Silver European League: Ήττα από τη Σλοβενία και εκτός τελικού η Εθνική

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Αποστολή Εφημερίδα «Η Πράσινη», DPG Media Group
Δήμητρα Πολυχρονοπούλου

Η πρόκριση στον τελικό στην διοργάνωση του Silver European League δεν χάθηκε σήμερα, αλλά στο πρώτο ματς με την Σλοβενία στο Βραχάτι, για την Εθνική γυναικών, που «πάλεψε» μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά τελικά ηττήθηκε από την γηπεδούχο Σλοβενία με 3-2 σετ (25-21, 25-15, 20-25, 20-25, 15-6) στην 6η και τελευταία αγωνιστική του Β΄ ομίλου.

Η «γαλανόλευκη» δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή που ξεκίνησε στο τρίτο σετ, και αν και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ, τελικά «λύγισε» από την Σλοβενία που έμεινε συγκεντρωμένη και ήταν αποτελεσματική, μειώνοντας τα λάθη στα κρίσιμα σημεία, σε ένα ντέρμπι που διήρκησε λίγο λιγότερο από δύο ώρες (110’).

Ο Γκιγιέρμο Ναράνχο ξεκίνησε με τις Λαμπρούση, Στράντζαλη, Μερτέκη, Βασιλαντωνάκη, Εμμανουηλίδου, Χριστοδούλου και λίμπερο την Αρτακιανού και χρησιμοποίησε επίσης τις Βεργίδου, Ιακωβίδου, Τοτσίδου, Καλαντάτζε και Βλαχάκη. Ενώ ο Αλεσάντρο Κιαπίνι με τις Μόρι, Γκρούντινα, Σκούκα, Σόμποτσαν, Έρζεν, Πλάνινσετς και λίμπερο την Γιάνεζιτς και χρησιμοποίησε τις Βοβκ, Ζάτκοβιτς, Μικλ, Μπλάζιτς και Ζάτκοβιτς.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος μπροστά στους περίπου 800 φιλάθλους, που γέμισαν το «Športna Dvorana Hall», δημιουργώντας μια όμορφη γιορτή του βόλεϊ. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την γηπεδούχο να προηγείται 6-3. Η Βασιλαντωνάκη μείωσε σε 6-4, και 7-5, η Σλοβενία ξέφυγε με 10-6, με τη Λαμπρούση όμως στο σερβίς έγινε το 10-7. Ο Ναράνχο έριξε στη «μάχη» και την Ιακωβίδου για να βοηθήσει στην υποδοχή με την Εθνική να παίζει με δύο λίμπερο. Η Σκούκα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 12-8, με άσο η Εμμανουηλίδου έκανε το 14-11. Οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 16-11, η Στράντζαλη με μπλοκ έκανε το 17-12 και η Χριστοδούλου με έξυπνο πέρασμα στην πίσω ζώνη μετά όπου είχαν μαζευτεί οι γηπεδούχες μετά από μπλοκ έκανε το 17-13. Με διπλό μπλοκ σταμάτησε η Βλαχάκη, η οποία στην επόμενη φάση έκανε το 20-15. Η Λαμπρούση με μπλοκ το 21-15, αλλά η Βοβκ με επίθεση και άσο έκανε το 23-16 ανεβάζοντας τη διαφορά στο +7. Η Βασιλαντωνάκη μείωσε σε 23-18, με τη Μερτέκη στο σερβίς η Σλοβενία υπέπεσε σε λάθη και με άσο έκανε το 24-21 το τάιμ άουτ του Κιαπίνι λειτούργησε και η Σκούκα διαμόρφωσε το τελικό 25-21 κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Στο 2ο σετ με άσο και άουτ έκανε το 1-1, φιλέ η Γκρούντινα για το 5-3, η Σκούκα όμως που ήταν σχεδόν αλάνθαστη σε όλο τον αγώνα έκανε το 6-4, στέλνοντας τη Μόρι στο σερβίς, η οποία οδήγησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε πολλά λάθη φτάνοντας το σκορ στο 8-4 για να φύγει από τη γραμμή του σερβίς μόνη της μετά από άουτ σερβίς στο 10-5. Η Βασιλαντωνάκη έκανε το 10-6, και το 13-9. Η Στράντζαλη μειώνει σε 14-11, η Τοτσίδου που έχει μπει αντί για την Μερτέκη κάνει το 15-12. Η Μόρι με καταπληκτικό ανάποδο πέρασμα για… highlight έκανε το 18-13, η Βασιλαντωνάκη το 18-14, και η Στράντζαλη το 19-15, η Έρζεν για την Σλοβενία έκανε το 21-15 με μπλοκ άουτ και νέο μπλοκ στη Βασιλαντωνάκη από τη Γκρούντινα που έκανε το 22-15, για να κατακτήσει τελικά και το δεύτερο σετ η Σλοβενία με 25-15.

Η Τοτσίδου αντί της Μερτέκη και η Καλαντάτζε αντί τις Εμμανουηλίδου ήταν οι αλλαγές του Ναράνχο στο ξεκίνημα του 3ου σετ. Με Στράντζαλη και Τοτσίδου το σκορ γίνεται 2-3 για την Εθνική μας, όμως οι Σλοβένες έκαναν το 5-3, το τάιμ άουτ του Ναράνχο και οι συνεχόμενοι πόντοι που πήρε η Βασιλαντωνάκη οδήγησε το σκορ σε νέα ισοπαλία 6-6, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Η Καλαντάτζε έκανε το 11-12 και με επίθεση από τη Στράντζαλη και μπλοκ της Λαμπρούση έγινε το 13-15. Η Στράντζαλη με άσο έκανε το 13-16, αναγκάζοντας τον Κιαπίνι σε τάιμ άουτ. Η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους συνολικά, Ανθή Βασιλαντωνάκη έκανε το 14-17, και με τη Λαμπρούση στη γραμμή του σερβίς να δυσκολεύει την υποδοχή της Σλοβενίας έγινε το +7 (14-21). Οι δύο ομάδες είχαν πολύ υψηλό επίπεδο στην υποδοχή με το σκορ να γίνεται 16-21, για την Εθνική μας που είχε και την Καλαντάτζε από τον πάγκο και είχε 3 στις 4 επιθέσεις σε κρίσιμα σημεία του σετ. Με φιλέ η Βοβκ διαμόρφωσε το τελικό σκορ του σετ 20-25, με την «γαλανόλευκη» να μειώνει σε 2-1 σετ.

Έχοντας ανεβάσει το επίπεδο στην υποδοχή το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στο 4ο σετ. Η Βασιλαντωνάκη έκανε το 4-5, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ μαχητικές και το σκορ να γίνεται 11-10 από την Σκούκα. Η Βασιλαντωνάκη έκανε 12-12 με μπλοκ στην Σόμποτσαν, και νέο μπλοκ από τη Λαμπρούση στην Έρζεν έκαναν το 12-13, οδηγώντας σε τάιμ άουτ τον Κιαπίνι. Η Καλαντάτζε με άσο έκανε το +4 για την «γαλανόλευκη» και το 12-16. Το άγχος μεταφέρθηκε στη Σλοβενία που έκανε λάθη τόσο στην επίθεση όσο και από τη γραμμή του σερβίς με την Ζάτκοβιτς με το σκορ να γίνεται 14-19. Λαμπρούση με επίθεση και Βασιλαντωνάκη έκαναν το 14-21, με την Στράντζαλη να συνεχίζει να πιέζει με τα σερβίς της. Η Σκούκα μείωσε 17-22, η Καλαντάτζε με μπλοκ έκανε 17-23, και η συνήθης ύποπτη Βασιλαντωνάκη το 18-24. Με άσο μείωσε προσωρινά η Μόρι σε 20-24 όμως η Στράντζαλη πήρε μπλοκ άουτ στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ (20-25).

Οι Ελληνίδες άγγιξαν το όνειρο, όμως οι γηπεδούχες ανέκτησαν την συγκέντρωσή τους και μειώνοντας τα λάθη μπήκαν δυνατά στο τάι μπρέικ, παίρνοντας προβάδισμα από την αρχή του σετ 7-2, καθώς μπλόκαραν ψηλά την Βασιλαντωνάκη που ήξεραν ότι θα πάρει τις κρίσιμες μπάλες. Η Τοτσίδου, που αν η Εθνική μας νικούσε θα ήταν ένα από τα πρόσωπα του αγώνα καθώς ανέβασε την ποιότητα στην υποδοχή της ομάδας, έκανε το 10-4, η Βασιλαντωνάκη το 11-4, όμως στη συνέχεια λειτούργησε το μπλοκ της Σλοβενίας που μπλόκαραν την πανύψηλη διαγώνια που κατάφερε και «τρύπησε» το μπλοκ στο 13-5, με το ματς να ολοκληρώνεται με 15-6 και τη Σλοβενία να παίρνει τη νίκη με 3-2 σετ και την πρόκριση στον τελικό.