Κύπελλο Γυναικών - Α' Φάση: Σπουδαία νίκη της Α.Ε.Κ. με 3-1 σετ επί του Άρη

ΚΥΠΕΛΛΟ ,

Σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του Άρη στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας πήρε η Α.Ε.Κ., στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στην Α' φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών. Στον επαναληπτικό αγώνα στη Μίκρα το Σάββατο 3 Απριλίου (19.00), η Ένωση θέλει δύο σετ για να προκριθεί στην Β' φάση. Αν ο Άρης επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 σετ τότε η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Οι αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη δημιούργησαν πολλά προβλήμα στην υποδοχή του Άρη, με την Μαρίνα Τσοχατζή και τη Βασιλική Διάλλα να πετυχαίνουν τους 7 από τους 10 άσσους της ομάδας τους. Η Νικολέτα Πέροβιτς με 18 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης και η Αριάνα Πιρβ είχε 10, όσους και η Βασιλική Διάλλα.

Ο Άρης είχε πολλά προβλήματα στην υποδοχή που δυσκόλεψαν την Κωνσταντίνα Δρακουλίδου να μοιράσει το παιχνίδι στην επίθεση, ενώ οι αθλήτριες του Θανάση Δράμπα υπέπεσαν σε 10 λάθη περισσότερα από τον αντίπαλό τους (36-26). Για τις «κιτρινόμαυρες» της Θεσσαλονίκης, η Κάταλιν Έβανς είχε 13 πόντους και η Βίκυ Σαβάρ 12.

Διαιτητές: Ονόπας, Κυργιαλάνη, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Σταυρόπουλος, Παπαχατζής, Γραμματεία: Καστάνη.

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 10 άσσους, 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 23-25, 25-15, 25-13)

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης):
Τσοχατζή 7 (4/4 επ., 3 άσσοι), Πέροβιτς 18 (15/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτη 6 (6/12 επ., 60% υπ. - 20% άριστες), Διάλλα 10 (6/8 επ., 4 άσσοι), Καββαδία 9 (5/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πιρβ 10 (9/18 επ., 1 άσσος, 36% υπ. - 29% άριστες) / Μπελιά (λ, 67% υπ. - 47% άριστες), Μερκούρη, Ραμντίν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπούσια.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Κιουτσιούκη 9 (5/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαβάρ 12 (8/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 19% υπ. - 0% άριστες), Δρακουλίδου 1 (1/2 επ.), Ανθούλη 5 (5/22 επ.), Έβανς 13 (13/32 επ., 61% υπ. - 32% άριστες) / Ρόγκα (λ, 61% υπ. - 28% άριστες), Πήττα, Μυλωνά, Τερζίου.

Κώστας Αρσενιάδης (Α.Ε.Κ.): «Δεν έχει αλλάξει κάτι σε εμάς. Καταφέραμε απλά να κάνουμε μία νίκη στην έδρα μας. Ο Άρης έχει πλεονέκτημα γιατί αν χρειαστεί χρυσό σετ θα το παίξει στην έδρα του. Ο Άρης είναι εξαιρετική ομάδα με πολύ μεγάλη δύναμη στο φιλέ και μπορεί να κερδίσει τον οποιοδήποτε αντίπαλο. Θα είναι δύσκολο παιχνίδι ο επαναληπτικός. Η νίκη αυτή δείχνει ότι μπορούμε να παίξουμε καλό βόλεϊ. Ο Άρης προέρχεται από μία δύσκολη σειρά αγώνων, ενώ εμείς δεν έχουμε παίξει τόσα παιχνίδια, γιατί αναβλήθηκαν αρκετά παιχνίδια και έγιναν πολλές αλλαγές στον όμιλό μας».

Θανάσης Δράμπας (Α.Σ. Άρης): «Ήταν η χειρότερη μας εμφάνιση από την αρχή αυτής της περίεργης σεζόν. Δεν τελείωσε τίποτα όμως, έχουμε μπροστά μας τον αγώνα του Σαββάτου που πρέπει να παρουσιαστούμε αντάξιοι της κρισιμότητας του αγώνα».