Volleyleague Γυναικών (4η αγωνιστική): ΑΣΠ Θέτις - Ολυμπιακός ΣΦΠ 2-3 (stats - photos)

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΣΠ Θέτις 102 52 136 38,2 % 16 7 11 52 96 54,2 % 32
Ολυμπιακός ΣΦΠ 111 42 120 35,0 % 15 13 13 43 85 50,6 % 43
Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στην Volleyleague σημείωσε στο κλειστό της Βούλας επί της Θέτιδας ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλήτριες νίκησαν 3-2 σετ την γηπεδούχο ομάδα σε ένα ντέρμπι που παρακολούθησαν περισσότεροι από 500 φίλοι του βόλεϊ (υπήρξαν και 50 περίπου όρθιοι στο κατάμεστο κλειστό των Νοτίων Προαστίων).

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Κοβάτσεβιτς πέρασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και συγκατοικεί με τον ΑΟ Θήρας και την Θέτιδα που γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τον Ολυμπιακό να κάνει 11 λιγότερα λάθη (43-32) και την Θέτιδα να πιέζει στην υποδοχή την Μέιφιλντ. Στο πέμπτο σετ μέτρησε η εμπειρία των παικτριών του Κοβάτσεβιτς που αν και ξεκίνησαν κυνηγώντας τον αντίπαλο τους (έχαναν 3-1), στη συνέχεια πίεσαν τον αντίπαλο τους και με σερί 4-0 μετέτρεψαν το 10-6 σε 14-6 με το σετ να τελειώνει 15-7.

Ντέρμπι από το 1ο μέχρι το 5ο σετ

Όλα τα σετ πάντως ήταν ντέρμπι. Στο πρώτο η Θέτιδα προηγήθηκε με 15-12 αλλά οι «ερυθρόλευκες» με άσσο της Γιώτα προηγήθηκε 17-16 για να κλείσει το σετ με 25-21. Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός έφυγε με 3 πόντους, 22-19, η Θέτιδα ισοφάρισε 22-22 με παράβαση της Χριστοδούλου στο φιλέ. Επίθεση της Έμοντς και λάθος της Τέιλορ διαμόρφωσαν το 24-22 για να κλείσει με 25-23 το σετ με επίθεση της Χίπε. Στο τρίτο σετ η Θέτιδα με την Μανωλίνα Κωνσταντίνου να σκοράρει βρέθηκε μπροστά με 21-18.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με απλό πέρασμα της Έμοντς σε 22-22 με την Θέτιδα να γράφει σερί 3-0 με την Μιλιντίγιεβιτς να δέχεται άσσο από την Τέιλορ. Στην λεπτομέρεια κρίθηκε υπέρ της γηπεδούχου ομάδας και το τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες έφθασαν μαζί στον 24ο πόντο, αλλά το μπλοκ της Γεωργιάδου στην Χϊπε και η άουτ επίθεση της Μέιφιλντ έφεραν το σετ στην ομάδα της Βούλας. Στο πέμπτο σετ ο Κοβάτσεβιτς χρησιμοποίησε τη Νομικού αντί της Χίπε στην διαγώνιο.

Γιάννης Νικολάκης (ΑΣΠ Θέτις): «Θεωρώ πως πριν τον αγώνα, δεν θα περίμενε κανείς μία ομάδα που μόλις ανέβηκε από την Pre League ότι θα έπαιρνε κάτι από τον κυπελλούχο Ευρώπης Ολυμπιακό. Είχαμε καλή ψυχολογία μετά τις 3 πρώτες νίκες, πήραμε έναν πολύτιμο βαθμό και είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια που κάναμε. Η εμπειρία του Ολυμπιακού στο τάι μπρέικ έπαιξε κομβικό ρόλο. Από τα κορίτσια είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εύχομαι καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό στην συνέχειά του στην Ευρώπη και να εκπληρώσει τους στόχους του».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Είμαι ικανοποιημένος μόνο από το πέμπτο σετ. Όλη τη σεζόν σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια παίζουμε με πολύ στρες. Το πρόβλημα μας είναι πιο πολύ πνευματικό παρά αγωνιστικό. Είμαστε τελείως διαφορετικοί στις προπονήσεις απ'ότι στους αγώνες. Είναι λογικό να υπάρχει πίεση στον Ολυμπιακό γιατί όλες οι ομάδες θέλουν να μας νικήσουν. Τώρα έχουμε την ευκαιρία στις Κάννες, απέναντι σε μία ομάδα που στα χαρτιά φαντάζει φαβορί. Αν παίξουμε ελεύθερα και χωρίς άγχος, θα έχουμε καλές πιθανότητες να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα και να έχουμε ελπίδες στον επαναληπτικό».

Διαιτητές: Σταρίδας, Λιάκου

Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος

Τα σετ: 2-3 (21-25, 23-25, 25-22, 26-24, 07-15)

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων.

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Αργυροπούλου 17 (12/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 11% υπ.), Σιρίνινα 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (1/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 19 (18/41 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ.), Γεωργιάδου 10 (4/14 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τέιλορ 13 (12/36 επ., 1 άσσος) / Ξηνταρά (λ, 61% υπ.), Χαριτωνίδη, Γκουτιμένκο 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Στυλιανού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Μέιφιλντ 15 (10/27 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ.), Γιώτα 8 (4/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 9 (6/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Έμοντς 16 (13/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 21% υπ.), Λαμπρούση 9 (4/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (3/6 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ)  Κοκκινάκη (λ, 59% υπ.), Μιλιντίγιεβιτς (λ, 40% υπ.), Ζακχαίου 1 (1/2 επ.), Βλαχάκη (0/3 επ.), Κωνσταντινίδου Λ. 1 (1/1 επ.), Νομικού 1 (1 άσσος).