9 Σωτηρίου Σωτήρης Αλλαγή 0 0 0 - 0 0 0 0 1 0,0 %

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
Ολυμπιακός ΣΦΠ 102 57 119 47,9 % 18 3 9 54 85 63,5 % 33
ΠΑΟΚ 103 58 124 46,8 % 18 5 12 51 84 60,7 % 28
Για τρίτη φορά στην ιστορία του ο ΠΑΟΚ θα βρεθεί σε τελικό Κυπέλλου. Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι μετά από συναρπαστικό ημιτελικό στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο στο Φαληράκι, νίκησε 3-2 σετ τον Ολυμπιακό και το Σάββατο (17.00 Tv-ERT2) θα διεκδικήσει το δεύτερο τρόπαιο με αντίπαλο το νικητή του δεύτερου ημιτελικού Ηρακλής-Παναθηναϊκός. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των "ερυθρολεύκων" στην Ελλάδα, μετά από 30 σερί νίκες σε πρωτάθλημα, League Cup και Κύπελλο. Η ανάλυση του αγώνα:

1ο σετ: Προβάδισμα Ολυμπιακού με σερβίς Οιβάνεν

Στο πρώτο σετ Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ ξεκίνησαν αναγνωριστικά μέχρι το 8-8. «Ερυθρόλευκο» μπλοκ και λάθος επίθεση του Κουμεντάκη έδωσαν πλεονέκτημα  τριών πόντων στους Πειραιώτες που πιέζοντας την υποδοχή του ΠΑΟΚ με σέρβερ τον Οιβάνεν (2 άσσους) ξέφυγαν με 6 (16-10). Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους 4 (17-13), αλλά ο Ολυμπιακός χωρίς λάθη (2 έναντι 9 του ΠΑΟΚ) έκλεισε το σετ με 25-19.

2ο σετ: Ισοφάριση ΠΑΟΚ με Γκιγιόν αντί Σαφράνοβιτς

Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ με τον Ολλανδό Γκιγιόν αντί του Σαφράνοβιτς, πάτησε …γκάζι από το ξεκίνημα. Με σέρβερ τον Βάλκιερς χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και προηγήθηκε 4-0, διαφορά που κράτησε μέχρι το 15-11. Ο Αλεξίεφ μείωσε σε 15-13. Δύο μονά μπλοκ του Κουμεντάκη στον Οιβάνεν έδωσαν αέρα πέντε πόντων (18-13) στον «δικέφαλο» που πάταγε καλύτερα στο τάραφλεξ. Με επίθεση του Ραουβέρντινκ ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 2 (22-20), λάθος κόντρα επίθεση του Αλεξίεφ έδωσε τον 24ο πόντο στον «δικέφαλο» (24-21), για να κλείσει με επίθεση του Γκιγιόν το σετ (25-21) για την ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι.

3οσετ: Με συνταγή πρώτου σετ ο Ολυμπιακός

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος και με αποτελεσματικούς τους Αλεξίεφ και Ραουβέρντινκ προηγήθηκε με  12-6. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 3 (12-9) αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με τον Ντρίζγκα να φορτώνει, προς το τέλος του σετ, πρώτους χρόνους τον Πετρέα έφθασαν και πάλι την διαφορά στους 6 (22-16) για να κατακτήσουν το σετ με 25-19.

4ο σετ: Νέα αντίδραση ΠΑΟΚ και 2-2

Ο ΠΑΟΚ πάντως βρήκε τον τρόπο όπως και στο δεύτερο σετ να αντιδράσει και να ισοφαρίσει. Εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού σε υποδοχή και ανάπτυξη, οι Θεσσαλονικείς με τους Κουμεντάκη και Τακουρίδη να είναι οι πιο αξιόπιστες λύσεις έφθασαν να προηγούνται με 14-10. Με σέρβερ τον Πετρέα, ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο 14-13 και το σετ έπαιρνε άγρια ομορφιά. Οι δύο ομάδες έβγαζαν εκπληκτικές άμυνες και πάθος στο τερέν με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει και πάλι με 3, (17-14) με τριπλό μπλοκ πάνω στον Οιβάνεν. Στο 18-15 ο πρώτος ρέφερι Νώντας Γεροθώδορος απέβαλε από το σετ τον μάνατζερ του ΠΑΟΚ, Δημήτρη Δημητρακόπουλο. Ο άσσος του Ουτσίκοφ στον Στεφάνου έγραψε το 23-19 και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22 για τον ΠΑΟΚ με λάθος σερβίς του Ζουπάνι.

5ο σετ: Θρίλερ με happy end για τον ΠΑΟΚ

Το πέμπτο σετ κρίθηκε στο 6-5 για τον Ολυμπιακό. Στο σημείο εκείνο πήγε στο σερβίς ο Πελεκούδας και άρχισε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Το τρίτο μονό μπλοκ του Κουμεντάκη στον Οιβάνεν στο ματς, ο πρώτος χρόνος του Τακουρίδη και η επίθεση του Ουτσίκοφ έδωσαν αέρα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (9-6). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε 9-8 με άουτ επίθεση του Ουτσίκοφ. Ο Βούλγαρος με τον Τακουρίδη έστησαν μπλοκ στον Ραουβένρντινκ, με άσσο του Βάλκιερς, νέο stop του Τακουρίδη και επίθεση του Κουμεντάκη το σκορ εκτοξεύθηκε στο 14-8 με τον Εβρίτη ακραίο να ολοκληρώνει με μπλοκ τη νίκη με 15-8.

Έναρξη με καθυστέρηση

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 25 λεπτών καθώς  ο ΠΑΟΚ εξάντλησε το χρονικό περιθώριο που είχε για να καταθέσει τα δελτία των παικτών του, διαμαρτυρόμενος για την παρουσία υπεράριθμων, όπως υποστήριξε, οπαδών του Ολυμπιακού στο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου.

Κύπελλο story για τον φιναλίστ ΠΑΟΚ

Για Τρίτη φορά στην ιστορία του ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Πρώτη παρουσία του ΠΑΟΚ σε τελικό Κυπέλλου ήταν το 1983 στο Αλεξάνδρειο και είχε ηττηθεί με 3-1 από τον Ολυμπιακό. Το 2015 κατέκτησε το παρθενικό του τρόπαιο στη Σύρο με αντίπαλο τον Ολυμπιακό (3-1).

Ο Γιάννης Παντακίδης και ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς είναι οι μόνοι παίκτες του φετινού ΠΑΟΚ που είχαν πανηγυρίσει την κατάκτηση του Κυπέλλου το 2015 στη Σύρο. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Ντανιέλε Ρίτσι έχει δώσει το παρών σε δύο τελικούς του Κυπέλλου Ελλάδος και την Κυριακή στο Φαληράκι θα παίξει τον τρίτο του τελικό. Με τον Ολυμπιακό στη Ξάνθη το 2001 πανηγύρισε το τρόπαιο με το 3-0 επί του Ηρακλή, με παίκτες του τον Κώστα Χριστοφιδέλη και τον Θάνο Τερζή. Το 2003 στην Καλαμάτα όταν βρισκόταν στον Παναθηναϊκό ηττήθηκε με 3-2 από τη ΑΕ Νίκαιας του Πρίντι, του Ντράγκοβιτς, του Ελγκέτα, του Ζελιάσκοφ και του Στεφάνου.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Δεληκωστίδης.