VL Γυναικών (5η αγωνιστική): Α.Σ. Π.Α.Ο.Κ - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 3-1

NEWS ,

Τρίτη συνεχόμενη νίκη (και τέταρτη συνολικά) για τον ΠΑΟΚ κόντρα στις μαχητικές Αμαζόνες.

Οι φιλοξενούμενες ως το φινάλε του τρίτου σετ πολύ ανταγωνιστικές, με τον ΠΑΟΚ μετά το 2-1 να επικρατεί πολύ εύκολα...

Στην εκκίνηση του πρώτου σετ οι Αμαζόνες ήταν ανταγωνιστικές και δεν επέτρεπαν στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει στο σκορ, ισοφαρίζοντας σε 11-11 (άουτ επίθεση της Γιάε Λι). Όμως τα σερβίς της Κογιάρ έφεραν το 15-11 με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί αυτή τη διαφορά και στο 21-18 να τρέχει ένα νέο σερί 4-0 για να πάρει το σετ.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε σχετικά γρήγορα με 5-2 και 10-7 όμως το μπλοκ των Αμαζόνων άρχισε να λειτουργεί και ισοφάρισε άμεσα (10-10) για να προηγηθεί με νέο μπλοκ της Σάντος στην Κογιάρ (12-13) και να φτάσει στο +2 (14-16 φιλέ Καλαντάτζε).
Οι δύο ομάδες πάλευαν πόντο, πόντο με τον ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 18-20, σε 21-20 και στο 23-21 να χάνει τριπλή κόντρα επίθεση (23-22). Ο Γκούντας πέρασε την Μαστοράκη για το σερβίς κι αφού η Γκρέκα ισοφάρισε, με άσσο έγινε το 23-24 και μετά από κακή υποδοχή η Σάντος διαμόρφωσε το 23-25.

Οι ασπρόμαυρες στο τρίτο μετά το 11-9 φάνηκε να το καθαρίζουν εύκολα καθώς εκμεταλλευόμενες τα λάθη των φιλοξενούμενων προηγήθηκαν με 14-19 και 19-13, αλλά το σετ είχε πολύ... δρόμο ακόμη. Με τα λάθη της Γιάε Γεόνγκ το σκορ πήγε στο 19-18 και με άσο της Κουρλαμπα είχαμε το 22-22 με την Σάντος να εξελίσσεται σε μοιραία. Από τη νέα κακή υποδοχή του ΠΑΟΚ κάρφωσε άουτ, κάτι που επανέλαβε στην επόμενη φάση για να τελειώσει το σετ με κακή υποδοχή στο σερβίς της Κλέπκου.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δ' σετ με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά μ' ένα εντυπωσιακό 8-0 καθώς οι Αμαζόνες είχαν βραχυκυκλώσει επιθετικά κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο. Το σκορ έφτασε στο 12-1 και ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το σετ με 25-12.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η ΚΥΑΝΑ MVP της 3ης αγωνιστικής Ντα Γέονγκ Λι παρέλαβε το βραβείο της από τον Πρόεδρο της χορηγού εταιρείας ΚΥΑΝΑ Γιάννη Βασιλειάδη.

Τάκης Φλώρος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Από κάθε παιχνίδι πρέπει να κερδίζεις κάτι, αλλά νομίζω σήμερα δεν το κάναμε. Ναι μεν πήραμε τους τρεις βαθμούς, αλλά αυτό που θέλαμε ως προς τη βελτίωση της ομάδας δεν το κάναμε. Βέβαια σύμφωνα με το πρόγραμμα των αγώνων μας έχουν διαμορφώσει και το πρόγραμμα των προπονήσεων μας γιατί στοχεύουμε σε κάποια πράγματα».

Κώστας Γκούντας (προπονητής Αμαζόνων): «Μας αφήνει γλυκόπικρή γεύση το ματς. Ίσως δικαιούμασταν ένα βαθμό, αλλά έτσι είναι ο αθλητισμός. Όταν έχεις τέτοια ευκαιρία πρέπει να την αρπάξεις, αλλιώς δίνεις τη δυνατότητα στον αντίπαλο σου, που έχει μεγάλη ποιότητα, να το εκμεταλλευτεί. Έχουμε τώρα δύο κρίσιμα ματς με Άρη, Ηλυσιακό και θα δουλέψουμε για να είμαστε το ίδιο ανταγωνιστικοί»

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Τσιούλα, Παρατηρητής: Τσοπάνογλου, Επόπτες: Παπαδοπούλου Χρ., Κοτσικάρη, Γραμματεία: Πασπαλά.