Cosmos

Βαλκανικό Κύπελλο: Αποκλεισμός του Άρη από την Γέντιντσβο

NEWS,

Παρά τη βελτιωμένη απόδοση του, ο Άρης γνώρισε δεύτερη ήττα με 3-0 από την σερβική Γέντιντσβο και θα αγωνιστεί για την 3η θέση στο Βαλκανικό Κύπελλο που διεξάγεται στο Κουσάντασι της Τουρκίας.

Βαλκανικό Κύπελλο: Ήττα του Άρη από την Σέρβικη Στάρα Πάζοβα αλλά έχει δεύτερη ευκαιρία

Cosmos,

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Άρης από την Στάρα Πάζοβα της Σερβίας στην πρεμιέρα του Βαλκανικού Κυπέλλου γυναικών που διεξάγεται στο Κουσάντασι της Τουρκίας.

Ο Άρης στη Τουρκία για το Βαλκανικό Κύπελλο γυναικών

Cosmos,

Στην Τουρκία και στην πόλη Κουσάντασι βρίσκεται η γυναικεία ομάδα του Άρη, προκειμένου να λάβει μέρος στο Βαλκανικό κύπελλο. Μαζί με τις κιτρινόμαυρες, συμμετέχει και το Αϊδίνιο (Τουρκία), η Στάρα Πάζοβα (Σερβία), η Βαλουντάρι (Ρουμανία), η Ζάντα (Βόρεια Μακεδονία) και η Ντρίτα (Κόσοβο), οι οποίες χωρίστηκαν σε δύο ομίλους. Η νικήτρια ομάδα της διοργάνωσης θα πάρει το εισιτήριο για το Challenge Cup.

Ο Άρης θα συμμετέχει στο Βαλκανικό Κύπελλο

Cosmos,

Στο Βαλκανικό Κύπελλο γυναικών θα συμμετέχει ο Άρης και θα αντιμετωπίσει την Τουρκική Αϊντίν, την Σερβικη Στάρα Πάζοβα, την Ζάντα από τη Βόρεια Μακεδονία και την Ντρίτα από το Κόσοβο. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στην Κωνσταντινούπολη και στην «Burhan Felek Volleyball Hall».

Η Κηφισιά θα συμμετέχει στο Βαλκανικό Κύπελλο

Cosmos,

Στο Βαλκανικό Κύπελλο ανδρών θα λάβει μέρος ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς και θα αντιμετωπίσει την Τουρκική Χάλκμπανκ και την Σέρβικη Κραγκούγεβατς. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στην Άγκυρα και στην «Baskent Volleyball Hall».

Κορυφαίος ο Μπάμπης Παπαδογούλας: Σφύριξε τους τελικούς ανδρών-γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Cosmos,

Άλλη μία μεγάλη διάκριση για τον Μπάμπη Παπαδογούλα. Ο Λαρισαίος διαιτητής απέδειξε για άλλη μία φορά γιατί θεωρείται ο κορυφαίος ρέφερι στον κόσμο στο μπιτς βόλεϊ, με την παρουσία του ως πρώτος διαιτητής στον τελικό του τουρνουά ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Την Παρασκευή 25/06 στις 13.30 η κλήρωση όλων των Ευρωπαϊκών Κυπέλλων 2021-22 (link)

Cosmos,

Την Παρασκευή 25 Ιουνίου στις 13.30 θα πραγματοποιηθούν οι κληρώσεις όλων των Ευρωπαϊκών κυπέλλων ανδρών-γυναικών για την σεζόν 2021-2022. Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί στο Λουξεμβούργο και θα είναι διαθέσιμη σε live streaming από το κανάλι της CEV στο Facebook και το YouTube.

Νώντας Γεροθόδωρος: Ο απόλυτος άρχοντας του τελικού Τσάμπιονς Λιγκ στη Βερόνα

Cosmos,

Ο κορυφαίος εν ενεργεία Έλληνας διαιτητής Νώντας Γεροθόδωρος ετοιμάζεται να σφυρίξει τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών που θα γίνει στη Βερόνα. Στην πόλη του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας θα αναμετρηθούν η πολωνική Κέντζερτζιν Κολζ και της ιταλικής Τρεντίνο και ο Γεροθόδωρος θα περάσει στην ιστορία ως ο απόλυτος άρχοντας στον αγώνα της χρονιάς.

Ο απολογισμός του διημέρου 20-21 Φεβρουαρίου για τους Έλληνες και τις Ελληνίδες στο εξωτερικό

Cosmos,

Το volleyball.gr σας παρουσιάζει όλη τη δράση των Ελλήνων αθλητών που αγωνίζονται σε ξένα πρωταθλήματα. Οι διεθνείς αθλητές του βόλεϊ εντυπωσιάζουν με την παρουσία τους στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και μάλιστα οι περισσότεροι από αυτούς διεκδικούν πρωταθλήματα και κύπελλα με αξιώσεις.

Cosmos,

Η Ρωσία πρωταθλήτρια Ευρώπης στα κορίτσια Κ17

Cosmos,

Η Ρωσία συνέχισε την κυριαρχία της στο Κ17 EuroVolley Γυναικών, καθώς κέρδισε τον πέμπτο τίτλο συνολικά και τον τέταρτο στη σειρά. Στον τελικό αγώνα της διοργάνωσης, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στην πρωτεύουσα του Μαυροβουνίου, Ποντγκόριτσα, νίκησε την Τουρκία με 3-1 (20-25, 25-16, 25-12, 25-23) και με 6/6 νίκες κατέκτησε το τρόπαιο.

Ευρωπαϊκό παίδων Κ18: Δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Ιταλία

Cosmos,

Επίδειξη δύναμης έκανε η Ιταλία στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων Κ18, το οποίο η ίδια φιλοξένησε στο Μαρσικοβέτερε και στο Λέτσε. Η γειτονική χώρα στον τελικό της διοργάνωσης επικράτησε με 3-0 σετ της Τσεχίας και για δεύτερη φορά στην ιστορία της ανέβηκε στη κορυφή της Ευρώπης στην κατηγορία ανδρών κάτω των 18 ετών.

Challenge Cup: Αποκλεισμός στο χρυσό σετ για τον Α.Ο. Θήρας

Cosmos,

Έφθασε στη πηγή αλλά δεν κατάφερε να πιει νερό ο Α.Ο. Θήρας στην έδρα της Δρέσδης και γνώρισε τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Challenge Cup στο χρυσό σετ. Η ομάδα της Σαντορίνης τα έδωσε όλα απέναντι στη κυπελλούχο Γερμανίας, η οποία νίκησε με 3-1 σετ ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και στη συνέχεια με 15-13 το χρυσό σετ παίρνοντας το εισιτήριο για την τετράδα.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα ημιτελικά του Challenge Cup

Cosmos,

Στις 4 καλύτερες ομάδες του Challenge Cup επέστρεψε ο Ολυμπιακός μετά από απουσία ενός χρόνου. Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το καθήκον τους στον επαναληπτικό με την Ουγγρική Μπεκέσκαμπα στο «Μελίνα Μερκούρη» και παρά την ήττα με 3-2 σετ, τα δύο σετ που κατέκτησαν τους ήταν αρκετά και πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Challenge Cup: Ο Α.Ο. Θήρας δίνει ραντεβού με την ιστορία στη Δρέσδη (4/3, 20.00 COSMOTE SPORT7)

Cosmos,

Στη Γερμανία βρίσκεται η αποστολή του Α.Ο. Θήρας για τον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «8» του Challenge Cup με την κυπελλούχο Δρέσδη. Η ομάδα της Σαντορίνης μετά τη νίκη της στο πρώτο παιχνίδι με 3-1 σετ δίνει ραντεβού με την ιστορία στην Margon Arena της Δρέσδης, εκεί όπου το απόγευμα της Τετάρτης (4/3, 20.00) θα διεκδικήσει δύο σετ που θα την στείλουν στις 4 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Σε περίπτωση νίκης της ομάδα της Γερμανίας με 3-0 ή 3-1 σετ η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ. Ο αγώνας θα μεταδοθεί από το COSMOTE SPORT 7 HD.