Volley League Γυναικών (1η αγωνιστική): Α.Ο.Φ. Πορφύρας - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (stats-photos)

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΟΦ Πορφύρας 54 22 98 22,4 % 7 8 2 40 69 58,0 % 22
ΠΑΟΚ 75 40 93 43,0 % 4 4 14 23 47 48,9 % 17
Με όπλα την επίθεση και το μπλοκ, ο Π.Α.Ο.Κ. πέρασε χωρίς απώλειες (3-0 σετ) από την έδρα του Πορφύρα και ξεκίνησε με νίκη στον Β' όμιλο της Volley League Γυναικών.

Στο πρώτο σετ ο Π.Α.Ο.Κ. προηγήθηκε με 12-5 μετά τα σερβίς της Μόνικα Πότοκαρ από το 6-5 και έφθασε στο 1-0 σετ με 25-20. Στο δεύτερο, ο Πορφύρας με την Αναστασία Ποντικάκη σέρβερ προηγήθηκε με +3 (9-6), με τον Π.Α.Ο.Κ. να κυνηγάει το σκορ μέχρι το 16-15. Στο φινάλε του σετ ξέφυγε με 23-18 και έκανε το 2-0 σετ με 25-20.

Με την ψυχολογία με το μέρος του, οι αθλήτριες του Μίχαλ Μάσεκ πήραν από νωρίς διαφορά ασφαλείας στο τρίτο σετ και το κατέκτησαν με 25-14 για το τελικό 3-0 σετ.

Για τις νικήτριες η Σλοβένα ακραία Μόνικα Πότοκαρ στο επίσημο ντεμπούτο της με την ασπρόμαυρη φανέλα πέτυχε 18 πόντους, έχοντας ως συμπαραστάτρια στην επίθεση της Μίλιτσα Μπούκουρα με 13. Μεγάλη ζημιά πάνω στο φιλέ έκανε η Ιωάννα Πολυνοπούλου με 6 μπλοκ και 9 συνολικούς πόντους, με την παρτενέρ της στο κέντρο Άννα Καλαντάτζε να έχει 3 "στοπ" και 6 πόντους.

Από τον Πορφύρα αξίζει να αναφερθεί ότι οι 7 από τις 14 αθλήτριες του ρόστερ του έδωσαν το πρώτο τους επίσημο παιχνίδι στη Volley League Γυναικών (Ευαγγέλου, Κοκκόνη, Καλλιντεράκη, Γιαννέλου, Φλιάκου, Ροντρίγκεζ και Σέκουλιτς). Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά ήταν η αρχηγός Εβελίνα Θαλασσινού με 9 πόντους.

Διαιτητές: Βελώνης, Μιχαήλογλου.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 20-25, 14-25)

*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 8 άσσους, 22 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής):
Αλμπάνη 3 (1/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Θαλασσινού 9 (5/16 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ.), Ποντικάκη 2 (1/10 επ., 1 άσσος), Ροντρίγκες 7 (7/32 επ.), Σέκουλιτς 8 (6/26 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ.), Φλιάκου 2 (1/2 επ., 1 άσσος) / Μπουτσελάκου (λ, 60% υπ.), Γιαννέλου, Ευαγγέλου, Κοκκόνη 1 (1/3 επ.), Νικολάκη, Γκούρα, Σταματίου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μίχαλ Μάσεκ): Βεργίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 6 (2/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κούμπουρα 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 6 (5/17 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.), Πολυνοπούλου 9 (3/7 επ., 6 μπλοκ), Πότοκαρ 18 (14/29 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ.) / Ξανθοπούλου (λ, 63% υπ.), Κλέπκου 1 (1/1 επ.), Κυπαρίσση 2 (2/2 επ.).

Βασίλης Πανδής (Α.Ο.Φ. Πορφύρας): «Παίζουμε σε έναν πολύ δύσκολο όμιλο και σήμερα στην πρεμιέρα αντιμετωπίσαμε μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα. Υπήρχε μεγάλο άγχος το οποίο δεν διαχειριστήκαμε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Ο Π.Α.Ο.Κ. ήταν σαφέστατα ανώτερος στην επίθεση και στο μπλοκ και δίκαια κέρδισε. Έχουμε νεανικό σύνολο, χρειάζεται μεγάλη υπομονή και ειναι βέβαιο πως ο χρόνος θα είναι με το μέρος μας».

Μίχαλ Μάσεκ (Π.Α.Ο.Κ.): «Είμαι πολύ χαρούμενος που πήραμε την νίκη στην πρεμιέρα της νέας αγωνιστικής περιόδου, όπως ακριβώς είχαμε σχεδιάσει και να πάρουμε το τρίποντο! Η αρχή του αγώνα ήταν δύσκολη για όλη την ομάδα, δεν μπορούσαμε να βρούμε σωστό ρυθμό στην επίθεση, αλλά το καλό μπλοκ και το καλό σερβίς μας έσωσαν στα δύο πρώτα σετ. Στο τρίτο σετ, βρήκαμε ρυθμό και δημιουργήσαμε τις δικές μας καλές συνθήκες παιχνιδιού, ωστόσο, αυτό πάντα είναι αναμενόμενο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος να επικρατεί άγχος και νευρικότητα! Είμαι πολύ χαρούμενος με το αποτέλεσμα, αν και ήταν φανερό ότι στην επίθεση δεν μπορούσαμε να βρούμε τον ρυθμό που θα θέλαμε, αλλά θα δουλέψουμε πάνω σε αυτό. Παίξαμε καλά και στα τρία σετ, πήραμε το τρίποντο και πλέον προετοιμαζόμαστε για το επόμενο παιχνίδι».