NEWS,

Σε συνέχεια της περιοδείας της Ε.Ο.ΠΕ. στη Βόρεια Ελλάδα, η αντιπροσωπεία της Ομοσπονδίας που αποτελείται από τον ταμία και τεχνικό σύμβουλο Τάκη Καβαλλιεράκη, τον διευθυντή Περικλή Μπακοδήμο, τον υπεύθυνο ανάπτυξης Χρήστο Ντόζη και τους ομοσπονδιακούς προπονητές Παναγιώτη Λακασά, Νίκο Μπουτσορή επισκέφθηκαν την Ξάνθη και την Δράμα.

Εύα Χαντάβα: «Είχαμε ...τσιτώσει και θέλαμε πολύ τη νίκη»

Magazine,

Το πρώτο της βραβείο MVP με τη φανέλα του ΠΑΟΚ κατέκτησε η Εύα Χαντάβα. Για την 12η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Μίκρας, με την αρχηγό του «Δικεφάλου του Βορρά» να προσθέτει άλλη μία «γεμάτη» εμφάνιση στο ενεργητικό της, εμφάνιση που της χάρισε και το βραβείο της πολυτιμότερης αθλήτριας στην πρεμιέρα του Β' γύρου.

Η Εύα Χαντάβα ΜVP της 12ης αγωνιστικής

MVP,

Η Εύα Χαντάβα είναι η MVP της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague Γυναικών. Η αρχηγός του ΠΑΟΚ με 18 πόντους με 14/34 επιθέσεις, 1 άσσο, 3 μπλοκ και 33% στην υποδοχή ήταν η πολυτιμότερη της ομάδας της στη νίκη με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Μίκρας.

VL Γυναικών (12η αγωνιστική): ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΣ Άρης 0-3 (stats)

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ,

Με σερβίς και μπλοκ που του απέφερε 19 πόντους, ο Άρης νίκησε στην έδρα του ΓΣ Ηλιούπολης με 3-0 σετ, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών. Με τους τρεις βαθμούς της νίκης οι «κιτρινόμαυρες» έφθασαν τους 20 βαθμούς και δύο μακριά από την Θέτιδα και την 5η θέση της βαθμολογίας.

Κύπελλο ανδρών: Τα ζευγάρια των προημιτελικών

ΚΥΠΕΛΛΟ,

Ηρακλής - Κηφισιά, Φοίνικας Σύρου - Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός - Ελπίδα Αμπελοκήπων και ΑΕΝ Πανοράματος - ΠΑΟΚ είναι τα ζευγάρια των προημιτελικών του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών, όπως προέκυψαν από την κλήρωση που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Πέμπτης στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ..

Challenge Cup: Ήττα στις λεπτομέρειες του ΑΟ Θήρας από την Κάντι Σαφχάουζεν στην Ελβετία

Cosmos,

Ο ΑΟ Θήρας βρέθηκε ένα βήμα πριν από μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη, όμως λύγισε στο τάι μπρέικ με 16-14 από την Ελβετική Κάντι Σαφχάουζεν στο πρώτο παιχνίδι των ομάδων για τους «16» του Challenge Cup. Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς παρά την ήττα έδειξε ότι μπορεί να πάρει τη νίκη στη Σαντορίνη και να προκριθεί στα προημιτελικά. Ο ΑΟ Θήρας μπορεί να πάρει το εισιτήριο απευθείας με καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1 σετ), ενώ αν επικρατήσει με 3-2 σετ θα χρειαστεί να κατακτήσει και το χρυσό σετ.

Κύπελλο ανδρών: Η Ελπίδα Αμπελοκήπων στα προημιτελικά για πρώτη φορά στην ιστορία της

ΚΥΠΕΛΛΟ,

Την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών για πρώτη φορά στην ιστορία της πανηγύρισε η Ελπίδα Αμπελοκήπων μετά τη νίκη της με 3-1 σετ στην έδρα του Άρη για τη φάση των «16» του θεσμού.

Κύπελλο ανδρών: Χωρίς προβλήματα στους «8» ο Ολυμπιακός

ΚΥΠΕΛΛΟ,

Ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα της Αρμενικής με 3-0 σετ για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών και προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι στην ομάδα της Α2 ανδρών και την Πέμπτη το μεσημέρι θα μάθουν τον αντίπαλό τους στα προημιτελικά.

Κύπελλο ανδρών: Ο ΠΑΟΚ στην οκτάδα, 3-0 τον Πήγασο Πολίχνης

ΚΥΠΕΛΛΟ,

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Πολίχνη με 3-0 σετ επί του Πήγασου και έκλεισε θέση για την οκτάδα του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» το μεσημέρι της Πέμπτης θα μάθει τον επόμενο αντίπαλό του με στόχο να προκριθεί στο φάιναλ-4 και να διεκδικήσει το τρίτο συνεχόμενο τρόπαιο στη διοργάνωση και τέταρτο συνολικά.

Κύπελλο ανδρών: Η ΑΕΝ Πανοράματος νίκησε τη ΧΑΝΘ και προκρίθηκε στα προημιτελικά

ΚΥΠΕΛΛΟ,

Η ΑΕΝ Πανοράματος θα είναι η μοναδική εκπρόσωπος της Α2 ανδρών στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε στην έδρα της με 3-0 σετ της συμπολίτισσας ΧΑΝΘ και θα βρίσκεται στη κλήρωση της Πέμπτης (23/01, 12.00) μαζ΄με επτά ομάδες της Volley League.

Κύπελλο ανδρών: Η Κηφισιά προκρίθηκε στην επόμενη φάση, 3-0 τον Φίλιππο Βέροιας

ΚΥΠΕΛΛΟ,

Η Κηφισιά επικράτησε με 3-0 σετ στη Βέροια του τοπικού Φίλιππου και πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά ήταν ανώτερη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και προκρίθηκε απέναντι στον πρωτοπόρο του Β' ομίλου της Α2 ανδρών Φίλιππο Βέροιας.

Κύπελλο ανδρών: Ο Ηρακλής 3-0 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και πρόκριση στην οκτάδα

ΚΥΠΕΛΛΟ,

Για τρίτη συνεχόμενη σεζόν ο Ηρακλής παίρνει την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών. Ο «γηραιός» για τη φάση των «16» της διοργάνωσης επικράτησε του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ στο κλειστό της Μίκρας και θα είναι μία από τις οκτώ ομάδες που θα μπουν στη κλήρωση το μεσημέρι της Πέμπτης (23/01).

Κύπελλο ανδρών: Στους «8» ο Φοίνικας Σύρου Ο.Ν.Ε.Χ., 3-0 τον Παμβοχαϊκό

ΚΥΠΕΛΛΟ,

Στις οκτώ καλύτερες ομάδες του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών προκρίθηκε για δεύτερη συνεχή σεζόν ο Φοίνικας Σύρου Ο.Ν.Ε.Χ.. Η ομάδα των Κυκλάδων νίκησε με 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι για τη φάση των «16» και πλέον περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του, ένα βήμα πριν το φάιναλ-4 του θεσμού.

Κύπελλο ανδρών: Ο Παναθηναϊκός στα προημιτελικά, 3-0 τον ΟΦΗ

ΚΥΠΕΛΛΟ,

Ο Παναθηναϊκός έγινε η πρώτη ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου ανδρών. Το «τριφύλλι» νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τον ΟΦΗ στην Κρήτη με 3-0 σετ και θα μπει στη κλήρωση της Πέμπτης (23/01, 12.00) για να μάθει τον αντίπαλό του στο δρόμο για το φάιναλ-4 του θεσμού.

Challenge Cup: Δύο σετ μακριά από τα προημιτελικά ο Ολυμπιακός, 3-1 τη Γενισέι Κράσνογιαρσκ

Cosmos,

Δύο σετ μακριά από την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του Challenge Cup γυναικών βρίσκεται ο Ολυμπιακός, μετά τη νίκη του με 3-1 σετ επί της Γενισέι Κράσνογιαρσκ στη Σιβηρία.