Ο μακροβιότερος όλων...

Μιχάλης Μαστρανδρέας ,

Με την ευκαιρία της εκλογής του Γιώργου Καραμπέτσου ανοίξαμε το αρχείο του volleynews.gr και σας παρουσιάζουμε τους προέδρους που πήραν τα ηνία της ΕΟΠΕ. Ο Μιχάλης Μαστρανδρέας έγραψε την μακροβιότερη θητεία, ενώ υπήρξαν και τέσσερις υπηρεσιακές διοικήσεις.

Ο Γιώργος Καραμπέτσος είναι ο δέκατος πρόεδρος της ΕΟΠΕ.

Διαβάστε την πορεία της ΕΟΠΕ στα 46 χρόνια λειτουργίας της:

Η ίδρυση το 1970

Η Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης ιδρύθηκε το 1970. Το Πρωτοδικείο Αθηνών με την υπ΄αριθμ. 356/70 απόφαση του στις 14 Μαΐου ενέκρινε την ίδρυση της ΕΟΠΕ και την καταχώρησε στο βιβλίο σωματείων με αριθμό 12295/70.

Ιδρυτικά μέλη ήταν 10 σωματεία: Αμύντας, ΑΟ Κηφισιάς, Άρης, ΒΑΟ, ΑΕ Εμποροϋπαλλήλων, Εθνικός Πειραιώς, Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας, Μίλων, Παναθηναϊκός, Πανελλήνιος.

Η ΓΓΑ με την 13438/4 Μαΐου 1970 απόφαση της όρισε το πρώτο Διοικητικό Συμβούλιο με πρώτο πρόεδρο τον Γιώργο Σακελαριάδη. Η θητεία της είχε διάρκεια ένα έτος.

Τον Σακελαριάδη διαδέχτηκε ο Ιωάννης Παπαδάκης για τη χρονιά 1971-72 και στη συνέχεια τον διαδέχτηκε πάλι ο Γιώργος Σακελαριάδης (1972-74).

Προσωρινός πρόεδρος μετά τη μεταπολίτευση ανέλαβε ο Κωνσταντίνος Νιάτας (1974-75).

Οι μακροβιότερες θητείες

Οι πρώτες εκλογές στην ΕΟΠΕ έγιναν το 1975 όπου εξελέγη πρόεδρος ο Μιχάλης Μαστρανδρέας ο οποίος έμεινε στην ηγεσία της ΕΟΠΕ για 18 χρόνια (1975-1993), ενώ είναι και ο μόνος που διετέλεσε και πρόεδρος στην Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία (CEV) τη διετία 1992-93.

Το 1993 ανέλαβε τα ηνία της ΕΟΠΕ ο Θανάσης Μπελιγράτης ο οποίος ήταν παλιός διεθνής διαιτητής, συνεργάτης επί σειρά ετών του Μαστρανδρέα και Γ.Γ. της ΕΟΠΕ. Εμεινε στη θέση του προέδρου για 15 χρόνια και αποχώρησε στις 13 Σεπετεμβρίου 2008 χάνοντας από τον συνδυασμό του Στέλιου Πρσαλίκα ο οποίος άφησε πίσω του το κεφάλαιο της προπονητικής.

Η ταραχώδης 2ετία

Από τον Σεπτέμβριο του 2008 μέχρι τις 8 Μαρτίου 2010 πρόεδρος στην ΕΟΠΕ ήταν ο Στέλιος Προσαλίκας.

Από τον Μάριο του 2010 μέχρι τις 30 Ιουλίου του ίδιου έτους μεσολαβεί η πιο ταραχώδης περίοδος στα κοινά της ΕΟΠΕ καθώς μετά την πτώση της διοίκησης Προσαλίκα ακολουθούν προσφυγές στα Πρωτοδικεία που ορίζουν προσωρινούς προέδρους τον Γιώργο Μελισσουργό και τον Γιάννη Στουραΐτη.

Μετά την παραίτηση του Προσαλίκα στις 8 Μαρτίου 2010, την επόμενη ημέρα (9/3/2016) εκλέχθηκε νέος πρόεδρος ο Γιώργος Μελισσουργός ο οποίος έμεινε πρόεδρος για μία ημέρα. Το Πρωτοδικείο λιγες ημέρες αργότερα όρισε πάλι τον Γιώργο Μελισσουργό προσωρινό πρόεδρο για να οδηγήσει σε εκλογές.

Στις 7 Ιουνίου 2016 με την περίφημη αλλαγή της ψήφου της Μαρίας Καλουδιώτη πέφτει και η διοίκηση του Γιώργου Μελισσουργού. Γίνεται νέα προσφυγή στο Πρωτοδικείο που ορίζει προσωρινό πρόεδρο τον Γιάννη Στουραΐτη που προκηρύσσει εκλογές για τις 30 Ιουλίου 2016.

Στις 30 Ιουλίου 2010 γίνονται εκλογές και ο νομικός στο επάγγελμα Αχιλλέας Μαυρομάτης αναλαμβάνει πρόεδρος της ΕΟΠΕ.

Ο Μαυρομάτης έμεινε στην ηγεσία της ΕΟΠΕ για έξι χρόνια, μέχρι τις εκλογές της 4ης Σεπτεμβρίου 2016 οπότε και ο πρώην διεθνής διαιτητής Γιώργος Καραμπέτσος πρώτευσε σε ψήφους αλλά χωρίς να εξασφαλίσει την απατούμενη πλειοψηφία για να εκλεγεί. Ωστόσο με απόφαση του Πρωτοδικείου πήρε εντολή προσωρινής διοίκησης και προκύρηξης νέων εκλογών. 

Ο Καραμπέτσος αναδείχτηκε νικητής στις εκλογές της 17ης Δεκεμβρίου 2016 και εκτός απροόπτου θα έχει τετραετή θητεία. Είναι η πρώτη φορά μετά τις εκλογές του 2005 που ένας συνδυασμός εκλέγει και τα 21 μέλη του Δ.Σ. με την προσδοκία και την ευχή όλων των ανθρώπων του βόλεϊ να κλείσει οριστικά το κλίμα διχασμού και αντιπαράθεσης που καταράκωσε το άθλημα την τελευταία 8ετία. 

ΟΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΤΗΣ ΕΟΠΕ (1970-2016)
1970-71: Γιώργος Σακελαριάδης
1971-72: Ιωάννης Παπαδάκης
1972-74: Γιώργος Σακελαριάδης
1974-75: Κωνσταντίνος Νιάτας (υπηρεσιακός)
1975-93: Μιχάλης Μαστρανδρέας
1993-08: Θανάσης Μπελιγράτης
13/09/2008-8/3/10: Στέλιος Προσαλίκας
9/3/2010-10/3/2010: Γιώργος Μελισσουργός
10/3/2010-7/6/2010: Γιώργος Μελισσουργός (υπηρεσιακός)
12/6/2010-30/07/2010: Γιάννης Στουραΐτης (υπηρεσιακός)
30/7/2010-4/9/2016: Αχιλλέας Μαυρομάτης
4/9/2016-17/12/2016: Γιώργος Καραμπέτσος (υπηρεσιακός)
17/12/2016-2020: Γιώργος Καραμπέτσος

Σχετικά Άρθρα