Volleyleague Γυναικών (3η αγωνιστική): Πανναξιακός ΑΟΝ - ΑΟ Θήρας 3-0 (stats - photos)

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΟΝ Πανναξιακός 75 35 76 46,1 % 11 8 11 22 44 50,0 % 21
ΑΟ Θήρας 50 19 90 21,1 % 8 3 5 13 62 21,0 % 23
Το πρώτο ντέρμπι Κυκλάδων της φετινής σεζόν βάφτηκε στα χρώματα του Πανναξιακού, ο οποίος νίκησε με 3-0 σετ τον ΑΟ Θήρας στη Νάξο για την 3η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Νίκου Κωστακόπουλου για τρίτο σερί παιχνίδι πήρε νίκη χωρίς απώλειες και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η Αλεξάντρα Ριντ με 17 πόντους με 54% στην επίθεση (14/26) πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, με την συμπαίκτριά της στα άκρα, Φραντσίλ Στεντίλ, να την ακολουθεί στο σκοράρισμα με 12 πόντους. Σπουδαία δουλειά πάνω στο φιλέ από την Ειρήνη Τσομπανίδου με 5 μπλοκ και 7 συνολικούς πόντους.

Ο ΑΟ Θήρας που γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα με μόλις 21% στην επίθεση (19/90) και η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό.

Ο Πανναξιακός στο πρώτο σετ, αν και βρέθηκε πίσω με 20-23, έκανε σερί 5-0 με την Αλεξάντρα Ριντ στη γραμμή του σερβίς και πήρε ψυχολογία ενόψει της συνέχειας του αγώνα, κάτι που φάνηκε και στο δεύτερο σετ το οποίο κατέκτησε με 25-13. Οι γηπεδούχες έκαναν ανατροπή και στο τρίτο σετ, όταν ήταν πίσω με 7-12, ωστόσο με επιμέρους σκορ 18-2 πήραν το σετ με 25-14 και τη νίκη.

Νίκος Κωστακόπουλος (Πανναξιακός ΑΟΝ): «Το μυστικό του αγώνα ήταν η ανατροπή του πρώτου σετ από 20-23. Ξεκινήσαμε αγχωμένα και φαινόταν στο πρόσωπο των αθλητριών. Καταφέραμε να βρούμε ρυθμό, τα κορίτσια έδειξαν ότι ξέρουν βόλεϊ. Στο τρίτο σετ μπορούσε η Σαντορίνη να μπει στο παιχνίδι, ευτυχώς όμως και εκεί αντιδράσαμε. Αυτό είναι το καλό με την ομάδα μου, μπορεί να αντιδράσει».

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): «Δεν παίξαμε καθόλου καλά. Θεωρώ ότι φοβηθήκαμε τον αγώνα και είχαμε άγχος χωρίς λόγο. Δοκιμάσαμε να παίξουμε με την Μέγκαν αλλά δεν ήταν ακόμη έτοιμη, καθώς δεν προπονήθηκε όλη την εβδομάδα. Πρέπει να ξεχάσουμε το παιχνίδι τώρα και να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι με τη Λεμεσό στη Κύπρο».

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-13, 25-14)

Διαιτητές: Νικολόπουλος, Μενεσλής

Παρατηρητής: Βασιλειάδης Στ.

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 8 άσσους, 35 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 19 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Ριντ 17 (14/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 27% άριστες), Βεργίδου 7 (3/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λιάγκη 5 (4/13 επ., 1 άσσος), Τσομπανίδου 7 (2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στεντίλ 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες) / Κακουράτου (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Καραβοκύρη (λ), Πατεράκη, Λάβδα.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Φιλντ 2 (2/6 επ.), Πίλεπιτς 12 (10/31 επ., 2 μπλοκ, 5% υπ. - 5% άριστες), Ξανθοπούλου, Μερτέκη 5 (3/29 επ., 2 άσσοι, 27% υπ. - 20% άριστες), Καραφουλίδου (0/5 επ., 50% υπ. - 13% άριστες), Εμμανουηλίδου 6 (2/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 22% υπ. - 17% άριστες), Καλαντάτζε, Κοσμίδου, Καλανταρίδου (50% υπ. - 13% άριστες), Κιρ 2 (2/2 επ.)