EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ (1948-2017) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η θέση | Ελλάδα |
2017 (Κρακοβία - Πολωνία): | Ρωσία | Γερμανία | Σερβία | Βέλγιο | - |
2015 (Βουλγαρία - Ιταλία) | Γαλλία | Σλοβενία | Ιταλία | Βουλγαρία | - |
2013 (Πολωνία - Δανία): | Ρωσία | Ιταλία | Σερβία | Βουλγαρία | - |
2011 (Βιέννη): | Σερβία | Ιταλία | Πολωνία | Ρωσία | - |
2009 (Σμύρνη): | Πολωνία | Γαλλία | Βουλγαρία | Ρωσία | 8η |
2007 (Μόσχα): | Ισπανία | Ρωσία | Σερβία | Φινλανδία | 13η |
2005 (Ρώμη): | Ιταλία | Ρωσία | Σερβία Μαυρ. | Ισπανία | 6η |
2003 (Βερολίνο): | Ιταλία | Γαλλία | Ρωσία | Σερβία | 11η |
2001 (Οστράβα): | Γιουγκοσλαβία | Ιταλία | Ρωσία | Τσεχία | - |
1999 (Βιέννη): | Ιταλία | Ρωσία | Γιουγκοσλαβία | Τσεχία | - |
1997 (Αϊτχόβεν): | Ολλανδία | Γιουγκοσλαβία | Ιταλία | Γαλλία | 9η |
1995 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | Γιουγκοσλαβία | Βουλγαρία | 7η |
1993 (Τουρκού): | Ιταλία | Ολλανδία | Ρωσία | Γερμανία | - |
1991 (Βερολίνο): | Κοινοπολιτεία | Ιταλία | Ολλανδία | Γερμανία | 9η |
1989 (Στοκχόλμη): | Ιταλία | Σουηδία | Ολλανδία | ΕΣΣΔ | 10η |
1987 (Γάνδη): | ΕΣΣΔ | Γαλλία | Ελλάδα | Σουηδία | 3η |
1985 (Αμστερνταμ): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Γαλλία | Πολωνία | 7η |
1983 (Αν.Βερολίνο): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | Ιταλία | 9η |
1981 (Βάρνα): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | Τσεχοσλοβακία | - |
1979 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Γιουγκοσλαβία | Γαλλία | 12η |
1977 (Ελσίνκι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Ρουμανία | Ουγγαρία | - |
1975 (Βελιγράδι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Γιουγκοσλαβία | Ρουμανία | - |
1971 (Μιλάνο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Αν.Γερμανία | 18η |
1967 (Κωνσταντινούπολη) | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Αν.Γερμανία | 20η |
1963 (Βουκουρέστι): | Ρουμανία | Ουγγαρία | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | - |
1958 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | - |
1955 (Βουκουρέστι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | ΕΣΣΔ | - |
1951 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Γαλλία | Ρουμανία | - |
1950 (Σόφια): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ουγγαρία | Βουλγαρία | - |
1948 (Ρώμη): | Τσεχοσλοβακία | Γαλλία | Ιταλία | Πορτογαλία | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΝΔΡΩΝ (1948-2017) |
|||||
ΘΕΣΗ | ΧΩΡΑ | ΧΡΥΣΟ | ΑΣΗΜΕΝΙΟ | ΧΑΛΚΙΝΟ | ΣΥΝΟΛΟ |
1. | ΕΣΣΔ | 11 | - | 2 | 13 |
2. | Ιταλία | 6 | 4 | 3 | 13 |
3. | Τσεχοσλοαβκία | 3 | 4 | - | 7 |
4. | Πολωνία |
1 | 5 | 2 | 8 |
5. | Γαλλία | 1 | 4 | 2 | 7 |
6. | Ρωσία |
2 | 3 | 3 | 8 |
7. | Ολλανδία | 1 | 2 | 2 | 5 |
8. | Ρουμανία | 1 | 2 | 2 | 5 |
9. | Γιουγκοσλαβία | 1 | 1 | 4 | 6 |
10. | Σερβία | 1 | - | 3 | 4 |
11. | Ισπανία | 1 | - | - | 1 |
12. | Κοινοπολιτεία | 1 | - | - | 1 |
13. | Βουλγαρία | - | 1 | 4 | 5 |
14. | Ουγγαρία |
- | 1 | 1 | 2 |
15. | Σλοβενία | - | 1 | - | 1 |
16. | Σουηδία |
- | 1 | - | 1 |
17. | Γερμανία | - | 1 | - | 1 |
18. | Ελλάδα | - | - | 1 | 1 |
19. | Σερβία Μαυροβούνιο | - | - | 1 | 1 |
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ (2004-2017) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2017 (Γκεντόφτε): | Ουκρανία | Π.Γ.Δ.Μ. | Σουηδία | Δανία | W.L. |
2016 (Διπλοί τελικοί - Βάρνα): | Εσθονία | Π.Γ.Δ.Μ. | Αυστρία | Βουλγαρία | W.L. |
2015 (Διπλοί τελικοί - Βάλντριτς): | Σλοβενία | Π.Γ.Δ.Μ. | Πολωνία | Εσθονία | 5η |
2014 (Διπλοί τελικοί - Μπούντβα): | Μαυροβούνιο |
Ελλάδα | Π.Γ.Δ.Μ. | Σλοβενία | 2η |
2013 (Μαρμαράς): | Βέλγιο | Κροατία | Τσεχία | Τουρκία | - |
2012 (Άγκυρα): | Ολλανδία | Τουρκία | Ισπανία | Σλοβακία | 10η |
2011 (Κόζιτσε): | Σλοβακία | Ισπανία | Σλοβενία | Ρουμανία | 9η |
2010 (Γουανταλαχάρα): | Πορτογαλία | Ισπανία | Τουρκία | Ρουμανία | 5η |
2009 (Πορτιμάο): | Γερμανία | Ισπανία | Πορτογαλία | Σλοβακία | 6η |
2008 (Μπούρσα): | Σλοβακία | Ολλανδία | Τουρκία | Γερμανία | 6η |
2007 (Πορτομάο): | Ισπανία | Πορτογαλία | Σλοβακία | Σλοβενία | 8η |
2006 (Σμύρνη): | Ολλανδία | Κροατία | Ελλάδα | Τουρκία | 3η |
2005 (Καζάν): | Ρωσία | Φινλανδία | Ισπανία | Τουρκία | - |
2004 (Οπάβα): | Τσεχία | Ρωσία | Ολλανδία | Γερμανία | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ (2004-2017) |
|||||
ΘΕΣΗ | ΧΩΡΑ | ΧΡΥΣΟ | ΑΣΗΜΕΝΙΟ | ΧΑΛΚΙΝΟ | ΣΥΝΟΛΟ |
1. | Ολλανδία | 2 | 1 | 1 | 4 |
2. | Σλοβακία | 2 | 1 | 3 | |
3. | Ισπανία | 1 | 3 | 2 | 6 |
4. | Πορτογαλία | 1 | 1 | 1 | 3 |
5. | Ρωσία | 1 | 1 | 2 | |
6. | Σλοβενία | 1 | 2 | 3 | |
7. | Τσεχία | 1 | 1 | 2 | |
8. | Γερμανία | 1 | 1 | ||
9. | Εσθονία | 1 | 1 | ||
10. | Βέλγιο | 1 | 1 | ||
11. | Μαυροβούνιο | 1 | 1 | ||
12. | Ουκρανία | 1 | 1 | ||
13. | Π.Γ.Δ.Μ. | 3 | 1 | 4 | |
14. | Κροατία | 2 | 2 | ||
15. | Τουρκία | 1 | 2 | 3 | |
16. | Ελλάδα | 1 | 1 | 2 | |
17. | Φινλανδία | 1 | 1 | ||
18. | Πολωνία | 1 | 1 | ||
19. | Αυστρία | 1 | 1 | ||
20. | Σουηδία | 1 | 1 |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U20 (ΕΦΗΒΩΝ) (1966-2016) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2016 (Πλόβντιβ - Βουλγαρία) | Πολωνία | Ουκρανία | Ρωσία | Ιταλία | - |
2014 (Τσεχία - Σλοβακία) | Ρωσία | Πολωνία | Γαλλία | Σλοβενία | - |
2012 (Γκντίνια): | Ιταλία | Ισπανία | Βέλγιο | Τουρκία | 9η |
2010 (Μπόμπριουσκ): | Ρωσία | Βουλγαρία | Σερβία | Ολλανδία | - |
2008 (Μπρνο): | Γαλλία | Γερμανία | Ρωσία | Ολλανδία | - |
2006 (Καζάν): | Ρωσία | Γαλλία | Ιταλία | Σλοβενία | - |
2004 (Ζάγκρεμπ): | Ρωσία | Ολλανδία | Γερμανία | Σερβία Μαυρ. | - |
2002 (Πουκ): | Ιταλία | Γαλλία | Γερμανία | Ρωσία | - |
2000 (Σαν Αγκάτα): | Ρωσία | Ιταλία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 9η |
1998 (Μπρνο): | Ρωσία | Γαλλία | Τσεχία | Πολωνία | 7η |
1996 (Νετάνια - Ραανανά): | Πολωνία | Ιταλία | Ρωσία | Ολλανδία | 5η |
1994 (Άγκυρα): | Ρωσία | Γαλλία | Ιταλία | Τουρκία | 5η |
1992 (Πόζναν): | Ιταλία | Ισπανία | Κοινοπολιτεία | Τσεχοσλοβακία | 5η |
1990 (Φρανκφούρτη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Δυτ.Γερμανία | Τσεχοσλοβακία | - |
1988 (Μπόρμιο): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Βουλγαρία | Πολωνία | 9η |
1986 (Πάζαρτσικ): | Βουλγαρία |
Ρουμανία | Δυτ.Γερμανία | ΕΣΣΔ | - |
1984 (Κλερμόντ Φεράντ): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Ιταλία | Γαλλία | 10η |
1982 (Μόναχο): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | - |
1979 (Πόρτο): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Αν.Γερμανία | Τσεχοσλοβακία | - |
1977 (Μοντπελιέ): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Αν.Γερμανία | Πολωνία | - |
1975 (Φρανκφούρτη): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Αν.Γερμανία | - |
1973 (Βόρμπουργκ): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Ιταλία | 9η |
1971 (Βαρκελώνη): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | Αν.Γερμανία | 8η |
1969 (Ταλίν) | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Ρουμανία | Ιταλία | - |
1966 (Βουδαπέστη): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Τσεχοσλοβακία | Γαλλία | - |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U20 (ΕΦΗΒΩΝ) (1966-2016) - ΜΕΤΑΛΛΙΑ |
|||||
ΚΑΤΟΧΟΣ |
Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο | |
1. | ΕΣΣΔ | 11 | 11 | ||
2. | Ρωσία | 7 | 3 | 10 | |
3. | Ιταλία | 3 | 4 | 3 | 10 |
4. | Πολωνία | 2 | 2 | 2 | 6 |
5. | Βουλγαρία | 1 | 5 | 2 | 8 |
6. | Γαλλία | 1 | 4 | 2 | 7 |
7. | Τσεχοσλοβακία | 3 | 1 | 4 | |
8. | Ισπανία | 2 | 2 | ||
9. | Αν.Γερμανία | 1 | 3 | 4 | |
10. | Γερμανία | 1 | 2 | 3 | |
11. | Ολλανδία | 1 | 1 | ||
12. | Ρουμανία | 1 | 1 | 2 | |
13. | Ουκρανία | 1 | 1 | ||
14. | Δυτ.Γερμανία | 2 | 2 | ||
15. | Σερβία | 1 | 1 | ||
16. | Βέλγιο | 1 | 1 | ||
17. | Τσεχία | 1 | 1 | ||
18. | Κοινοπολιτεία | 1 | 1 |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U19 (ΠΑΙΔΩΝ) (1995-2017) | |||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2017 (Γκιόρ) | Τσεχία | Ιταλία | Τουρκία | Ρωσία | - |
2015 (Σακάρια): | Πολωνία | Ιταλία | Τουρκία | Γερμανία | - |
2013 (Λακτάσι): | Ρωσία | Πολωνία | Βέλγιο | Φινλανδία | - |
2011 (Άγκυρα): | Σερβία | Γαλλία | Ρωσία | Βουλγαρία | 6η |
2009 (Μπρνο): | Γαλλία | Σερβία | Ρωσία | Πολωνία | - |
2007 (Καζάν): | Γαλλία | Πολωνία | Βέλγιο | Ρωσία | - |
2005 (Ζάγκρεμπ): | Πολωνία | Γαλλία | Ιταλία | Σλοβακία | - |
2003 (Πουκ): | Ρωσία | Πολωνία | Ιταλία | Γερμανία | - |
2001 (Μπρνο): | Ρωσία | Πολωνία | Γαλλία | Ιταλία | - |
1999 (Γκντανσκ): | Ρωσία | Γερμανία | Τσεχία | Πολωνία | - |
1997 (Πούσχοφ): | Ιταλία | Ελλάδα | Πολωνία | Τσεχία | 2η |
1995 (Βαρκελώνη): | Ρωσία | Ιταλία | Πολωνία | Γαλλία | - |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U19 (ΠΑΙΔΩΝ) (1995-2017) - ΜΕΤΑΛΛΙΑ |
|||||
ΚΑΤΟΧΟΣ |
Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο | |
1. | Ρωσία | 5 | 2 | 7 | |
2. | Γαλλία | 2 | 2 | 4 | |
3. | Ιταλία | 1 | 2 | 2 | 5 |
4. | Πολωνία | 1 | 4 | 2 | 7 |
5. | Σερβία |
1 | 1 | 2 | |
6. | Τσεχία | 1 | 1 | 2 | |
7. | Ελλάδα | 1 | 1 | ||
8. | Γερμανία | 1 | 1 | ||
9. | Τουρκία | 1 | 1 | ||
10. | Φινλανδία | 1 | 1 | ||
11. | Βουλγαρία | 1 | 1 | ||
12. | Σλοβακία | 1 | 1 |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ U18 (2018-2018) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2018 (7-15/4/2018): |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ U17 (2017-2017) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2017 (Κόνια - Τουρκία): | Ιταλία |
Βέλγιο | Τουρκία | Βουλγαρία | 7η |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ U17 (2017-2017) - ΜΕΤΑΛΛΙΑ |
|||||
ΚΑΤΟΧΟΣ |
Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο | |
1. | Ιταλία | 1 | 1 | ||
2. | Βέλγιο | 1 | 1 | ||
3. | Τουρκία | 1 | 1 |
ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΝΔΡΩΝ | |||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2013 (Μεσίνα): | Ιταλία |
Τυνησία | Γαλλία | Τουρκία | - |
2009 (Πεσκάρα): | Ιταλία | Ισπανία | Σλοβενία | Τυνησία | 6η |
2005 (Αλμερία): | Αίγυπτος |
Ισπανία | Σερβία Μαυρ. | Τυνησία | 7η |
2001 (Τύνιδα): | Ιταλία | Τυνησία | Τουρκία | Γαλλία | 7η |
1997 (Μπάρι): | Γαλλία |
Τουρκία | Κροατία | Ιταλία | - |
1993 (Ρουσιλιόν): | Γαλλία |
Ισπανία | Τουρκία | Ελλάδα | 4η |
1991 (Αθήνα): | Ιταλία |
Γιουγκοσλαβία | Ισπανία | Γαλλία | 5η |
1987 (Λατάκια): | Ισπανία |
Τουρκία | Ιταλία | Συρία | 6η |
1983 (Καζαμπλάνκα): | Ιταλία | Γαλλία | Ελλάδα | Γιουγκοσλαβία | 3η |
1979 (Σπλιτ): | Γιουγκοσλαβία | Ελλάδα | Γαλλία | Ιταλία | 2η |
1975 (Αλγέρι): | Γιουγκοσλαβία |
Ιταλία | Γαλλία | Ελλάδα | 4η |
1971 (Σμύρνη): | Γιουγκοσλαβία |
Τουρκία | Ελλάδα | Τυνησία | 3η |
1967 (Τυνησία): | Γιουγκοσλαβία |
Γαλλία | Τουρκία | - | - |
1963 (Νάπολι): | Γιουγκοσλαβία | Ιταλία | Τουρκία | - | - |
1959 (Βηρυτός): | Ιταλία |
Τουρκία | Λίβανος | - | - |
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΝΔΡΩΝ | |||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η |
Ελλάδα |
Τόκιο (2020): | |||||
2016 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Bραζιλία |
Ιταλία | ΗΠΑ | Ρωσία | |
2012 (Λονδίνο): | Ρωσία | Βραζιλία | Ιταλία | Βουλγαρία | - |
2008 (Πεκίνο): | ΗΠΑ | Βραζιλία | Ρωσία | Ιταλία | - |
2004 (Αθήνα): | Βραζιλία | Ιταλία | Ρωσία | ΗΠΑ | 5η |
2000 (Σίδνεϊ): | Γιουγκοσλαβία | Ρωσία | Ιταλία | Αργεντινή | - |
1996 (Ατλάντα): | Ολλανδία | Ιταλία | Γιουγκοσλαβία | Ρωσία | - |
1992 (Βαρκελώνη): | Βραζιλία | Ολλανδία | ΗΠΑ | Κούβα | - |
1988 (Σεούλ): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Αργεντινή | Βραζιλία | - |
1984 (Λος Άντζελες): | ΗΠΑ | Βραζιλία | Ιταλία | Καναδάς | - |
1980 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Ρουμανία | Πολωνία | - |
1976 (Μόντρεαλ): | Πολωνία | ΕΣΣΔ | Κούβα | Ιαπωνία | - |
1972 (Μόναχο): | Ιαπωνία | Αν.Γερμανία | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | - |
1968 (Μεξικό): | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | Αν.Γερμανία | - |
1964 (Τόκιο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ιαπωνία | Ρουμανία | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΝΔΡΩΝ (1964-2016) |
|||||
Ομάδες | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο | |
1. | Βραζιλία | 3 | 3 | 6 | |
2. | ΕΣΣΔ | 3 | 2 | 1 | 6 |
3. | ΗΠΑ | 3 | 2 | 5 | |
4. | Ρωσία | 1 | 1 | 2 | 4 |
5. | Ιαπωνία | 1 | 1 | 1 | 3 |
6. | Ολλανδία | 1 | 1 | 2 | |
7. | Γιουγκοσλαβία | 1 | 1 | 2 | |
8. | Πολωνία | 1 | 1 | ||
9. | Ιταλία | 3 | 3 | 6 |
|
10. | Τσεχοσλοβακία | 1 | 2 | 3 | |
11. | Βουλγαρία |
1 | 1 |
||
12. | Αν.Γερμανία |
1 | 1 | ||
13. | Κούβα | 1 | 1 | ||
14. | Ρουμανία |
1 | 1 |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2018 | |||||
2014 (Πολωνία-Βαρσοβία): | Πολωνία | Βραζιλία | Γερμανία | Γαλλία | - |
2010 (Ρώμη): | Βραζιλία | Κούβα | Σερβία | Ιταλία | - |
2006 (Τόκιο): | Βραζιλία | Πολωνία | Βουλγαρία | Σερβία Μαυρ. | 17η |
2002 (Μπουένος Άιρες): | Βραζιλία | Ρωσία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 7η |
1998 (Τόκιο): | Ιταλία | Γιουγκοσλαβία | Κούβα | Βραζιλία | 13η |
1994 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | ΗΠΑ | Κούβα | 6η |
1990 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Κούβα | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | - |
1986 (Παρίσι): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Βραζιλία | 13η |
1982 (Μπουένος Άιρες): | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | Αργεντινή | Ιαπωνία | - |
1978 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Πόλη του Μεξικό): | Πολωνία | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Σόφια): | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1966 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | - |
1962 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - METΑΛΛΙΑ (1949-2014) |
||||
ΚΑΤΟΧΟΣ | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο |
ΕΣΣΔ | 6 | 2 | 3 | 11 |
Βραζιλία | 3 | 2 | 5 | |
Ιταλία | 3 | 1 | 4 | |
Τσεχοσλοβακία | 2 | 4 | 6 | |
Πολωνία | 2 | 1 | 3 | |
ΗΠΑ | 1 | 1 | 2 | |
Αν.Γερμανία | 1 | 1 | ||
Κούβα | 2 | 2 | 4 | |
Ρουμανία | 2 | 2 | 4 | |
Βουλγαρία | 1 | 4 | 5 | |
Ρωσία | 1 | |||
Γιουγκοσλαβία | 1 | |||
Ολλανδία | 1 | |||
Ιαπωνία | 2 | 2 | ||
Γερμανία | 1 | 1 | ||
Αργεντινή | 1 | 1 | ||
Σερβία | 1 | 1 | ||
Γαλλία | 1 | 1 |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η |
Ελλάδα |
2017 | |||||
2016 (Kρακοβία): | Σερβία | Βραζιλία | Γαλλία | Ιταλία | 3η-F3 |
2015 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Γαλλία |
Σερβία | ΗΠΑ | Πολωνία | 5η-F3 |
2014 (Φλορεντία): | ΗΠΑ |
Βραζιλία | Ιταλία | Ιράν | - |
2013 (Μαρ ντε Πλάτα): | Ρωσία | Βραζιλία | Ιταλία | Βουλγαρία | - |
2012 (Σόφια): | Πολωνία | ΗΠΑ | Κούβα | Βουλγαρία | - |
2011 (Γκντανσκ): | Ρωσία | Βραζιλία | Πολωνία | Αργεντινή | - |
2010 (Κόρντομπα): | Βραζιλία | Ρωσία | Σερβία | Κούβα | - |
2009 (Βελιγράδι): | Βραζιλία | Σερβία | Ρωσία | Κούβα | - |
2008 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΗΠΑ | Σερβία | Ρωσία | Βραζιλία | - |
2007 (Κατοβίτσε): | Βραζιλία | Ρωσία | ΗΠΑ | Πολωνία | - |
2006 (Μόσχα): | Βραζιλία | Γαλλία | Ρωσία | Βουλγαρία | - |
2005 (Βελιγράδι): | Βραζιλία | Σερβία | Κούβα | Πολωνία | 7η |
2004 (Ρώμη): | Βραζιλία | Ιταλία | Σερβία Μαυρ. | Βουλγαρία | 5η |
2003 (Μαδρίτη): | Βραζιλία | Σερβία Μαυρ. | Ιταλία | Τσεχία | 7η |
2002 (Μπέλο Οριζόντε): | Ρωσία | Βραζιλία | Γιουγκοσλαβία | Ιταλία | 9η |
2001 (Κατοβίτσε): | Βραζιλία | Ιταλία | Ρωσία | Γιουγκοσλαβία | 9η |
2000 (Ρότερνταμ): | Ιταλία | Ρωσία | Βραζιλία | Γιουγκοσλαβία | - |
1999 (Μαρ ντε Πλάτα): | Ιταλία | Κούβα | Βραζιλία | Ρωσία | - |
1998 (Μιλάνο): | Κούβα | Ρωσία | Ολλανδία | Ιταλία | 12η |
1997 (Μόσχα): | Ιταλία | Κούβα | Ρωσία | Ολλανδία | - |
1996 (Ρότερνταμ): | Ολλανδία | Ιταλία | Ρωσία | Κούβα | 11η |
1995 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Βραζιλία | Κούβα | Ρωσία | 9η |
1994 (Μιλάνο): | Ιταλία | Κούβα | Βραζιλία | Βουλγαρία | 7η |
1993 (Σάο Πάολο): | Βραζιλία | Ρωσία | Ιταλία | Κούβα | 11η |
1992 (Γένοβα): | Ιταλία | Κούβα | ΗΠΑ | Ολλανδία | - |
1991 (Μιλάνο): | Ιταλία | Κούβα | Ρωσία | Ολλανδία | - |
1990 (Οσάκα): | Ιταλία | Ολλανδία | Βραζιλία | ΕΣΣΔ | - |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ - METΑΛΛΙΑ (1990-2016) |
||||
ΚΑΤΟΧΟΣ | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο |
Βραζιλία | 9 | 6 | 4 | 19 |
Ιταλία | 8 | 3 | 4 | 15 |
Ρωσία | 3 | 5 | 7 | 15 |
ΗΠΑ | 2 | 1 | 3 | 6 |
Κούβα | 1 | 5 | 3 | 9 |
Σερβία | 1 | 4 | 1 | 6 |
Ολλανδία | 1 | 1 | 1 | 3 |
Γαλλία | 1 | 1 | 1 | 3 |
Πολωνία | 1 | 1 | 2 | |
Σερβία Μαυροβούνιο | 1 | 1 | 2 | |
Γιουγκοσλαβία | 1 | 1 |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ | ||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Ελλάδα |
2019 (Τόκιο): | ||||
2015 (Τόκιο): | HΠΑ | Ιταλία | Πολωνία | - |
2011 (Τόκιο): | Ρωσία | Πολωνία | Βραζιλία | - |
2007 (Τόκιο): | Βραζιλία | Ρωσία | Βουλγαρία | - |
2003 (Τόκιο): | Βραζιλία | Ιταλία | Σερβία Μαυρ. | - |
1999 (Τόκιο): | Ρωσία | Κούβα | Ιταλία | - |
1995 (Τόκιο): | Ιταλία | Ολλανδία | Βραζιλία | - |
1991 (Τόκιο): | ΕΣΣΔ | Κούβα | ΗΠΑ | - |
1989 (Τόκιο): | Κούβα | Ιταλία | ΕΣΣΔ | - |
1985 (Τόκιο): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | - |
1981 (Τόκιο): | ΕΣΣΔ | Κούβα | Βραζιλία | - |
1977 (Τόκιο): | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Κούβα | - |
1969 (Αν.Βερολίνο): | Αν.Γερμανία | Ιαπωνία | ΕΣΣΔ | - |
1965 (Βαρσοβία): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ - METΑΛΛΙΑ (1965-2015) |
||||
ΚΑΤΟΧΟΣ | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο |
ΕΣΣΔ | 4 | 1 | 2 | 7 |
Ρωσία | 2 | 1 | 3 | |
Βραζιλία | 2 | 3 | 5 | |
ΗΠΑ | 2 | 1 | 3 | |
Κούβα | 1 | 3 | 1 | 5 |
Ιταλία | 1 | 3 | 1 | 5 |
Αν.Γερμανία | 1 | 1 | ||
Πολωνία | 2 | 1 | 3 | |
Ιαπωνία | 2 | 2 | ||
Ολλανδία | 1 | |||
Τσεχοσλοβακία | 2 | 2 | ||
Βουλγαρία | 1 | 1 | ||
Σερβία Μαυροβούνιο | 1 | 1 |
GRAND CHAMPIONS CUP ΑΝΔΡΩΝ | |||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2017 | |||||
2013 (Τόκιο): | Βραζιλία |
Ρωσία | Ιταλία | Ιράν | |
2009 (Ναγκόγια): | Βραζιλία | Κούβα | Ιαπωνία | Πολωνία | - |
2005 (Τόκιο): | Βραζιλία | ΗΠΑ | Ιταλία | Ιαπωνία | - |
2001 (Τόκιο): | Κούβα | Βραζιλία | Γιουγκοσλαβία | Νοτ.Κορέα | - |
1997 (Τόκιο): | Βραζιλία | Ολλανδία | Κούβα | Κίνα | - |
1993 (Τόκιο): | Ιταλία | Βραζιλία | Κούβα | Ιαπωνία | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ GRAND CHAMPIONS CUP ΑΝΔΡΩΝ (1993-2013) |
|||||
Ομάδες | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο | |
1. | Βραζιλία | 4 | 2 | - | 6 |
2. | Κούβα | 1 | 1 | 2 | 4 |
3. | Ιταλία | 1 | - | 2 | 3 |
4. | Ρωσία | - | 1 | - | 1 |
5. | ΗΠΑ | - | 1 | - | 1 |
6. | Ολλανδία | - | 1 | - | 1 |
7. | Ιαπωνία | - | - | 1 | 1 |
8. | Γιουγκοσλαβία | - | - | 1 | 1 |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ (ΚΑΤΩ 23 ΕΤΩΝ) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2017 (Κάιρο - Αίγυπτος) | |||||
2015 (Ντουμπάι - ΗΑΕ) | Ρωσία |
Τουρκία | Ιταλία | Κούβα | - |
2013 (Oυμπερλάντια - Βραζιλία): | Βραζιλία | Σερβία | Ρωσία | Βουλγαρία | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ (ΚΑΤΩ 23 ΕΤΩΝ) (2013) |
|||||
Ομάδες | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο | |
1. | Ρωσία | 1 | 1 | 2 | |
2. | Βραζιλία | 1 | 1 | ||
3. | Σερβία |
1 | 1 |
||
-. | Τουρκία | 1 | 1 | ||
5. | Ιταλία | 1 | 1 |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ (ΚΑΤΩ 21 ΕΤΩΝ) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η |
Ελλάδα |
2017 (Μπρνο & Tσέσκε Μπουντεγιόβιτσε): | |||||
2015 (Τιχουάνα & Μεξικάλι 11-21/9): | Ρωσία |
Αργεντινή | Κίνα | Βραζιλία | - |
2013 (Άγκυρα): | Ρωσία | Βραζιλία | Ιταλία | Γαλλία | - |
2011 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ρωσία | Αργεντινή | Σερβία | ΗΠΑ | - |
2009 (Πούνε): | Βραζιλία | Κούβα | Αργεντινή | Ινδία | 16η |
2007 (Καζαμπλάνκα): | Βραζιλία | Κούβα | Αργεντινή | Ιταλία | - |
2005 (Βίσακαπατμάν): | Ρωσία | Βραζιλία | Κούβα | Ολλανδία | - |
2003 (Τεχεράνη): | Πολωνία | Βραζιλία | Βουλγαρία | Νοτ.Κορέα | - |
2001 (Βαρσοβία): | Βραζιλία | Ρωσία | Βενεζουέλα | Ιταλία | 13η |
1999 (Ουμπονρατσάτα): | Ρωσία | Γαλλία | Βραζιλία | Βενεζουέλα | - |
1997 (Μανάμα): | Πολωνία | Βραζιλία | Ρωσία | Βενεζουέλα | 5η |
1995 (Κουάλα Λουμπούρ): | Ρωσία | Βραζιλία | Ιταλία | Φινλανδία | 5η |
1993 (Ροσάριο): | Βραζιλία | Ιταλία | Τσεχοσλοβακία | Αργεντινή | - |
1991 (Κάιρο): | Βουλγαρία | Ιταλία | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | - |
1989 (Αθήνα): | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Βραζιλία | Βουλγαρία | 6η |
1987 (Μπαχρέιν): | Ν.Κορέα | Κούβα | ΕΣΣΔ | Δυτ.Γερμανία | 11η |
1985 (Μιλάνο): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | - |
1981 (Κολοράντο Σπρινγκς): | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | Ν.Κορέα | Κίνα | - |
1977 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Κίνα | Βραζιλία | Μεξικό | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ (ΚΑΤΩ 21 ΕΤΩΝ) (1977-2015) |
|||||
Ομάδες | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο | |
1. | Ρωσία | 6 | 1 | 1 | 8 |
2. | Βραζιλία | 4 | 6 | 3 | 13 |
3. | ΕΣΣΔ | 4 | 2 | 6 | |
4. | Πολωνία | 2 | 2 | ||
5. | Βουλγαρία | 1 | 1 | 2 | |
6. | Ν.Κορέα | 1 | 1 | 2 | |
7. | Κούβα | 3 | 2 | 5 |
|
8. | Ιταλία | 3 | 2 | 5 |
|
9. | Αργεντινή | 2 | 2 | 4 | |
10. | Γαλλία | 1 | 1 | ||
11. | Ιαπωνία | 1 | 1 | ||
12. | Κίνα | 1 | 1 | 2 | |
13. | Σερβία | 1 | 1 | ||
14. | Βενεζουέλα | 1 | 1 | ||
15. | Τσεχοσλοβακία | 1 | 1 |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ (ΚΑΤΩ 19 ΕΤΩΝ) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2017 (Κατάρ): | |||||
2015 (Ρεζιστέντσια - Αργεντινή) | Πολωνία |
Αργεντινή | Ιράν | Ρωσία | - |
2013 (Τιχουάνα & Μεξικάλι): | Ρωσία | Κίνα | Πολωνία | Ιράν | - |
2011 (Μπάχια Μπλάνκα): | Σερβία | Ισπανία | Κούβα | Γαλλία | 7η |
2009 (Τσέζολο): | Σερβία | Ιράν | Αργεντινή | Ρωσία | - |
2007 (Τιχουάνα & Μεξικάλι): | Ιράν | Κίνα | Γαλλία | Αργεντινή | - |
2005 (Αλγέρι & Οράν): | Ρωσία | Βραζιλία | Ιταλία | Αργεντινή | - |
2003 (Σουπχάν Μπούρι): | Βραζιλία | Ινδία | Ιράν | Τσεχία | - |
2001 (Κάιρο): | Βραζιλία | Ιράν | Ρωσία | Αίγυπτος | - |
1999 (Ριάντ): | Ρωσία | Βενεζουέλα | Πολωνία | Σαουδική Αραβία | - |
1997 (Τεχεράνη): | Ιταλία | Ελλάδα | Ιαπωνία | Πολωνία | 2η |
1995 (Σαν Χουάν): | Βραζιλία | Ιταλία | Ιαπωνία | Πόρτο Ρίκο | - |
1993 (Κωνσταντινούπολη): | Βραζιλία | Ιαπωνία | Ν.Κορέα | Πορτογαλία | 5η |
1991 (Πόρτο): | Βραζιλία | ΕΣΣΔ | Ν.Κορέα | Τσεχοσλοβακία | - |
1989 (Ντουμπάι): | Βραζιλία | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Ιράν | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ (ΚΑΤΩ 19 ΕΤΩΝ) (1989-2015) |
|||||
Ομάδες | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο | |
1. | Βραζιλία | 6 | 1 | 7 | |
2. | Ρωσία | 3 | 1 | 4 | |
3. | Σερβία |
2 | 2 | ||
4. | Ιράν |
1 | 2 | 2 | 5 |
5. | Ιταλία |
1 | 1 | 1 | 3 |
6. | Πολωνία |
1 | 2 | 3 | |
7. | Κίνα |
2 | 2 | ||
8. | ΕΣΣΔ |
2 | 2 | ||
9. | Ιαπωνία |
1 | 2 | 3 | |
10. | Αργεντινή |
1 | 1 | 2 |
|
11. | Ελλάδα |
1 | 1 | ||
12. | Ισπανία |
1 | 1 |
||
13. | Βενεζουέλα |
1 | 1 | ||
14. | Ινδία |
1 | 1 | ||
15. | Ν.Κορέα |
2 | 2 |
||
16. | Βουλγαρία |
1 | 1 |
||
17. | Γαλλία |
1 | 1 |
||
18. | Κούβα |
1 | 1 |