VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου: «Ο κόουτς Γκάιτς ήταν ο κύριος λόγος που πήγα στον ΑΟ Θήρας»

Magazine,

Το πρώτο βραβείο MVP στον δεύτερο χρόνο της στο ελληνικό πρωτάθλημα κατέκτησε η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου. Η 24χρονη διεθνής κεντρική ήταν η κορυφαία του ΑΟ Θήρας στη νίκη με 3-0 σετ επί του Πανναξιακού στη Σαντορίνη και μόλις ενημερώθηκε για την ανάδειξή της ως η πολυτιμότερη της 4ης αγωνιστικής, η αλήθεια είναι ότι ήταν κάτι που δεν το περίμενε.

Η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου MVP της 4ης αγωνιστικής

MVP,

Η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου είναι η MVP της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών. H κεντρική του ΑΟ Θήρας ήταν η πρωταγωνίστρια στη νίκη επί του Πανναξιακού και με 15 πόντους (11/13 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ) οδήγησε την ομάδα της στο τέταρτο τρίποντο της φετινής σεζόν.

Τέλης Σωτήρχος: «Περήφανος που έβαλα το λιθαράκι μου στην αυτοκρατορία του Ολυμπιακού»

Magazine,

Στιγμές από το ένδοξο παρελθόν ξύπνησαν το απόγευμα της Κυριακής 10/11 στον Τέλη Σωτήρχο, ο οποίος βρέθηκε στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ και να βραβεύσει την MVP της 3ης αγωνιστικής Σάσκια Χίπε.

VL Γυναικών (4η αγωνιστική): Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΠΑΟΚ 3-1 (stats)

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ,

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο πρώτο επίσημο παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκες» αν και έχασαν το πρώτο σετ, επικράτησαν με 3-1 σετ του δικεφάλου του βορρά και έκαναν το 4Χ4 στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών.

VL Γυναικών (4η αγωνιστική): ΑΣ Άρης - ΑΟΦ Πορφύρας 3-0 (stats-photos)

Με την Τέιλορ Άγκοστ να κάνει το καλύτερό της παιχνίδι με τη «κιτρινόμαυρη» φανέλα και με μπλοκ που του απέφερε 14 πόντους, ο Άρης επικράτησε στο ΔΑΚ Πυλαίας του Πορφύρα με 3-0 σετ για την 4η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

VL Γυναικών (4η αγωνιστική): ΑΟ Θήρας - Πανναξιακός ΑΟΝ 3-0 (stats)

Με την Τζένιφερ Νογκουέρας να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι στην επίθεση, ο ΑΟ Θήρας επιβλήθηκε του Πανναξιακού με 3-0 σετ στο κατάμεστο από 800 φίλους του κλειστό της Σαντορίνης και έκανε το 4Χ4 στη Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς έφθασε τους 12 βαθμούς και συνεχίζει να παραμένει η μόνη στο πρωτάθλημα χωρίς απώλειες βαθμών. Η ομάδα της Νάξου γνώρισε την δεύτερη φετινή της ήττα και έμεινε στους 7 βαθμούς, όσους ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ που αναμετρώνται την Κυριακή.

VL Γυναικών (4η αγωνιστική): ΑΠΣ Αίας - Παναθηναϊκός ΑΟ 1-3 (stats-photos)

Την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του πανηγυρίσε ο Παναθηναϊκός στον Εύοσμο, μετά το 3-1 σετ επί του τοπικού Αίαντα. Οι «πράσινες» δυσκολεύτηκαν απέναντι στη νεανική ομάδα του Ηλία Ζωλασταθιάδη, όμως με πλουραλισμό στην επίθεση έφθασε στο δεύτερο φετινό του τρίποντο. Ο Αίας Ευόσμου πάλεψε το παιχνίδι, κατέκτησε το πρώτο σετ, όμως τα 35 λάθη στα οποία υπέπεσε δεν του έδωσαν την δυνατότητα να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

VL Γυναικών (4η αγωνιστική): ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil - ΑΣΠ Θέτις 1-3 (stats)

Με την τριάδα Βλαχάκη, Κωνσταντίνου και Ριντ σε μεγάλη μέρα στην επίθεση, η Θέτιδα νίκησε με 3-1 σετ το Μαρκόπουλο και πήρε τους πρώτους της βαθμούς μακριά από την έδρα της στο φετινό πρωτάθλημα.

VL Γυναικών (4η αγωνιστική): ΓΣ Ηλιούπολης - Ηλυσιακός ΑΟ 0-3 (stats)

Με όπλο την αποτελεσματική του επίθεση, ο Ηλυσιακός νίκησε στην έδρα της Ηλιούπολης τον τοπικό ΓΣ με 3-0 σετ και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών.

VL Γυναικών (4η αγωνιστική): Ντέρμπι σε Σαντορίνη και Ρέντη

Σε δύο δόσεις θα διεξαχθεί η 4η αγωνιστική της Volleyleague, με τις αναμετρήσεις του ΑΟ Θήρας με τον Πανναξιακό (9/11, 19.00) και του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ (10/11, 19.30 ΕΡΤSPORTS) να ξεχωρίζουν.

Ιστορικό πρώτο παιχνίδι του Πορφύρα στην Ευρώπη με αντίπαλο τον συμπολίτη Ολυμπιακό (6/11, 18.00 COSMOTE SPORT 7)

Cosmos,

Πρεμιέρα αυτή την εβδομάδα στα ευρωπαϊκά κύπελλα και στη «μάχη» ρίχνονται Ολυμπιακός και Πορφύρας, οι οποίοι θα αναμετρηθούν μεταξύ τους στον πρώτο γύρο του Challenge Cup γυναικών. Ο αγώνας, με γηπεδούχο τον Πορφύρα, θα γίνει την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου και ώρα 18.00 στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη και θα μεταδοθεί απευθείας από το COSMOTE SPORT 7,

Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΠΑΟΚ στην ΕΡΤ SPORTS (10/11, 19.30)

Την Κυριακή 10 Νοεμβρίου και ώρα 19.30 στο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη σε απευθείας μετάδοση από την ΕΡΤ SPORTS θα διεξαχθεί η αναμέτρηση μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η Σάσκια Χίπε MVP της 3ης αγωνιστικής

MVP,

Η Σάσκια Χίπε είναι η MVP της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών. Η διαγώνια του Ολυμπιακού με 25 πόντους (24/60 επ., 1 άσσος) οδήγησε την ομάδα της στη νίκη με 3-2 σετ στην έδρα του Παναθηναϊκού.

Σάσκια Χίπε: «Αν δεν είχα αυτές τις συμπαίκτριες, δεν θα ήμουν MVP»

Magazine,

Ήταν 19 Ιανουαρίου του 2019 όταν η Σάσκια Χίπε σε προσπάθειά της να καρφώσει απέναντι στον Άρη στη Θεσσαλονίκη, προσγειώνεται άτσαλα με αποτέλεσμα να τραυματιστεί σοβαρά στον αχίλλειο. Η 28χρονη διαγώνια του Ολυμπιακού δέκα μήνες μετά τον τραυματισμό της, το χειρουργείο και την αποθεραπεία της είναι πλέον στο 100% και κάνει και όνειρα με την «ερυθρόλευκη» φανέλα, την οποία φοράει για τέταρτη σερί σεζόν.

Νίκη Γκαραγκούνη: «Μέρος της καρδιάς μου το Μαρκόπουλο»

Η Νίκη Γκαραγκούνη, επί σειρά ετών μέλος της Εθνικής ομάδας, θυμήθηκε τα παλιά και ξαναπάτησε ένα από τα αγαπημένα της γήπεδα. Βράβευσε την MVP Έλενα Τσβίγιοβιτς και θυμήθηκε στο www.volleyball.gr μερικές από τις στιγμές που έζησε ως παίκτρια για τρία χρόνια στο Μαρκόπουλο.