεξανδρούπολης
2012: Ηρακλής
2013: Ηρακλής
2014: ΑΟΝΣ Μίλων
2015: ΓΣ Ηρακλής
2016: Πήγασος Πολίχνης
2017: Ολυμπιακός ΣΦΠ
2018: ΑΣΑ Έβρος Σουφλίου
2019: ΑΟΝΣ Μίλων

Σχετικά Άρθρα

;