Challenge Cup: Ο Ολυμπιακός με ανατροπή νίκησε στην Ουγγαρία την Μπεκέσκαμπα με 3-1 σετ

Cosmos ,

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή στην Ουγγαρία επί της Μπεκέσκαμπα και με τη νίκη με 3-1 σετ πήρε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Challenge Cup γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» χρειάζονται δύο σετ στον επαναληπτικό στο «Μελίνα Μερκούρη» σε δύο εβδομάδες (03/03) για να επιστρέψουν στην τετράδα του θεσμού μετά από δύο χρόνια.

Ο αγώνας διήρκησε δύο ώρες, με την Σάσκια Χίπε να πετυχαίνει 26 πόντους με 4 μπλοκ, ενώ σπουδαίο παιχνίδι έκανε και η Κατερίνα Ζακχαίου με 15 και 6 στοπ πάνω στο φιλέ. Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχε και η Άνα Ζιβογίνοβιτς, που είχε 15.

Διαιτητές: Μομίροφ, Ρέιχαρντ.

*Οι πόντοι της Μπεκεσκάμπα προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 60 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (26-24, 23-25, 19-25, 23-25) σε 119'

ΜΠΕΚΕΣΚΑΜΠΑ (Φεράρι): Γιέρκοφ 15 (13/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 4% άριστες), Κόλαρ 20 (17/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέκαρικ 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Γκρμπιτς 1 (1/2 επ.), Μπόντοβιτς 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Κλάριτς 26 (19/40 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 57% υπ. - 23% άριστες) / Μολσκάνι (λ, 56% υπ. - 12% άριστες), Φαμπιάν, Σζέντμακ 1 (1/3 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 15 (11/34 επ., 4 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Σκοτ 9 (9/22 επ., 52% υπ. - 9% άριστες), Λαμπρούση 8 (8/9 επ.), Χριστοδούλου 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 26 (21/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ζακχαίου 15 (9/10 επ., 6 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 74% υπ. - 15% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα.