NEWS

Τουρνουά ανόδου ανδρών βορρά: Δεύτερη νίκη η Φθία, πρώτη για τον Πιερικό

Α2 ΑΝΔΡΩΝ,

Το 2Χ2 στο τουρνουά ανόδου βορρά στην Α2 ανδρών έκανε η διοργανώτρια του ομίλου Φθία Λαμίας, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ του ΑΟ Σερρών. Νωρίτερα, στο κλειστό γυμναστήριο Χαλκιοπούλειο ο Πιερικός πέτυχε την πρώτη του νίκη, επικρατώντας με 3-2 σετ του Ιωνικού Ιωνίας.

Τουρνουά ανόδου γυναικών βορρά: Πρεμιέρα με νίκες για Νίκη Αλεξανδρούπολης, Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ,

Με καθαρές νίκες της Νίκης Αλεξανδρούπολης και του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού με 3-0 και 3-1 σετ επί του Ηρακλή και του ΑΓΣ Ιωαννίνων αντίστοιχα άνοιξε η αυλαία του τουρνουά ανόδου βορρά για την Α2 Γυναικών. Την άνοδο θα πάρουν οι δύο πρώτοι της βαθμολογίας.

Συγκεντρωτική προετοιμασία της προεθνικής κοριτσιών Κ16 στους Μολάους

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ,

Στους Μολάους Λακωνίας από 29 Απριλίου έως και 9 Μαΐου θα βρίσκεται η προεθνική ομάδα κοριτσιών Κ16 προκειμένου να πραγματοποιήσει συγκεντρωτική προετοιμασία, υπό τις οδηγίες του ομοσπονδιακού προπονητή Χρήστου Τριανταφυλλόπουλου.

Προπονητικό καμπ προεθνικής κοριτσιών γεννηθέντων 2009 στην Τήνο

NEWS,

Προπονητικό καμπ με αθλήτριες γεννημένες το 2009 θα πραγματοποιήσει η ΕΟΠΕ στο νησί της Τήνου, με την υποστήριξη του τοπικού σωματείου ΑΟ Ποσειδώνας Τήνου. Οι προπονήσεις θα πραγματοποιηθούν από 6 έως 12 Μαΐου.

Προπονητικό καμπ προεθνικής αγοριών γεννηθέντων 2009 στην Τήνο

NEWS,

Προπονητικό καμπ με αθλητές γεννημένους το 2009 θα πραγματοποιήσει η ΕΟΠΕ στο νησί της Τήνου, με την υποστήριξη του τοπικού σωματείου ΑΟ Ποσειδώνας Τήνου. Οι προπονήσεις θα πραγματοποιηθούν από 6 έως 12 Μαΐου.

Συγκεντρωτική προετοιμασία της προεθνικής αγοριών Κ16 στην Νεμέα

Στην Νεμέα θα βρεθεί από 28 Απριλίου έως και 9 Μαΐου η προεθνική ομάδα αγοριών Κ16, προκειμένου να πραγματοποιήσει συγκεντρωτική προετοιμασία, υπό τις οδηγίες του ομοσπονδιακού προπονητή Γιώργου Ουτζή.

Volley League Γυναικών (Πέμπτος τελικός, 27/4, 19:30): Η ώρα της αλήθειας για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ,

Ο πέμπτος και τελευταίος αγώνας της σειράς των τελικών της Volley League γυναικών διεξάγεται το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Ρέντη και όποιος από τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό πάρει τη νίκη παίρνει και την κούπα του πρωταθλητή.

Τουρνουά ανόδου ανδρών βορρά: Άνοιξε η αυλαία στην Λαμία με νίκη της Φθίας και του Ιωνικού Ιωνίας

NEWS,

Η Φθία Λαμίας, διοργανώτρια του τουρνουά ανόδου βορρά στην Α2 ανδρών επικράτησε με 3-0 σετ του Πιερικού στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, ενώ τρίποντο με 3-1 σετ πήρε και ο Ιωνικός Ιωνίας επί του ΑΟ Σερρών.

Τουρνουά ανόδου ανδρών νότου: Πρώτη νίκη για την Ηλιούπολη, 2Χ2 για τον Παμβοχαϊκό

NEWS,

Ο Παμβοχαϊκός έκανε το 2Χ2 στο τουρνουά ανόδου νότου επικρατώντας με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ Ρόδου, ενώ η διοργανώτρια του τουρνουά Ηλιούπολη πέτυχε την πρώτη της νίκη, νικώντας με 3-0 σετ την Σούδα.

Τουρνουά ανόδου ανδρών νότου: Πρεμιέρα με νίκες για Ένωση Γαλατσίου και Παμβοχαϊκό

NEWS,

Με νίκες της Ένωσης Γαλατσίου και του Παμβοχαϊκού επί της Σούδας και του ΓΣ Ηλιούπολης άνοιξε η αυλαία του τουρνουά ανόδου νότου για την Α2 Ανδρών που διεξάγεται στο κλειστό γυμναστήριο Α' Ηλιούπολης.

Volley League Γυναικών (Τέταρτος τελικός): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-1

Σε πέμπτο παιχνίδι θα κριθεί ο πρωταθλητής Ελλάδας για το 2024, καθώς ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών. Ο αγώνας που θα καθορίσει τον πρωταθλητή θα διεξαχθεί στο «Μελίνα Μερκούρη» το Σάββατο 27 Απριλίου. Η ώρα διεξαγωγής του θα ανακοινωθεί το πρωί της Πέμπτης.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Χρήστος Τριανταφυλλόπουλος στα κλιμάκια Ηρακλείου και Χανίων

ΑΝΑΠΤΥΞΗ,

Στην Κρήτη βρέθηκε ο ομοσπονδιακός προπονητής Χρήστος Τριανταφυλλόπουλος, ο οποίος μαζί με τον περιφερειακό ομοσπονδιακό Νικήτα Νικητάκη επισκέπτηκαν τα κλιμάκια του νησιού.

Volley League Γυναικών (Τέταρτος τελικός, 24/4, 17:30): Ο Παναθηναϊκός για την ισοφάριση, ο Ολυμπιακός για τη στέψη

Πράσινες και ερυθρόλευκες κοντράρονται το απόγευμα της Τετάρτης (17:30) στο κλειστό του Μετς στον 4ο αγώνα της σειράς των τελικών της Volley League γυναικών με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα με 2-1 νίκες.

Ο Βασίλης Νικάκης υποψήφιος διεθνής διαιτητής

NEWS,

Μετά από απόφαση του Δ.Σ. της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης, ο διαιτητής Βασίλης Νικάκης θα συμμετάσχει στο σεμινάριο της CEV για υποψήφιους διεθνείς διαιτητές. Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στην Σόφια της Βουλγαρίας από 23 Απριλίου έως 1 Μαΐου.

Η Άθληση Μυτιλήνης κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Ζ' Περιφέρεια γυναικών

NEWS,

Πρωταθλήτρια Αιγαίου στην Ζ' Περιφέρεια αναδείχθηκε η Άθληση Μυτιλήνης. Η τελική φάση διεξήχθη στο κλειστό Νεάπολης Μυτιλήνης με την συμμετοχή του Πολυκράτη Σάμου, του Απόλλωνα Νάξου, του Νηρέα Χίου και της διοργανώτριας Άθληση.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 32ο πρωτάθλημα στην Volley League

NEWS,

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε πρωταθλητής στη Volley League 2023-24 μετά από συγκλονιστικό αγώνα και στον τέταρτο τελικό που έγινε στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-2 τον Παναθηναϊκό και με νίκες 3-1 κατέκτησαν τον 32ο τίτλο στην ιστορία του ελληνικού ανδρικού βόλεϊ και παράλληλα το 14ο νταμπλ στην ιστορία του.