7 Μπαμπαλιούτας Λάμπης Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 7 13 53,8 %
4 Μπουράκης Αντώνης Αλλαγή 0 0 0 - 0 0 0 4 4 100,0 %

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΠΑΟΚ 75 49 83 59,0 % 12 1 11 27 48 56,3 % 14
ΑΣ Ηρακλής 2015 52 27 81 33,3 % 5 2 3 25 61 41,0 % 20
Τρία χρόνια μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου στη Σύρο ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την δεύτερή του κούπα στη Ρόδο. Με ηγέτη τον Βούλγαρο διαγώνιο του Ουτσίκοφ (23 πόντους), ο πρωταθλητής νίκησε 3-0 σετ τον Ηρακλή στο κατάμεστο κλειστό στο Φαληράκι. Ο «δικέφαλος» ήταν ανώτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και με κύριο όπλο του το μπλοκ που του απέφερε 11 πόντους (3 είχε ο Ηρακλής) έφθασε στη νίκη.

1ο σετ: Με Ουτσίκοφ άνοιξε το σκορ

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις ομάδες να πηγαίνουν σχεδόν μαζί στο σκορ μέχρι και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ηρακλής από το 11-10 του σετ έπαιζε χωρίς τον τραυματία Αποστόλη Αρμενάκη, με τον Δημήτρη Εφραιμίδη να περνάει διαγώνιος και τους Τζιουμάκα, Μούχλια στα άκρα. Ο ΠΑΟΚ με αποτελεσματικό μπλοκ και επίθεση και με τον Ουτσίκοφ να έχει 8 πόντους πάτησε γκάζι και το πρώτο σετ πήγε στους πρωταθλητές με 25-18.

2ο σετ: Μπλοκ και επίθεση ΠΑΟΚ και 2-0

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής αντέδρασε και προηγήθηκε 9-7. Το μπλοκ του ΠΑΟΚ (8ο) και ο άσσος του Βάλκιερς έφεραν τον «δικέφαλο» στο +2 (11-9) με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +8 (20-12) με εντυπωσιακή επίθεση του Γκιόν. Το σετ έκλεισε για τον ΠΑΟΚ με 25-16 με την ομάδα του Ρίτσι να έχει 55% αποτελεσματικότητα στην επίθεση έναντι 34% του Ηρακλή. Ο Κουμεντάκης κράταγε την υποδοχή.

3ο σετ: Η κούπα στον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ με κεκτημένη ταχύτητα κέρδισε και το τρίτο σετ και πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου. Στο τρίτο σετ ο Ουτίσκοφ συνέχισε να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση και σε συνδυασμό με το μπλοκ – άμυνα που δούλευε στην εντέλεια ο ΠΑΟΚ πήγε και πάλι πρώτος στον 25ο πόντο.

Κύπελλο story για τον τροπαιούχο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο κύπελλο της ιστορίας του στον τρίτο τελικό που συμμετείχε πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στο Φαληράκι της Ρόδου. Πρώτη παρουσία του ΠΑΟΚ σε τελικό Κυπέλλου ήταν το 1983 στο Αλεξάνδρειο και είχε ηττηθεί με 3-1 από τον Ολυμπιακό. Το 2015 κατέκτησε το παρθενικό του τρόπαιο στη Σύρο με αντίπαλο τον Ολυμπιακό (3-1) και το 2018 νίκησε 3-0 τον Ηρακλή στη Ρόδο. Ο Γιάννης Παντακίδης και ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς είναι οι μόνοι παίκτες του φετινού ΠΑΟΚ που είχαν πανηγυρίσει την κατάκτηση του Κυπέλλου το 2015 στη Σύρο. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Ντανιέλε Ρίτσι πήρε το δεύτερο του Κύπελλο στον τρίτο εν Ελλάδι τελικό. Με τον Ολυμπιακό στη Ξάνθη το 2001 πανηγύρισε το τρόπαιο με το 3-0 επί του Ηρακλή, με παίκτες του τον Κώστα Χριστοφιδέλη και τον Θάνο Τερζή. Το 2003 στην Καλαμάτα όταν βρισκόταν στον Παναθηναϊκό ηττήθηκε με 3-2 από τη ΑΕ Νίκαιας του Πρίντι, του Ντράγκοβιτς, του Ελγκέτα, του Ζελιάσκοφ και του Στεφάνου. Τα τέσσερα τρόπαια έφθασε ο Σωτήρης Σωτηρίου.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Θεμελής.